2:1P
USA
93. De Bruyne, 105. Lukaku
107. Green

Dobrý den, vítejte u online reportáže z osmifinále MS ve fotbale mezi Belgií a USA. Utkání se hraje v úterý od 22 hodin SELČ v Salvadoru.

Fanoušci Belgie na MS ve fotbale 2014
Fanoušci Belgie na MS ve fotbale 2014 | Foto: Reuters

Zbývá zodpovědět poslední osmifinálovou hádanku - půjdou dál talentem ověnčení Belgičané, nebo skvěle seřízená americká mašina vedená německým koučem Jürgenem Klinsmannem?

Vítěz zápasu, jehož favoritem jsou dle sázkovek Belgičané (2 ku 1, na Američany je kurz kolem 4,5 ku 1), se utká ve čtvrtfinále s Argentinou, která až díky brance ve 118. minutě přešla před Švýcarsko (report ZDE!).

MS 2014, Argentina-Švýcarsko: Angel Di Maria
MS 2014, Argentina-Švýcarsko: Angel Di Maria | Foto: Reuters

Obě strany jsou pořádně nabuzené a také zatím uvolněné. Američané pobláznili celou zemi, kde je tradičně "soccer" až na čtvrté, páté koleji. Před osmifinále měl ale k hráčům na dálku proslov například i legendární boxer Mike Tyson. Ten se snažil krajany nabudit a Belgičany zastrašit: "Všichni si myslí, že nás Belgičané zašlapou do země. Asi by byli překvapení, kdyby tomu tak nebylo, že? Smlsneme si na nich a poté i na jejich čokoládě!"

Zápas Miguel Cotto vs. Sergio Gabriel Martinez (Mike Tyson)
Zápas Miguel Cotto vs. Sergio Gabriel Martinez (Mike Tyson) | Foto: Reuters

Jak se oba celky dostaly do osmifinále? Američané porazili nejprve 2:1 Ghanu, smolně remizovali gólem v závěru 2:2 s Portugalci a podlehli 0:1 Němcům, i čtyři body jim ale při suverenitě našich západních sousedů k postupu nakonec stačily. Belgičané nakonec vyhráli svojí skupiny s plným počtem devíti bodů po výhrách 2:1 nad Alžírskem, 1:0 nad Ruskem i Jižní Koreou, jejich výkony ale zůstávají za očekáváním. Zatím ve všech zápasech předvedli jen chvilkové záblesky svého umu a talentu.

Romelu Lukaku v přípravném utkání Belgie před MS
Romelu Lukaku v přípravném utkání Belgie před MS | Foto: Reuters

Řízením tohoto utkání byla pověřena trojice sudích ze severní Afriky, tím hlavním bude Alžířan Djamel Haïmúdí, na pomezí mu budou pomáhat Reduán Achik z Maroka a Abdelhak Etchiali z Alžírska. Čtvrtým sudím bude Norbert Hauata z Tahiti.

Belgický trenér Marc Wilmots pošle na hřiště tuto základní sestavu:

Courtois - Alderweireld, Van Buyten, Kompany, Vertonghen - Witsel, Fellaini - Mertens, De Bruyne, Hazard - Origi.

Vlajka Belgie  - sport
Vlajka Belgie - sport | Foto: Aktuálně.cz

Jeho protějšek Jürgen Klinsmann zvoli tuto úvodní jedenáctku:

Howard - Cameron, Gonzalez, Besler, Beasley - Johnson, Zusi, Jones, Bradley, Bedoya - Dempsey.

Vlajka USA - sport
Vlajka USA - sport | Foto: Aktuálně.cz

Oba celky jsou na trávníku Itaipava Arena Fonte Nova v Salvadoru, na řadě jsou hymny.

Jako první zní stadionem ta belgická, po ní přijde na řadu ta americká.

1.

Poslední osmifinále letošního MS právě začalo. U míče jsou Američané.

1.

Do zakončení se dostal hned v první minutě Origi, Howard vyrazil na roh.

2.

Mertensův centr od rohového praporku nikoho ze spoluhráčů nenašel.

3.

Další roh Belgičanům odhlavičkoval Jones.

5.

Američané se zatím nejsou schopni dostat s míčem na kopačkách přes půli.

6.

Beasley to nyní chtěl změnit, jeho sprint po levé straně hřiště skončil nepřesným centrem.

8.

Rychlou akci Američanů zazdil špatnou narážečkou Jones.

12.

Další rohový kop Belgičanů, k hlavičce se dostal Fellaini, leč neměl na zakončení dostatek klidu.

15.

Na hřišti je další hráč - tedy fanoušek v dresu Supermana, jehož pořadatelé naprosto ignorovali a až po minutě odešel sám ze hřiště.

18.

GEOFF CAMERON vzal před "fajky" Mertense a je z toho první žlutá zápasu.

20.

Tento roh Američanům vůbec nevyšel.

21.

Do šance se cpal Bradley, nakonec mu belgičtí obránci odkopli míč od nohou, ovšem jen k Dempseymu, který trefil placírkou střed branky, tedy Courtoise.

23.

Obrovská šance Belgičanů - šli v pěti proti třem Američanům, De Bruyne ale střelu z hranice vápna doslova zadrbal a poslal pokus z 12 metrů zhruba půl metru vedle pravé Howardovy tyče.

24.

Rohové kopy dneska zatím ani jednomu týmu příliš nevycházejí.

26.

Další velká šance Belgičanů, Vertonghen zatáhl míč do vápna, místo zakončení ještě hledal Fellainiho, před kterým ale uklidil míč z malého vápna Beasley.

28.

Na rohy vedou Belgičané 4-1, ovšem nic z toho dosud nevytěžili, stejně jako Američané z rychlého kontru. Respektive pokusu o něj.

29.

Hazard otestoval zpoza vápna Howardovu pozornost, ten byl na místě.

30.

Belgičané i nadále větrají americkou obranu, ve finální fázi jim to ale zatím vůbec nejde.

31.

Pro FABIANA JOHNSONA zápas skončil, chytil se při sprintu za levý zadní stehenní sval, se kterým už měl dle tejpů zjevně problémy, nahradí jej tak DEANDRE YEDLIN.

34.

Po rohovém kopu se dostal k zakončení zpoza vápna Jones, branku Belgie ale netrefil.

37.

Poslední desítky vteřin opět potvrzují, že Belgičanům to jde daleko lépe do otevřené obrany soupeře, než do plných.

38.

Van Buyten nyní vyhrál hlavičkový souboj s Dempseym po krásném centru Yedlina.

42.

Centr Yedlina Bradley netrefil.

42.

Za to VINCENT KOMPANY nohy Dempseyho trefil přesně a žlutá karta je pochopitelný důsledek.

44.

Osmý roh Belgičanů s přehledem vyboxoval Howard.

45+1.

V první půli budou nastaveny tři minuty.

45.+1

De Bruyne to zkusil zpoza vápna z první, ovšem trefil jen střed branky a Howarda.

45.+3

Devátý roh Belgie končí jako ty předchozí - nepřesným centrem.

Poločas

První poločas skončil, branku jsme neviděli.

První půle nabídla zajímavý, dynamický fotbal i s několika šancemi, se zakončením to ale bylo na obou stranách již horší. Belgičané sice vyhráli první poločas 9:4 na rohy, z nich ale gól vstřelit nedokázali. Zatím nejvíce pobavil fanoušek v tričku Supermana, který si udělal čestné kolečko, než ho vyprovodili pořadatelé.

MS 2014, USA-Belgie: vetřelec na hřišti
MS 2014, USA-Belgie: vetřelec na hřišti | Foto: Reuters
46.

Začal druhý poločas, u míče jsou Belgičané.

47.

Mertens si v pokutovém území vyskočil na centr De Bruyneho z pravé strany a gólman Howard měl co dělat, aby konečky prstů vytáhl míč nad bránu.

48.

Origi dostal pas do pokutového území, přes trojici protihráčů se však k zakončení nedostal.

50.

Mertensův centr téměř od brankové čáry byl nepovedený, míč skončil za Howardovou bránou.

52.

Fellainiho pokus z 25 metrů byl spíše propagačním, míč letěl dva metry nad bránu.

54.

Ouu, Belgičané byli blízko vstřelení úvodního gólu. Verthongen se uvolnil na levé straně, odcentroval po zemi do pokutového území, De Bruyne však ve skluzu míč netrefil a Origi na zadní tyči míč přeběhl, takže jej nedokázala zasáhnout.

55.

Fellaini přiklepl míč na hranici pokutového území De Bruynemu, jehož střela z první skončila vysoko nad bránou.

56.

Belgie v úvodních minutách druhé půli Američany sevřela do kleští. Po Alderweireldově centru z pravé strany hlavičkoval ze 12 metrů Origiho, který trefil svrchu břevno Howardovy brány.

57

Následně měl velkou šanci Vertonghen, který napálil míč z levé strany z 10 metrů, trefil však vyběhnuvšího Howarda.

58.

Na druhé straně mohli zničehonic udeřit Američané. Bradley poslal míč do vápna pro Zusiho, který střelou z 13 metrů trefil jen skluzujícího Verthongena.

60.

Na druhé straně měli další velkou šanci na skórování Belgičané. Origi se uvolnil na levé straně, poslal na malé vápno přihrávku na Mertense, jehož lehká teč na bližší tyči skončila snad dvacet centimetrů vedle pravé tyče Howardovy brány.

60.

Belgičané poprvé střídají. DRIESE MERTENSE nahrazuje další křídelní hráč KEVIN MIRALLAS.

64.

Verthongen vypálil z 20 metrů, Howard si však s jeho střelou doprostřed brány nadvakrát poradil.

65.

Witselovo dělovku z podobné pozice zblokoval Bedoya.

67.

Po centru Yedlina z pravé strany Courtois stáhl ze vzduchu míč směřující na hlavu Bedoyi.

69.

Ke střele z 20 metrů se dostal opět Witsel, jehož křižná střela po zemi jen těsně minula pravou Hoeardovu tyč.

71

Obrovská šance Belgičanů na skórování. Mirallas se snažil probít do pokutového území, Američané míč srazili na pravou stranu k osamocenému Origimu, jenž vystřelil z 12 metrů, trefil však jen do nohou vyběhnuvšího Howarda.

72.

Američané podruhé střídají. GRAHAMA ZUSIHO nahrazuje CHRIS WONDOLOWSKI.

74.

Dempsey si ve středu hřiště navedl míč na levačku, vypálil z 18 metrů, střelou po zemi k pravé Courtoisoivě tyči však belgického gólmana nepřekvapil.

76.

Další obrovská šance Belgičanů, Origi parádní kolmicí vysunul za obranu Mirallase, který byl zcela sám před Howardem, ten však rychle vyběhl a špičkou levé nohy vytlačil jeho střelu těsně mimo levou tyč své brány.

78.

Gonzalez po hlavičkovém souboji s Kompanym velmi nepěkně došlápl na kotník a musí být na hřišti ošetřen.

79.

Další velká šance Belgičanů, po centru Mirallase z pravé strany přiťukl Fellaini míč na hranici pokutového území k Hazardovi, jen poslal koníčkem střelu na zadní tyč, Howard však tygřím skokem míč vyrazil.

81.

Američané mohli zahrozit z brejku, Yedlin přihrál míč pod sebe na Jonese, jenž si však na hranici velkého vápna míč špatně zpracoval a Van Buayten mu ho ukopl.

83.

Přehlídka obrovských šancí Belgičanů pokračuje. Po rohovém kopu vyslal Kompany svého kolegu ze stoperské dvojice Van Buytena za obranu Američanů, stoper Bayernu vystřelil z 10 metrů, ve skluzu však na poslední chvíli poslal míč do zámezí Besler.

85.

A zase ten Howard. Origi si navedl míč na střed hřiště, vypálil pravačkou z hranice pokutového území, americký gólman však reflexivním zákrokem pravou paží vytáhjl míč nad bránu.

88.

A zase Belgičané zahrozili z rychlého kontru. De Bruyne poslal do běhu míč na levé straně Hazardovi, který vběhl do pokutového území, vystřelil z 10 metrů, jen těsně však minul přední tyč Howardovy brány.

90.

Další superšance Belgie. Kompany se po úspěšném obranném zákroku ve vlastním pokutovém území, když vypíchl míč Bedoyovi, vydal do útoku, De Bruyne jej centrem po zemi našel osamoceného v pokutovém území, Kompany však ukázal, že není útočník, míč špatně trefil, přesto musel Howard udělat zákrok u své pravé tyče, aby míč vyrazil.

90+1

Ve druhé půli budou nastaveny tři minuty.

90+3.

Ouu. Obrovská šance Američanů na skórování v poslední minutě základní hrací doby, Jones po centru z pravé strany přistrčil v pokutovém území míč na osamoceného Wondolowskiho, který však halfvolejem z 6 metrů trestuhodně přestřelil Courtoisovu bránu.

90+1.

Po rohovém kopu Fellaini minul hlavičkou levou tyč Howardovy brány.

Druhý poločas skončil, jestli byl první poločas skončil, ten druhý jimi byl od úvodu napěchovaný, z drtivé většiny je měli Belgičané, který jich hned osm neproměnili a potrestat je mohl v samém závěru Wondolowski, který ve stoprocentní šanci přestřelil bránu.

MS 2014, USA-Belgie: Alejandro Bedoya - Toby Alderweireld
MS 2014, USA-Belgie: Alejandro Bedoya - Toby Alderweireld | Foto: Reuters

Belgický trenér Marc Wilmots se rozhodl o přestávce vystřídat. Aktivního útočník DIVOCKA ORIGIHO nahrazuje ROMELO LUKAKU.

91.

Začíná první prodloužení, u míče jsou Američané.

91.

Jones přeskočil na malém vápně Vertonghena, vyskočil si na centr z levé strany, ale jeho hlavička skončila těsně nad Courtoisovou bránou.

93.

Belgičané stejně jako Němci včera otevírají ve 3. minutě prodloužení skóre - 1:0! Střídající Lukaku utekl kolem pravé postranní čáry Beslerovi, přihrál pod sebe KEVINU DE BRUYNEMU, který se zbavil dvou obránců a křižnou ranou po zemi na zadní tyč překonal tentokrát bezmocného Howarda.

MS 2014, USA-Belgie: Kevin de Bruyne slaví gól
MS 2014, USA-Belgie: Kevin de Bruyne slaví gól | Foto: Reuters
96.

Belgičané šli ve třech na dva Američany. Verthongen dostal od Lukaka ideální přihrávku na levou stranu, místo střely však šel do středu hřiště a jeho pokus zblokoval obránce Gonzalez.

97.

Hned vzápětí mohl skórovat Lukaku, který vypálil z levé strany zhruba 10 metrů od brány, Howard však reflexivním zákrokem levou rukou míč vyrazil.

99.

Dempsey s Jonesem si posouvali míč 10 metrů od Courtoisovy brány, ke střele se však ani jeden přes klubko belgických hráčů nedostal.

101.

Festival velkých belgických šancí pokračuje, na levé straně se uvolnil opět Lukaku, znovu vystřelil z 10 metrů, tentokrát však trefil vyběhnuvšího Howarda do nohou.

102.

De Bruyne uštědřil Jonesovi těžké k.o., když jej trefil při odkopu míčem do obličeje. Jones tak musí být na hřišti ošetřen.

104.

A zase Howard. Na pravé straně se uvolnil Mirallas, vystřelil z 13 metrů, opět však trefil amerického gólmana jen do nohou.

105.

Belgičané v závěru 1. prodloužení zvyšují na 2:0! Kevin de Bruyne posunul míč do pokutového území na ROMELA LUKAKA, který se levačkou z 6 metrů trefil nad padajícím Howardem přesně pod břevno.

105+1.

První prodloužení bude nastaveno o dvě minuty.

105+2.

Jürgen Klinsmann naposledy střídá. ALEJANDRA BEDOYU nahrazuje JULIAN GREEN.

První prodloužení skončilo, Belgie v něm po kombinacích De Bruyneho a Lukaka v úvodu a na konci skórovali, takže vedou 2:0.

106.

Začíná druhé prodloužení, u míče jsou Belgičané.

107.

Američané hned na úvod druhé části prodloužení snižují na 2:1! Bradley poslal parádní kolmicí za obranu na střídajícího JULIANA GREENA, který míč lízl špičkou pravé nohy a Courtoisovi "protekl" míč přes prsty levé ruky do brány.

Fanoušci USA na MS ve fotbale 2014
Fanoušci USA na MS ve fotbale 2014 | Foto: Reuters
108.

Obrovská šance Američanů na vyrovnání. Minutku po snižujícím gólu odcentroval Yedlin z pravé strany, Wondolowski vrátil míč na střed hřiště, kam si naběhl Jones a špičkou kopačku z 10 metrů jen těsně minul levou tyč Courtoisovy brány.

111.

Na druhé straně mohl zvýšit vedení Belgičanů Lukaku, který se uvolnil kolem dvou hráčů, vypálil opět z levé strany z 13 metrů, opět však trefil vyběhnuvšího Howarda do nohou.

111.

Belgičané naposledy střídají. EDENA HAZARDA nahrazuje NACER CHADLÍ.

112.

Belgičané to přehánějí s bohorovností. Na pravé straně byl Mirallas zcela sám, míč však nevystřelil na bránu a Jones jej o něj obral.

114.

Američané mají obrovskou šanci na vyrovnání. Američané výborně rozehráli přímý kop, po dobře sehraném signálu si seběhl před Courtoise Dempsey, který však už byl blízko belgickému gólmanovi a ten jeho pokus levou paží reflexivně vyrazil.

117.

Po Yedlinově centru mohl vystřelit Dempsey, míč se mu však zamotal pod nohama a Witsel mu míč ukopl.

119.

Jones po dalším přímém kopu Američanů hledal v pokutovém území někoho ze spoluhráčů, Van Buyten však hlavou odvrátil míč do bezpečí.

120.

Po centru Greena z levé strany se snažil ze vzduchu nakopnout míč Yedlin, míč však špatně trefil a balón šel vysoko nad bránu.

120+1.

Ve druhém prodloužení bude nastavena jedna minuta.

Je konec, Belgičané díky dvěma gólům v 1. prodloužení vyhrávají 2:1, Američanům nepomohl k vyrovnání ani velký tlak v jeho závěru. Viděli jsme nejofenzivnější osmifinálový zápas, o čemž svědčí i počet střel na bránu a především počet gólových šancí (střely na branku: 18:5, střely mimo: 20:10).

Belgičané tak postupují do čtvrtfinále, v němž si v sobotu zahrají proti Argentině. Mimochodem, do čtvrtfinále poprvé po zavedení osmi skupin po čtyřech týmech postoupili všichni jejich vítězové.

Tímto se s vámi loučím a u online reportáží ze čtvrtfinálových zápasů se v pátek a sobotu těším na shledanou.