51. Hlinka
86. Baroš
28. Kanga (pen)
60. V. Kadlec

Hezké sobotní odpoledne, vítejte u online přenos z utkání fotbalové HET ligy mezi FC Baník Ostrava a AC Sparta Praha. Zápas začíná v 15:00.

HET liga se chystá na další velký zápas. Městský stadion v Ostravě za pár desítek minut uvidí opravdovou fotbalovou klasiku. Zápas dvou nenáviděných soupeřů. Baník bojující o holé přežití přivítá na domácím hřišti pražskou Spartu. A půjde opravdu o hodně nejenom ostravskému celku, který se snaží nespadnout podruhé během tří let. Také Sparta má o co hrát, ve hře je třetí místo v tabulce zajišťující účast v Evropské lize.

Letenští jsou momentálně na čtvrtém místě ligové tabulky. Na třetí Olomouc ztrácí pouze dva body. Jenže v boji o pohárové příčky a umístění za dvojicí Plzeň - Slavia nebojují jen s celkem z Hané. Jen o bod zpátky za Spartou se nachází Liberec a o dva body zpět další na jaře dobře hrající severočeský tým Jablonec. Jenže Jablonec i Liberec trochu formu ztrácí, navíc zítra hrají spolu, pro tým kouče Hapala to je tak ideální šance jak oběma severočeským pronásledovatelům trochu uniknout.

Sparta už pět zápasů nepoznala hořkou chuť porážky. Po ztraceném derby a remíze v Teplicích přišla vzpruha v podobě výhry s Duklou. Jenže ztratit pohodlné vedení se podařilo Spartě i v zápase na hřišti lídra z Plzně. Zpět na vítěznou vlnu se dokázali dostat Letenští v zápase s Jabloncem, který ovládli a porazili soupeře 2:0. Dnes jim bude stále chybět záložník Lukáš Vácha a nejspíš také obránce Costa.

Jak již bylo zmíněno, Baník potřebuje každý bod. Naprosto zpackaný podzim se odrazil i v úvodu jarní části, kdy ostravský tým prohrál doma s přímými konkurenty v boji o záchranu Slováckem a Duklou Praha. Až po výměně trenérů, kdy Radima Kučeru nahradil Bohumil Pánik. Slezský celek dokázal doma porazit, remizovat s Plzní a poté připsat výhry i ve Zlíně a doma s Bohemians. Až minulý týden se rozjetý Baník zasekl v Olomouci, kde prohrál 0:1.

Z patnácté příčky ztrácí Baník čtyři body na Jihlavu s Karvinou, pět na Slovácko s Boleslaví a šest na Zlín. Situace je tedy stále kritická a Baníku moc nebude řešit nic ani zisk jednoho bodu. Proti Spartě je ale čekají komplikace se skládáním obrany. Kvůli trest za žluté karty nebude moct hrát pravý obránce Pazdera, kterého nejspíš nahradí Petr Breda. V Olomouci navíc dostal červenou kartu nový lídr obrany Václav Procházk, který bude citelně chybět. Místo něj zřejmě naskočí Christophe Psyche.

Sestava Sparty

Niță - Zahustel, Kaya, Štetina, M. Frýdek - Kulhánek - V. Kadlec, Stanciu, Kanga, Plavšić - Josef Šural (C).

Náhradníci: Bičík - Vatajelu, Sáček, Ben Chaim, Lafata, Drchal, Hovorka.

Sestava Baníku

Laštůvka - P. Breda, Azackij, Šindelář, Fleišman - Fillo, Hlinka, R. Hrubý, de Azevedo - Poznar, Baroš (C).

Náhradníci: Budinský - Granečný, Diop, Psyché, Jirásek, Stáňa, Mičola.

Palčivé místo druhého stopera vyřešil Bohumil Pánik naproti očekávání. Václava Procházku nenahradí v sestavě Christophe Psyche, nýbrž ukrajinský obránce Oleksandr Azackij. Lukáše Pazderu nahradil podle očekávání Breda. Složení ofenzívy ostravského klubu je podle očekávání, kopíruje taky poslední domácí zápas s Bohemians, který byl v podání Baníku zřejmě tím vůbec nejlepším v sezoně.

To sestava, kterou vyslal do zápasu Pavel Hapal, je přesně podle očekávání. Jde o stejnou jedenáctku, která se postarala munulý víkend o výhru nad Jabloncem v poměru 2:0. Klíčovou postavou by opět měl být nejdražší hráč historie nejvyšší soutěže Nicolae Stanciu.

V historii, i té nedávné, bylo mnoho fotbalistů, kteří prošli oběma kluby. Především těch, kteří se přesunuli z Ostravy do Sparty a fandové Baníku jim to nemohli odpustit. Jedním z takových, kteří na Bazalech, potažmo nyní ve Vítkovicích nejsou příliš vítáni, je také Libor Sionko. Bývalý reprezentační záložník je před dnešním zápasem rozpolcený. Přeje Spartě posun na třetí místo, ale také nechce, aby jeho mateřský klub spadnul do druhé nejvyšší soutěže.

V Ostravě je vše připraveno, vyprodaný Městský stadion v Ostravě, který se zahalil celý do bílé barvy, praská ve švech. Šlágr tohoto kola HET ligy může začít.

Zápas začal!

1

Šural se hned v první minutě dostal k zakončení z levé strany, kde se zbavil Šindeláře. Laštůvka nezasáhl jistě, ale vytlačil míč na roh.

3

Azevedo poslal k zemi Plavšiče, který tomu sice přidal, ale vybojoval pro svůj tým standardní situaci.

4

Stanciu z ostrého úhlu místo centru do vápna zkoušel na přední tyči překvapit Laštůvku, ten se ale zaskočit nenechal. Aktivní úvod Sparty.

6

Poznar ve středu hřiště stáhl k zemi Kulhánka.

7

Baroš sklepl nákop pro Poznara, který zkusil z dálky vypálit z první. Jeho pokus ale zamířil mimo bránu Sparty.

11

Poznar si pravé lajny vyměnil míč s Fillem a poslal přízemní centr na Azeveda. Ten zády k brance přidržel míč a přiťukl jej zpět na Filla, jeho pokus ale obrana Letenských zablokovalal.

15

Kanga se snažil poslat pas za obranu, ale nikoho nenašel.

16

Baroš se řítil z levé strany do dobré pozice, ale zkušený útočník nechal míč za sebou.

19

Hlinka napálil odražený míč po rohovém kopu, ale trefil jen hlavu Šurala, který odvrátil na další rohový kop.

21

Baník se ujímá vedení! Standardní situace se domácím náramně povedla. Azevedo centrem z pravé strany našel na přední tyči Šindeláře a ten z voleje překonal Nitu.

25

Baník gól hodně nabudil a po brance výborně napadá rozehrávku Sparty.

27

Sparta bude kopat penaltu! Plavšič si kopnul míč do vápna mezi Bredu a Šindeláře a po minimálním kontaktu se poroučel k zemi.

28

Je srovnáno! Laštůvka sice vystihl směr Kangovy střely, ale nedokázal ji zabránit v cestě do sítě.

31

Po souboji s Milanem Barošem je ošetřován Semit Kaya, rozcvičuje už se Hovorka, vypadá to ale, že turecký obránce to zvládne a vrátí se na hrací plochu.

34

Kadlec nachytán v ofsajdovém postavení.

39

Kanga stál k zemi Poznara, ale sudí Marek se žlutými kartami dnes poněkud otálí.

42

Hrubý prostrčil míč na Poznara, ten ale nedokázal v dobré pozici zpracovat míč.

45

Nastavovat se bude v prvním poločase jedna minuta.

45+3

Kvůli ošetřování Plavšiče se první poločas prodloužil a Baník mohl mít dobrou šanci z brejku. Kulhánek ale sestřelil Azeveda a uviděl žlutou kartu.

První poločas je minulostí.

Vyprodaný stadion v Ostravě viděl v prvním poločase dvě branky. Jako první se prosadili domácí, kteří využili standardní situace. Azevedův centr poslal do sítě Šindelář. Jenže vedení Baníku trvalo jen 7 minut. Plavšič totiž po průniku do vápna vybojoval pro svůj tým penaltu, kterou Kanga proměnil. Od tohoto momentu byl duel vyrovnaný a oba týmy se bály, že inkasují znovu, takže hrály poněkud víc dozadu. Před druhou půlí je ale zápas naprosto otevřený. Oba celky budou chtít vyhrát, bod neřeší nic pro ani jednu stranu.

46

Ještě před startem druhé půle Sparta střídá. Zápas nedohraje zraněný Semih Kaya, kterého nahradil David Hovorka.

Druhý poločas začal!

48

V úvodu druhé půle drží míče více hosté, kteří se snaží převážit misky vah na svou stranu. Žádnou příležitost si ale zatím nepřipravili.

49

Po konzultaci s asistentem Emanuel Marek zapískal faul na Milana Baroše. Baník tak má výhodu standardní situace hned zpoza vápna.

51

Baník se opět ujímá vedení! Přímý kop zahrávaný těsně za hranicí vápna vypadal, že je moc blízko a zeď nedokážou domácí prostřelit. Jenže Marek Hlinka si s tím poradil, náramně obstřelil zeď a zmražený Nita s tím nic nemohl dělat. Krásná trefa.

54

Další ofenzivní snažení Baníku musela obrana Sparty hasit jen za cenu odvrácení na rohový kop.

55

Martin Šindelář nesouhlasil s výrokem rozhodčího, počínal si moc vehementně, což ocenil sudí Marek žlutou kartou.

57

Domácí si stěžují, míč do zámezí šel od útočníka Sparty Kadlece, přesto hosté rozehrávali roh.

59

Nečekané střídání v kádru Sparty. Nicolae Stanciu opouští hrací plochu a nahrazuje jej Tal Ben Chaim.

60

Vedení Baníku netrvalo opět dlouho, tentokrát jen 9 minut. Šural patičkou chtěl prodloužit na Kadlece, míč ale směřoval na Šindeláře, který promáchl a nabídl Kadlecovi jasnou gólovou šanci. Sparťanský útočník nezaváhal a srovnal.

62

Baník mohl jít opět do vedení. Fillo načechral míč na hlavu Hrubého, jehož pokus Nita skvěle vyrazil. Dorážet mohl hlavou z úhlu také Poznar, ale bránu vůbec netrefil.

63

Žlutou kartu uviděl domácí obránce Petr Breda. Ten poslal k zemi Plavšiče.

66

Gólová šance také na druhé straně. Ben Chaim pronikl ze strany až ke střele, ale pouze vyprášil rukavice Jana Laštůvky.

68

Míč po centru Zahustela proletěl vápnem až na druhou stranu k Frýdkovi. Ten jej vracel do vápna, ale Šural natěsno bráněný nezakončil pořádně.

68

Denis Granečný nahradil na hřišti Jiřího Fleišmana. Změna na pozici levého obránce.

71

Druhá změna v sestavě Baníku. Tomáše Poznara, který spálil dnes jednu velkou šanci, nahradil na trávníku Dame Diop.

77

Neskutečná šance pro Milana Baroše. Fillo jej našel před odkrytou bránou, ale po lehkém faulu Hovorky upadl a v pádu bránu i z bezprostřední blízkosti přestřelil.

82

Plavšičův průnik zastavený, ale jen za cenu rohového kopu.

84

Václav Kadlec byl přichycen v postavení mimo hru.

85

Sparťané se srazili, čímž dostali do dobré pozice Azeveda, jehož centr našel hlavu Filla, ale ten se poprvé ve Spartě neprosadil.

85

Plavšiče, který hýřil v úvodu aktivitou, vystřídal Bogdan Vatajelu.

86

Baník se těsně před koncem potřetí dostává do vedení! Azevedo poslal centr do vápna, kde se Milan Baroš odpoutal od obránce Štětiny a hlavou překonal Nitu. Devátá branka zkušeného útočníka v sezoně.

89

Žlutou kartu za řeči uviděl od sudího Marka Marek Hlinka.

90

Střídání hlavního hrdiny. Domácí kapitán Milan Baroš, který těsně před koncem zápasu strhl vedení na stranu Baníku, odchází za potlesku celého stadionu ve stoje. Na hřišti ho nahradil Christophe Psyche.

90

Nastavuje se 5 minut.

90+1

Štětina vyskočil nejvýš ve vápně Baníku, ale míč poslal nad bránu Laštůvky.

90+4

Spartě se nedaří dostat do žádné další šance.

90+5

Baník ještě mohl přidat další gól, Hrubého pokus byl ale zablokován a domácí budou kopat roh.

Je konec! Baník v nádherném zápase poráží Spartu 3:2!

Dnes jsme na Městském stadionu v Ostravě mohli vidět fantastickou podívanou. Vyprodaný stánek připravil skvělou kulisu a skvělý byl také fotbal. Domácí Baník se dostal dvakrát do vedení po brankách Šindeláře a Hlinky, ale Spartě vždy stačilo necelých deset minut na to, aby srovnala, když se prosadili Kanga a Václav Kadlec. Poté měli domácí víc příležitostí, ale prosadit se dokázal až v 86. minutě kapitán Milan Baroš. Baník udělal velký krok v boji o záchranu, odpoutal se od Brna a ztrácí pouze bod na duo Karviná a Jihlava.

Ode mě je to pro dnešek vše, děkuji vám za pozornost a přeji hezký zbytek soboty.