0:1
0:0
AC Sparta Praha
77. Tetteh

Dobrý den, vítejte u online přenosu z utkání 8. kola Fortuna: ligy mezi Baníkem Ostrava a Spartou Praha. Zápas začíná v 18:00.

Šlágr osmého kola Fortuna: ligy přinese až pondělí program. Na městském stadionu v Ostravě se totiž utkají nejen dva týmy, které patří ke špičce letošní sezony, ale také dva týmy, které jsou odvěkými rivaly a vůbec se nemají v lásce. Ostravský Baník bude chtít napodobit na jarní utkání a opět porazit svého zřejmě nejméně milovaného soka. A zatímco na jaře bojoval Baník o holý život, v této sezoně válí a drží se mezi nejlepšími celky soutěže. Letenský tým od nich dělí jen jediný bod, takže se slezský celek může dostat před velkého rivala.

Oba týmy již zveřejnili sestavy pro dnešní duel, pojďme se tedy na něj podívat.

Sestava Baníku

Laštůvka - Pazdera, Šindelář, Stronati, Fleišman - Fillo, Jánoš, R. Hrubý, Holzer - Diop, Baroš (C).

Náhradníci: Budinský - Granečný, Jirásek, J. Šašinka, O. Šašinka, Mešaninov, Procházka.

Sestava Sparty

Nita - Chipciu, Radaković, Kaya, Costa - Plavšić, Sáček, Stanciu, M. Frýdek - Josef Šural (C), Tetteh.

Náhradníci: Heča - Vácha, Štetina, V. Vukadinović, Pulkrab, Mebrahtu, Civić.

Sestava letenských doznala jedné výrazné změny, která však byla očekávaná. Kvůli karetnímu trestu dnes chybí nejlepší střelec Sparty Guélor Kanga. Toho nahradil Michal Sáček. Gabonský záložník navíc dostal žlutou kartu opravdu hloupým způsobem, po brance do sítě Dukly si totiž sundal dres. Proto byl i kouč Zdeněk Sčasný na svého svěřence rozzlobený.

Jednu změnu hlásí také tým Bohumila Pánika. Ale změnu výraznou a taky docela očekávanou. Do sestavy se totiž vrací kapitán a největší hvězda slezského celku Milan Baroš. Ten se zranil v utkání v Olomouci. Následně proti Dukle byl přítomný alespoň na lavičce náhradníků. Do Liberce však vůbec neodcestoval s jediným cílem. Pošetřit se a dát během reprezentační přestávky dostatečně fit na to, aby mohl nastoupit protiu pražské Spartě. Na jaře právě nejlepší střelec Eura 2004 rozhodl o výhře Baníku nad Spartou 3:2.

Záchrana až v posledním kole, nervy do samotného závěru. Vypadá to, že v této sezoně budou mít skvělí fanoušci Baníku příjemnější starosti. Proti minulému ročníku je vše naopak, nyní hraje tým spíše nadplán. V sedmi zápasech poznali svěřenci Bohumila Pánika hořkost porážky jen jedinkrát. A to hned ve druhém kole na Slovácku. Krom toho si připsali pět vítězství a naposledy před reprezentační přestávkou remízu 0:0 v Liberci. S 16 body je tak ostravský tým pátý o bod za Spartou a tři body za Zlínem. Oba však dnes může přeskočit.

Překvapivým pilířem úspěchu Baníku je pevná defenzíva. Tedy Achillova pata z minulé sezony. A to i přesto, že v úvodu klub postrádal zraněného lídra Václava Procházku. Výborně se sehrála čtveřice Pazdera - Šindelář - Stronati - Fleišman podporována defenzivním štítem Adamem Jánošem. Dohromady inkasoval mistr z roku 2004 jen tři branky, což je vůbec nejméně v celé lize. Ofenziva zase spoléhá kromě Milana Baroše na vzrůstající formu zimních posil Martina Filla s Damem Diopem.

Damine Diop a Milan Baroš
Damine Diop a Milan Baroš | Foto: Petr Doubek

Také Sparta se náramně zvedla poté, co se jejího kormidla ujal Zdeněk Sčasný. Nejprve jako prozatímní trenér, poté již jako trenér stálý minimálně do konce podzimní části sezony. Letenští sice stále možná oplakávají neslavné vypadnutí z předkola Evropské ligy, v lize jim to až na výjimky však šlape. První čtyři zápasy zvládli na výbornou s plným počtem bodů. První zaváhání přišlo doma s Příbramí, kde proti soupeři hrajícím v oslabení ztratili vedení v závěru. Remíza přišla poté i na hřišti Bohemians. Na vítěznou vlnu se poté vrátili výhrou proti poslední Dukle Praha.

Utkání, které bude v Ostravě vyprodáno, bude řídit zkušený rozhodčí Pavel Královec.

V Ostravě je téměř vše připraveno, oba celky již nastupují na hrací plochu ve tradičních barevných kombinacích dresů. Baník celý v bílém, Sparta v rudém.

Domácí fanoušci zaházeli hřiště bílými konfetami, takže duel začne s menším zpožděním. Pořadatelská služba musí vše odklidit.

Sudí Královec pískl do píšťalky, utkání začalo.

2

Během první minuty jsme viděli dvě ruky, jednou jí zahrál domácí Fillo, o půl minutky později i hostující kapitán Šural.

2

Martin Fillo svým centrem ohrozil i gólmana Nitu, který si musel dávat pozor, aby mu míč nezapadl na zadní tyč. Nakonec skončil těsně nad břevnem.

6

První střela na bránu v podání Daniela Holzera, který si ukázkově přebral míč a zpoza vápna zkoušel pálit svou slabší pravou nohou, Nita s pokrytím míče neměl problémy.

8

Tetteh se na levé straně prosmýkl přes Šindeláře a hledal přízemní přihrávkou ve vápně některého ze svých spoluhráčů. Skluzem včas zasáhl Stronati a míč poté i odklidil do bezpečí.

11

Radakovič dvakrát odvrací centr soupeře, nejprve centroval z pravé strany Pazdera, poté zleva Fleišman, stoper Sparty byl ale vždy připraven.

15

Baroše při brejku zradil první dotek s míčem, po kterém se míče chopil Radakovič.

16

Tetteh se opět dostal rychlostí před Šindeláře, jenže po souboji tělo na tělo neudržel rovnováhu a upadl.

18

Ve vápně se dostal k míči Baroš, jenže při zakončení podklouzl a nedokázal vystřelit tak, aby alespoň ohrozil Nitu.

22

Šural si při číhání na centr počínal nedovoleně, když k zemi poslal Fleišmana.

23

V akci opět kapitán Josef Šural, rychlonohý Tetteh poslal centr na Šurala, který chtěl vypálit z první, míč mu ale úplně nesedl, navíc byl domácí obranou sražen na rohový kop.

26

Pěknou akci Stancia s Tettehem utnulo ofsajdové postavení Plavšiče.

28

Sparta se osměluje. Stanciu z úhlu po zasekávačce pálil levačkou, míč byl ale zablokován na roh.

30

První žlutá karta utkání. Dame Diop byl v souboji s Chipciem později a poslal jej k zemi.

30

Sparta posledních pět minut zapnula na vyšší obrátky, kopala několik rohových kopů a mělo pár pokusů.

31

Josef Šural také vidí žlutou kartu, při pokusu o nůžky totiž trefil kopačkou do hlavy Adama Jánoše.

35

Holzer hledal obloučkem Baroše, pro něj to však byl těžký míč na zpracování.

35

První 100% šance utkání. Sáček našel ve vápně Šurala, který umě zasekl míč, jenže při střele do skoro odkryté brány trefil jen nohu Stronatiho.

39

Barošův centr nikoho ve vápně nenašel. Kaya ale sportovně přiznal teč. Baník tedy kope rohový kop.

41

Po souboji Frýdka s Fillem začala strkanice, ze který vyšli se žlutou kartou Fillo a Tetteh.

45

Holzer už se na hranici vápna chystal k ráně, míč mu však odkopl Stanciu.

45

Nastavují se čtyři minuty.

45+3

Další ze soubojů Frýdek vs Baroš, tentokrát skončil faulem letenského záložníka a odměnou mu byla žlutá karta od sudího Královce.

První půle je za námi a branku jsme neviděli.

Na rozdíl od vzájemných zápasů z minulé sezony jsme branky neviděli. Utkání je hodně opatrné, úvodních pětadvacet minut patřilo spíše domácím, kteří byli aktivnější a byli častěji na míči. Jenže ze svých míčů do vápna nic nevytěžili, v nejnadějnější pozici se ocitl Baroš, ale podklouzl. Poté se do hry dostala i Sparta a dostala se také do velké šance. Šural ale trefil jen na brankové čáře stojícího Stronatiho. Poté trošku začaly jiskřit emoce, ale vše se obešlo bez výraznějších prohřešků.

Druhá půle začala.

48

V úvodu druhého dějství jsme viděli zatím jen pár nedovolených zákroků na půli hřiště a také pár nepřesností ve stejném prostoru.

50

Šindelář byl na pravém kraji vápna po centru Holzera nejvýš, jenže míč do ohně nevrátil, poslal jej do zámezí.

55

Druhý poločas se nese ještě v opatrnějším duchu než ten první, oba týmy hrají na jistotu a hlavně nechtějí inkasovat.

56

První se osmělil Baník, konkrétně Robert Hrubý, který natáhl zhruba z dvaadvaceti metrů a přízemní ranou značně protáhl Nitu.

48

Na zemi opět Martin Frýdek, kterého poslal k zemi Lukáš Pazdera. Vysloužil si za to žlutou kartu.

61

Obrovská šance Sparty, největší v utkání vůbec. Šindelář promáchl, ztratil míč a srbský křídelník Plavšič běžel sám na bránu, jenže tváří tvář Laštůvkovi neuspěl, zkušený brankář jeho pokus vyrazil.

62

Baroš s Hrubým oba v dobrých pozicích raději nahrávali než stříleli.

64

Už to vypadalo, že míč putuje za záda Nity, když byla sražena rána Fleišmana. Jenže nakonec míč skončil těsně vedle pravé tyčky rumunského brankáře.

68

Plavšič sice utekl svým strážcům, jenže svým centrem našel jen Tetteha v ofsajdovém postavení.

73

První střídání v kádru Sparty. Michala Sáčka nahradil Vukadin Vukadinovič.

75

14212 diváků sleduje toto utkání. Kromě sektoru hostí je stadion vyprodaný.

75

77

Sparta se ujímá v Ostravě vedení. Benjamin Tetteh zmrazil obranu domácích, kteří nezvládli ofsajdovou past. Poté už si dokázal poradil i s vyběhnuvším Laštůvkou.

78

Baník střídá, Baroše nahradil Jakub Šašinka.

79

Holzer hledal Šašinku, ten z úrovně vápna ale netrefil dobře.

81

Eldar Civič nahrazuje svého krajana Plavšiče.

81

Baník jde all-in. Adam Jánoš coby defenzivní středopolař přepustil své místo druhému z klanu Šašinků Ondřejovi.

86

Střídá prozatimní hrdina dnešního zápasu Tetteh, kterého nahradil Mebrahtu.

87

Vukadinovič přichycen v ofsajdové pasti.

88

Poslední střídání ostravských. Denis Granečný nahradil Martina Filla.

90

Za zdržování při výkopu uviděl Florin Nita žlutou kartu.

90

Nastavovat se bude 7 minut.

90+1

Tlak Baníku ale nepřichází, nepřesné centry, navíc v mlze způsobení pyrotechnikou.

90+3

Míč se po standardní situaci odrazil k Ondřeji Šašinkovi, ten ale z těžké pozice napálil jen hradbu rudých těl.

90+4

A právě mladší z bratrů Šašinků vidí žlutou kartu za stažení Vukadinoviče. Tu viděl za řeči na lavičce také Lukáš Vácha.

90+7

Za zdržování obdržel žlutou kartu i Vukadonovič.

Je konec, Sparta vítězí v Ostravě 1:0.

Z výhry v šlágru 8. kola Fortuna: ligy se nakonec radují hráči Sparty Praha. Baník poprvé v sezoně ztratil na domácím hřišti, Sparta naopak vyhrála podruhé za sebou. Už opět jen bod ji dělí od vedoucího dua Slavia - Plzeň. To Baník zůstává pátý se 16 bod. Dnes byl slezský klub zřejmě lepší na míči a aktivnějším, jenže nedokázal si z toho prakticky nic vytvořit. Zatímco Sčasného svěřenci zahrozili nejprve v první půli Šuralem, v druhé pak nájezdem Plavšiče. Nakonec se potvrdilo pořekadlo do třetice všeho dobrého. Tetteh překonal ofsajdovou past i Laštůvku, který ne zrovna ideálně načasoval své vyběhnutí. Poté se Letenští zkonsolidovali, skvěle bránili a Ostravští už nedokázali v závěru s výsledkem nic udělat.

Ode mě je to dnes vše, děkuji vám za pozornost a u fotbalu se na vás budu těšit zase zítra při Lize mistrů. Hezký zbytek večera.