Žhavá varianta: Vrba koučem Slovenska, ale až v květnu

Luděk Mádl Luděk Mádl
31. 1. 2012 5:00
Mezi favority v boji o uvolněnou židli je i Stanislav Griga
Foto: Reuters

Bratislava - Slovensko hledá trenéra. K fotbalové reprezentaci. A hlavním favoritem na tuhle pozici je Pavel Vrba, nyní kouč Viktorie Plzeň.

A to navzdory tomu, že vlastník západočeského klubu Tomáš Paclík říká: "Uvolnění trenéra Vrby na Slovensko teď pro nás vůbec není téma. Já vám zaručuji, že na jaře bude trénovat Viktorii."

O fotbale čtěte více:

Možná to může působit překvapivě, ale ani tak jasné vyjádření se vůbec nevylučuje s tím, že by Vrba mohl slovenský národní tým převzít.

Česká Gambrinus liga totiž podle oficiálního rozpisu končí 13. května 2012. "Takže by 26. května klidně mohl v Klagenfurtu stát u slovenské střídačky, až budeme hrát přátelský zápas s Polskem," podotýká Peter Šurin, fotbalový expert bratislavského Športu.

Slováci mohou počkat, žádné zápasy nehrají

Poté, co v pondělí šéf slovenského svazu Ján Kováčik odvolal z funkce reprezentačního kouče Vladimíra Weisse, se právě Vrbovo jméno skloňuje pod Tatrami nejčastěji. Je dost dobře možné, že by na něj Slováci mohli až do poloviny května počkat.

"Do 29. února, kdy hrajeme přátelský zápas v Burse s Tureckem, takhle narychlo nejspíš stejně nikoho neseženou. A pak má reprezentace celé jaro termínově volné, nejbližší zápas po Turcích je až ten květnový s Poláky," vysvětluje Šurin.

Druhým významným kandidátem vedle Vrby je i Stanislav Griga, v minulosti kouč Sparty či Žižkova. Nyní vede Senicu, naučil ji atraktivní úspěšný fotbal. A smlouva mu končí letos v létě.

Vrba mlčí, Griga čeká v Senici

To je jeho výhoda oproti Vrbovi. Ten je s Plzní smluvně vázaný až do léta 2013. Nicméně Tomáš Paclík, který v minulosti intenzivně podnikal na Slovensku, se z té doby dobře zná se šéfem slovenského svazu Jánem Kováčikem. Možnost, že by se ti dva domluvili na variantě "květen 2012" tedy určitě nelze vyloučit.

Sám Vrba k celé věci odmítá cokoli říci. "Já se k tomu nebudu vyjadřovat. Opravdu ode mě žádnou reakci nedostanete," sdělil slovenskému Športu z kyperského soustředění Plzně.

Další kandidát: Jozef Chovanec
Další kandidát: Jozef Chovanec | Foto: Jakub Šafránek

Pokud by se Slováci rozhodli, že na žádného trenéra pod smlouvou čekat nebudou a angažují někoho rovnou, pak by mohli sáhnout po Jozefu Chovancovi. Ten je totiž po odchodu ze Sparty volný a navíc má dobré vztahy se slovenskými vlastníky finanční skupiny J&T. Ti v Česku drží Spartu a na Slovensku spoluvlastní Slovan Bratislava. Navzdory tomu je údajně Chovancovo jméno v současné době maximálně tím třetím vzadu.

V minulosti už se o Chovancovi a slovenské reprezentační lavičce spekulovalo. Před několika lety Slováci toužili po Dušanu Uhrinovi st. i Karlu Brücknerovi. Nikdy to však neklaplo.

Vrba už u slovenské reprezentace pracoval

Pavla Vrbu ovšem Slováci znají více než kteréhokoli jiného českého experta. Ještě si dobře pamatují, jaký skvostný fotbal naučil Žilinu, kterou dovedl i k mistrovskému titulu. Ostatně jako asistent už působil také u slovenské reprezentace, když v letech 2006-07 pomáhal hlavnímu kouči Jánu Kociánovi.

Pokud by se opravdu naplnil horký tip Aktuálně.cz, že Vrba převezme slovenskou reprezentaci od května, ubyl by silný kandidát pro pozici českého reprezentačního kouče. To kdyby se FAČR případně rozhodl po červnovém Euro 2012 odvolat Michala Bílka.

Vladimíra Weisse odvolal slovenský svaz z funkce reprezentačního kouče navzdory tomu, že jako první v historii dovedl slovenský tým na velký šampionát - na MS 2010 do JAR. V kvalifikaci o Euro už ale úspěšný nebyl, a tak se Slováci rozhodli, že přivedou trenéra nového.

V kvalifikačních bojích o postup na MS 2014 v Brazílii čekají Slováky ve skupině celky, v jejichž konkurenci mohou srdnatě myslet na postup: Bosna a Hercegovina, Řecko, Litva, Lichtenštejnsko a  Lotyšsko.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 minutami

Ústavní soud odmítl stížnost zdravotní sestry Marešové, žádala vyšší odškodnění od TV Nova

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost zdravotní sestry Věry Marešové ve sporu o odškodnění s TV Nova. Za informování televize o jejím případu vysoudila 1,2 milionu korun, nárokovala desetkrát vyšší sumu. Dovolání Marešové loni zamítl Nejvyšší soud. Důvod k zásahu nenašli ani ústavní soudci, jak je patrné z usnesení v databázi soudu.

"Zadostiučinění přiznané stěžovatelce není očividně nepřiměřené jí způsobené újmě," stojí v usnesení.

Marešová čelila obžalobě z vražd šesti pacientů v rumburské nemocnici. Státní zástupce požadoval doživotí. Soudy ji pravomocně osvobodily. Některá média v mezičase informovala o Marešové, aniž dostatečně respektovala presumpci neviny, případně používala expresivní či bulvární jazyk. Zdravotní sestra pak některé mediální domy zažalovala.

Žaloba na TV Nova se týkala desítek reportáží z let 2014 až 2016. Obvodní soud pro Prahu 5 přiznal Marešové milion korun, Městský soud v Praze odškodnění zvýšil na 1,2 milionu. Zadostiučinění není zjevně nepřiměřeně nízké, rozhodl loni Nejvyšší soud, podle kterého justice správně zohlednila judikaturu v oblasti ochrany osobnosti, ale také odškodnění přiznané zdravotní sestře ve sporech s jinými mediálními domy.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Členy Babišovy stínové vlády je pět ministrů předchozí vlády, ale i Vondráček či Pokorná Jermanová

Členy stínové vlády hnutí ANO vedené bývalým premiérem Andrejem Babišem je pět ministrů předchozí vlády ANO a ČSSD včetně Aleny Schillerové jakožto ministryně financí či Karla Havlíčka jako ministra průmyslu a obchodu. Dále jsou součástí kabinetu například bývalý předseda Sněmovny Radek Vondráček jako ministr spravedlnosti nebo bývalá středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová v roli ministryně kultury. Hnutí stínovou vládu představilo na dnešní tiskové konferenci po prvním zasedání.

Dalšími členy z řad ministrů předchozího kabinetu jsou ministr obrany Lubomír Metnar, ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová a ministr životního prostředí Richard Brabec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy