Šampionát fotbalistek útočí na miliardovou sledovanost, zájem o lístky je ale vlažný

Marek Janoš Marek Janoš
26. 6. 2019 7:10
Uvidíte explozi ženského fotbalu. Očekáváme miliardu diváků, překvapil před začátkem ženského MS ve Francii předseda FIFA Gianni Infantino. Teď se jeho slova začínají naplňovat. Ale zatímco televizní sledovanost stoupá, zájem o lístky na stadiony není. Před turnajem se jich podařilo prodat jen třetinu.
Zatímco u televizních obrazovek mistrovství světa fotbalistek táhne, na tribuny se davy nehrnou.
Zatímco u televizních obrazovek mistrovství světa fotbalistek táhne, na tribuny se davy nehrnou. | Foto: Reuters

Ellen Whiteová dostává míč mezi obránkyněmi, z otočky anglická útočnice obstřeluje brankářku Kamerunu a běží se radovat. Anglie právě zvýšila v osmifinále na 2:0 a společně s jedenáctkou hráček v bílém slaví i téměř sedm milionů diváků u obrazovek v Británii.

Zápas ženského fotbalu nesledovalo v Británii nikdy v historii víc diváků. Prostřednictvím intenetu si přenos BBC pustilo dalších 640 tisíc uživatelů. Nedávný zápas Ligy národů o třetí místo mužské reprezentace Anglie proti Švýcarsku zaujal ve srovnání jen pětinu lidí.

Nejvíce mistrovství hltají domácí Francouzi. Úvodní zápas s Koreou sledovalo skoro 10 milionů lidí, tedy 44 procent z těch, kteří v tu chvíli seděli u televize. Stejně jako v Británii padl historický rekord v počtu diváků sledujících ženský fotbal.

Přes šest milionů diváků sledovalo u našich západních sousedů také vítězství Německa 1:0 nad Španělskem, které znamenalo postup do vyřazovací fáze. Úvodní zápas Němek přitáhl k obrazovkám přes čtyři miliony diváků. Nárůst diváků v řádech desítek procent zaznamenala i americká společnost Fox Sports. Podle ní je nárůst ještě významnější na internetu, kde se zájem zvýšil podle údajů stanice o 310 procent.

Vytyčenou metu jedné miliardy diváků se tak FIFA nejspíš se současným trendem podaří dosáhnout. Pro srovnání: mužské MS 2018 v Rusku sledovalo podle zprávy FIFA přes 3,5 miliardy lidí a finále turnaje mezi Francií a Chorvatskem si alespoň na minutu pustilo 1,12 miliardy.

Mimochodem, finále bude živě vysílat i Česká televize, která má na programu živě i některé další zápasy vyřazovací fáze.

Ticho na stadionech

Stoupající čísla sledovanost ženského MS ovšem poněkud šednou v kontextu návštěvnosti na stadionech.

Před turnajem se podařilo prodat pouze třetinu vstupenek a vyprodaných bylo jen 14 z 52 zápasů. Plno bylo především na zápasy domácí Francie, lístky už nejsou k sehnání ani na žádné semifinálové ani finálové utkání. Řada zápasů se ovšem hrála před poloprázdnými tribunami.

Na druhou stranu, jak upozornil Washington Post, ceny lístků na vyprodané čtvrtfinále Francie s USA jsou na černém trhu neobvykle vysoké. Nejlevnější lze sehnat za 419 eur (asi 10 tisíc korun), nejdražší do VIP sekcí až za více než 2,5 tisíce eur (přes 60 tisíc korun). 

Na čtvrtfinále mezi Norskem a Anglií jsou ale lístky stále k mání na webu FIFA i na prodejních místech a ceny začínají na 15 eurech (asi 380 korun). Přesto se zatím nezdá, že zápas bude vyprodaný, stejně jako sobotní duel Německa se Švédskem.

Zatímco televizní a online sledovanost oproti předchozímu MS 2015 v Kanadě výrazně vzrostla, konečná návštěva na stadionech se předpokládá nižší než tehdejších 1 353 506 návštěvníků (průměrně 26 029 na zápas).

 

Právě se děje

před 5 minutami

Pinturault ovládl slalom ve Val d'Isere a vede celkově SP

Francouzský lyžař Alexis Pinturault suverénně vyhrál slalom na domácím svahu ve Val d'Isere a ujal se vedení v celkovém hodnocení Světového poháru. V nejtechničtější disciplíně se dočkal triumfu po pěti letech, dohromady to bylo jeho 25. vítězství v kariéře. Ve Val d'Isere se osmadvacetiletý Pinturault radoval počtvrté, slalom tu vyhrál už v roce 2012, v letech 2016 a 2017 nenašel přemožitele v obřím slalomu.

Pinturault zajel jako první muž na trati nejrychlejší čas úvodního kola, v součtu obou jízd zvítězil s náskokem téměř půldruhé sekundy před Andrém Myhrerem ze Švédska. Těsně třetí skončil Ital Stefano Gross, za kterým o jedinou setinu zaostal hvězdný Henrik Kristoffersen. Norský vítěz úvodního slalomu v Levi po nepovedeném prvním kole poskočil na čtvrté místo z 27. pozice a udržel se v čele hodnocení disciplíny.

Senzační druhé místo neudržel Američan Luke Winters, který se ve výsledcích po první jízdě zařadil za Pinturaulta s vysokým startovním číslem 40. Nakonec se dočkal premiérových bodů v SP alespoň za 19. místo. Čeští závodníci ve Francii nestartovali.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Ve Strakonicích kvůli Ústavnímu soudu opakovaly volby. Původní vítěz ještě posílil

Opakované obecní volby ve Strakonicích vyhrálo hnutí Strakonická Veřejnost. Získalo 64,72 procenta hlasů, což znamená 17 mandátů v 21členném zastupitelstvu. Strakonická Veřejnost tak ještě zvýraznila své vítězství v porovnání s řádnými volbami v říjnu 2018.

Tehdy ji podpořilo 51,1 procenta voličů. Jeden z neúspěšných kandidátů Karel Jánský (Změna pro Strakonice) ale podal stížnost, že v radničním zpravodaji, na výlepových plochách i sloupech lamp byla Strakonická Veřejnost zvýhodněna. Ústavní soud nakonec rozhodl, že se volby zopakují.

Do zastupitelstva se kromě Strakonické Veřejnosti dostaly ještě dva subjekty. 3Koalice pro silné Strakonice získala tři a Jihočeši 2012 jeden mandát. Volební účast činila 48 procent. V opakovaných volbách usilovalo o podporu deset subjektů. Poprvé kandidovalo i hnutí Trikolóra Václava Klause mladšího. Podpořilo jej 3,32 procenta voličů.

Další zprávy