Željezničar je bosenská Viktorka, tvrdí Plíšek

ČTK ČTK
24. 6. 2013 14:28
Kouč Jiří Plíšek předpovídá postup plzeňských fotbalistů přes Željezničar Sarajevo ve 2. předkole Ligy mistrů
Jiří Plíšek.
Jiří Plíšek. | Foto: Jakub Šafránek

Praha - Kouč Jiří Plíšek předpovídá postup plzeňských fotbalistů přes Željezničar Sarajevo ve 2. předkole Ligy mistrů. Na souboj se těší i proto, že sám před devíti lety Željezničar vedl a k bosenskému fotbalu má vřelý vztah. V Željezničaru navíc narazil na talentovaného útočníka Edina Džeka, jenž se následně přes angažmá v Ústí nad Labem, Teplicích a Wolfsburgu dostal do Manchesteru City.

Navzdory citovému poutu ke klubu z bosenské metropole bude Plíšek fandit Plzni. "Věřím, že se její nesporná kvalita musí projevit. Na druhou stranu Željezničar není radno podceňovat. V posledních letech jsou suverény bosenské ligy. Z tamních poměrů se vymykají i tím, že jde o stabilizovaný a organizovaný klub s dobrým vedením. V jeho čele jsou bývalí hráči Željezničaru a celkově to tam působí dost semknutě," řekl ČTK Plíšek.

Hrají jako Viktorka

Željezničar ovládl ligu dvakrát po sobě. Podle Plíška, který před dvěma lety krátce koučoval i FK Sarajevo, to není náhoda. Vyzdvihuje hlavně práci kouče Amara Osima. Někdejší opora Željezničaru vede tým od roku 2009, což je prý znát na ustáleném herním stylu.

"Jsou trochu podobní právě Plzni. Také hrají v rozestavení 4-2-3-1, mají dost silnou kombinaci i hru po stranách. Velmi nebezpečný je hrotový útočník Eldin Adilovič," uvedl Plíšek. Při porovnání Željezničaru a Plzně mu ale čeští šampioni přijdou jako jasný favorit. "Srovnání českých a bosenských mistrů by mělo vyznít pro Plzeň. Alespoň v to pevně doufám. I když to pro mě bude dost specifický zápas," řekl Plíšek.

Džeko? To se nedá zapomenout

Na roční štaci v Željezničaru nedá dopustit. Plíška proslavilo především to, že v Sarajevu pro velký fotbal objevil hvězdného Džeka.

"To se samozřejmě nedá zapomenout, celkově jsem v Sarajevu zažil krásné chvíle. S Edinem to bylo něco speciálního, bylo zajímavé ho sledovat na startu jeho velké kariéry," řekl Plíšek. Po jeho doporučení Džeka ze Željezničaru koupily Teplice za zanedbatelnou sumu a později jej prodaly do Wolfsburgu za více než sto milionů korun.

Plíšek rád vzpomíná i na bouřlivou atmosféru, která zápasy Željezničaru provází. "Je to klasický Balkán, fanoušci jsou divocí, ale není to tak, že by to přerůstalo do nebezpečné agresivity. Ale protože je Željezničar na místní poměry velkoklub, má hodně příznivců. Fanoušci mu opravdu veřejně vyjadřují obrovskou lásku a podporu," líčil Plíšek.

Grbavica je zvláštní

Željezničar hraje domácí zápasy na stadionu Grbavica s kapacitou 16 tisíc míst. Kuriozitou je, že se na jedné z delších tribun vyjímá velká lokomotiva na počest klubového jména. Željezničar totiž před více než devadesáti lety založila skupinka sarajevských drážních pracovníků.

"Grbavica je poměrně zvláštní stadion. Za brankami jsou moderní tribuny, na jedné se schází kotel domácích fanoušků. Hlavní tribuna za střídačkami je snad ještě dřevěná a na protější je ta lokomotiva. Každopádně atmosféra je výborná," uvedl Plíšek. "Otázkou je, jestli tam Željezničar bude moci hrát předkolo Ligy mistrů. V minulosti se stávalo, že se na evropské poháry někdy přesouval na velký olympijský stadion," dodal trenér.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy