Žebro srostlo a Pavelka ještě zaútočí na Euro: Vím, že musím hrát, rozhodně nic nevzdávám

Luděk Mádl Luděk Mádl
6. 5. 2016 10:02
David Pavelka absolvoval od začátku března nepříjemnou zdravotní pauzu, ještě se ale chce vrátit do sestavy Kasimpasy a zaútočit na nominaci na Euro
David Pavelka svou velkou Euro-šanci ještě zdaleka nevzdal
David Pavelka svou velkou Euro-šanci ještě zdaleka nevzdal | Foto: Milan Kammermayer

Kasimpasa - Ví, že čas pracuje proti němu. Ale svou šanci dostat se na turnaj Euro 2016, který pro české barvy v kvalifikaci pomohl vybojovat, nemíní David Pavelka rozhodně pustit z ruky.

"Rád bych se dostal alespoň na kemp do Rakouska a pak už by se vidělo," přemítá ještě na podzim liberecký fotbalista, který si na jaře musel dát v dresu turecké Kasimpasy nečekanou zdravotní pauzu. A v tom je jádro problému.

Šestého března se v utkání s Antalyasporem srazil s vlastním spoluhráčem a následky si z toho odnesl bolavé: poraněné žebro a poškozenou plíci.

"Moc příjemné to nebylo...Po nějakém čase jsem mohl alespoň na rotoped, pak jsem se začal připravovat mimo mužstvo. Bohužel to žebro se nehojilo úplně optimálně, tím se můj návrat na trávník oproti původním předpokladům zhruba o týden zpozdil," vysvětluje Pavelka.

Kvůli poraněné plíci nemohl do letadla, takže veškerá léčba dlouho probíhala v Turecku. "Až v dubnu jsem se dostal na skok do Česka, což bylo vzhledem k tomu, že manželka byla doma těhotná, už opravdu potřeba." Narození dcery každopádně fotbalovému reprezentantovi spravilo bolístku na duši, nervozita z časového presu před Eurem mu ale pochopitelně stále brala klid.

"Byl se mnou v kontaktu pan Fitzel, manažer reprezentace. Samozřejmě se zajímal o to, kdy se zase dostanu do herní zátěže," podotýká Pavelka.

Blízko tomu byl už teď v pondělí, kdy se prakticky po dvou měsících objevil v nominaci Kasimpasy k mistrovskému utkání. A to proti Osmanlisporu, na jehož lavičce pro změnu nescházel Václav Procházka.

Zatím jen lavička. Zbývají tři zápasy

"Myslel jsem si, že na pár minut už bych snad naskočit mohl, ale vývoj utkání tomu bohužel nepřál, hráli jsme od 47. minuty o deseti a honili výsledek," popisuje Pavelka, který nakonec do utkání nezasáhl. Zápas skončil 1:1 a vzal už Kasimpase šance na to, že by se snad mohla ještě drát o pohárovou Evropu, tureckou ligovou soutěž už dohraje ve středu tabulky.

"Zbývají ještě tři zápasy a já bych v nich chtěl samozřejmě hrát. Ne, za trenérem Rizou Calimbayem jsem kvůli tomu nechodil. Ale on přišel sám, věděl, že jsem v kvalifikaci patřil do reprezentačního kádru, tak se mě na ty věci ptal. Říkal, že i pro něj by to byla čest, kdybych se na Euro dostal, tak věřím, že tu herní šanci ještě opravdu dostanu," přemítá Pavelka.

V pondělí hraje jeho tým na hřišti Konyasporu, v sobotu 14. května hostí Mersin a ve čtvrtek 19. května je na programu zápas v Trabzonu. Na ten den je v Praze naplánována tisková konference, na které má Pavel Vrba oznámit 23 jmen pro soustředění v Rakousku, potažmo pro Euro.

Původní plán zněl vézt do Rakouska třiadvacítku vyvolených a žádné náhradníky. Není ovšem vyloučeno, že nejistý stav několika hráčů, kteří jsou po zranění, jako třeba právě David Pavelka či Tomáš Rosický, ještě Pavla Vrbu přiměje k nějaké úpravě původní vize.

"Samozřejmě bych byl moc rád, kdyby se to povedlo," cítí před sebou David Pavelka životní šanci. Den před nominací oslaví 25. narozeniny. Dostane od Pavla Vrby ten nejvytouženější dárek?

před 34 minutami

Rychlobruslařka Hrůzová Sejpalová byla pátá na ME na krátké dráze

Nejlepší česká rychlobruslařka na krátké dráze Michaela Hrůzová Sejpalová obsadila na mistrovství Evropy v Gdaňsku páté místo v závodu na 1500 metrů a zaznamenala nejlepší individuální výsledek v kariéře. Zvítězila Suzanne Schultingová z Nizozemska.

Hrůzová Sejpalová postoupila do finále z druhého místa v semifinálové jízdě, v níž jí k úspěchu pomohl i pád tří soupeřek. V boji o medaile ji od bronzu dělila sekunda.

Mezi muži se Zdeněk Sejpal probojoval do finále B, ve kterém skončil šestý, a celkově obsadil 13. místo.

Sáblíková byla na SP v Heerenveenu devátá v závodu na 1500 metrů

Rychlobruslařka Martina Sáblíková obsadila 9. místo v závodu na 1500 metrů na Světovém poháru v Heerenveenu. Z vítězství se radovala Brittany Boweová z USA. Druhá Češka na startu Nikola Zdráhalová zajela šestnáctý čas.

Třiatřicetiletá Sáblíková se v premiérovém SP v této sezoně představila v páté rozjížďce společně s Isabelle Weidemannovou z Kanady, porazila ji a zároveň vylepšila své letošní maximum z minulého týdne z vícebojařského ME. Svěřenkyně trenéra Petra Nováka zajela čas 1:55,48 minuty.

O devět let mladší Zdráhalová nastoupila na led v komplexu Thialf hned po reprezentační kolegyni a příliš se jí nedařilo. Za výkonem z minulého týdne zaostala o 0,89 sekundy.

Boweová se jako jediná dostala časem pod hranici 1:54 minuty. Druhá skončila domácí hvězda Ireen Wüstová, jež před týdnem nestartovala na kontinentálním šampionátu, protože se neprobojovala do nizozemského výběru. Třetí skončila čerstvá mistryně Evropy Antoinette de Jongová.

SP v rychlobruslení v Heerenveenu (Nizozemsko):

Muži:

1500 m: 1. Krol 1:43,243, 2. Roest 1:44,457, 3. Nuis (všichni Niz.) 1:44,662.

Ženy:

1500 m: 1. Boweová (USA) 1:53,881, 2. Wüstová 1:54,575, 3. De Jongová (obě Niz.) 1:54,710, …9. Sáblíková 1:55,483, 16. Zdráhalová (obě ČR) 1:57,760.

Český dvojbob skončil v závodě SP v Königssee čtrnáctý

Dominik Dvořák s Dominikem Suchým v závodě Světového poháru dvojbobů v Königssee obsadili 14. místo a v novém roce stále čekají na umístění v nejlepší desítce. Pro desáté vítězství v sezoně si dojel Francesco Friedrich z Německa.

Dvořák ve dvou jízdách zaznamenal celkový čas 1:40,27 a na vítěze ztratil přes sekundu a půl. Od desátého místa osmadvacetiletého pilota dělilo 13 setin sekundy. Český dvojbob potřetí za sebou skončil mimo nejlepší desítku, ve které naopak v prosinci nechyběl ve čtyřech závodech za sebou. Jeho maximem v ročníku je čtvrté místo.

Nadvládu v dosavadním průběhu Světového poháru potvrdil Friedrich, který si v Königssee dojel pro desáté vítězství v jedenácti závodech. Dnes vyhrál o dvě desetiny před krajanem Johannesem Lochnerem, třetí říčku obsadil už s téměř sekundovou ztrátou Benjamin Maier z Rakouska.

SP v jízdě na bobech v Königssee (Německo):

Muži - dvojboby: 1. Friedrich, Margis 1:38,69 (49,40+49,29), 2. Lochner, Franke (všichni Něm.) -0,20 (49,45+49,44), 3. Maier, Hubar (Rak.) -0,96 (49,81+49,84), …14. Dvořák, Suchý (ČR) -1,59 (50,31+49,97).

Průběžné pořadí SP (po 11 z 12 závodů): 1. Friedrich 2460 b., 2. Lochner 2269, 3. Vogt (Švýc.) 1794, 4. Dvořák 1688.

Norové při návratu do SP získali ve skiatlonu všech šest medailí

Norská reprezentace v běhu na lyžích při návratu do Světového poháru po téměř dvou měsících zcela ovládla skiatlon v Lahti. V závodě žen na 2×7,5 km zvítězila Therese Johaugová před Helene Marií Fossesholmovou a Heidi Wengovou. Jejich týmoví kolegové na dvojnásobné trati si rozebrali medaile v pořadí Emil Iversen, Sjur Röthe, Paal Golberg.

Závody SP v běhu na lyžích v Lahti (Finsko) - skiatlon:

Muži (2×15 km):

1. Iversen 1:10:18,4, 2. Röthe -0,4, 3. Golberg -6,6, 4. Krüger (všichni Nor.) -9,5, 5. Bolšunov (Rus.) -20,9, 6. Holund (Nor.) -28,7, 7. Cologna (Švýc.) -32,8, 8. Niskanen (Fin.) -33,0, 9. Burman (Švéd.) -35,8, 10. Moch (Něm.) -41,8.

Průběžné pořadí SP (po 18 z 28 závodů): 1. Bolšunov 1391, 2. Jakimuškin (Rus.) 660, 3. Manificat (Fr.) 588, 4. Melničenko 571, 5. Bělov 562, 6. Malcev (všichni Rus.) 525, …42. Novák 105, 77. Šeller 24, 91. Pechoušek 10, 94. Černý 10, 95. Kalivoda 8, 102. Fellner 5, 103. Knop (všichni ČR) 5.

Ženy (2×7,5 km):

1. Johaugová 37:45,1, 2. Fossesholmová -28,1, 3. H. Wengová (všechny Nor.) -29,6, 4. Anderssonová (Švéd.) 29,7, 5. Digginsová (USA) -30,1, 6. Něprjajevová (Rus.) -1:02,5, 7. Kallaová (Švéd.) -1:02,8, 8. Stadloberová (Rak.) -1:02,8, 9. Pärmäkoskiová (Fin.) -1:02,8, 10. Kalvaaová (Nor.) -1:07,4.

Průběžné pořadí SP (po 18 z 28 závodů): 1. Digginsová 991, 2. Brennanová (USA) 824, 3. Stupaková 802, 4. Sorinová (obě Rus.) 780, 5. Anderssonová 743, 6. Něprjajevová 715, …16. Razýmová 310, 38. Janatová 92, 46. Beranová 53, 65. Hynčicová 20, 73. P. Nováková (všechny ČR) 12.