Zbrojovka Brno se vrací do Gambrinus ligy

ČTK ČTK
6. 6. 2012 12:04
Zbrojovka si zahraje ligu i přesto, že skončila až čtvrtá
Foto: FC Zbrojovka Brno

Praha - Nováčkem první fotbalové ligy je spolu s Jihlavou také Brno, které se do nejvyšší soutěže vrací po roční přestávce.

Zbrojovka sice skončila ve druhé lize až čtvrtá, ovšem vítězné Ústí nad Labem neuspělo s odvoláním proti neudělení prvoligové licence. Navíc třetí Sokolov se o postup neucházel. Rozhodl o tom licenční tribunál FAČR, což následně potvrdilo i ligové shromáždění.

Stadion Ústí nesplňuje podmínky

Ústí vítězstvím v druhé lize vybojovalo právo postoupit mezi elitu, jenže jeho stadion nesplňuje podmínky pro profesionální soutěže, ať už zázemím, chybějícím vyhříváním trávníku či absencí osvětlení. Před dvěma lety bylo Ústí umožněno hrát první ligu v nedalekých Teplicích s podmínkou, že bude zahájena rekonstrukce vlastního stadionu. Ta však dosud nezačala. Sice již byly podniknuty kroky k tomu, aby se s rekonstrukcí začalo, ale skončila by nejdříve až v roce 2015.

Proto klubu nebyla udělena licence pro první ligu ani po odvolání. Promluvit do toho mohlo ještě ligové shromáždění, které hlasovalo o tom, zda dovolí Ústí hrát znovu v Teplicích. "Výraznou většinou jsme se shodli jim to neumožnit," řekl místopředseda FAČR za ligu Dušan Svoboda.

Třetí Sokolov se ani neodvolal proti neudělení licence pro první ligu. Na řadu tak přišlo čtvrté Brno, které dostalo licenci pro ligu už při prvním udělování ze strany licenční komise.

Zbrojovka se vrací po roční přestávce

Do ligy se tak po roční pauze vrací její tradiční účastník, který nejvyšší soutěž hrál pravidelně od roku 1992 až do loňska. Nejslavnější období ale prožíval už v polovině 70. let, kdy pod vedením trenéra Josefa Masopusta patřil k předním klubům a v roce 1978 získal svůj jediný titul.

Po loňském sestupu prošel tým výraznou obměnou. Po podzimu byl ve druhé lize až čtrnáctý, během zimy se však týmu ujal trenér Petr Čuhel a na jaře získalo Brno nejvíce bodů ze všech a poskočilo až na čtvrtou příčku.

 

Právě se děje

Další zprávy