Belgie postupuje dál, suverénní Alžírsko rozstřílelo Koreu

Aktualizováno 22. 6. 2014 23:00
Fotbalisté Belgie v nedělním šlágru skupiny H vyhráli gólem v posledních minutách nad Ruskem 1:0.
O jediný gól utkání se postaral v 88. minutě po parádní přihrávce Edena Hazarda Divock Origi. | Foto: Reuters

Rio de Janeiro - Opět to nebylo přesvědčivé, ale po Alžírsku vyhráli Belgičané na fotbalovém mistrovství světa v Brazílii i nad Ruskem 1:0 a zajistili si postup do osmifinále.

O jediný gól utkání se postaral v 88. minutě po parádní přihrávce Edena Hazarda Divock Origi.

V druhém nedělním zápase Alžírsko rozstřílelo Jižní Koreu vysoko 4:2. O vítězství severoafrický tým už v prvním poločase, který ovládl v poměru 3:0. Po pauze snížil Son Hung-min, ale na druhé straně odpověděl Brahímí a Alžířané jako první africký tým v historii dali v jednom zápase MS čtyři góly.

Korejci už jen zkorigovali stav a mají pouze teoretickou naději na postup. Naopak soupeř se posunul na druhé místo skupiny H a je blízko osmifinále.

"Jsme strašně šťastní, protože naše poslední vítězství na světovém šampionátu bylo pořádně staré," řekl kapitán Alžírska Madžíd Búghirra. Severoafrický tým slaví první výhru na MS po 32 letech a vůbec nejvyšší triumf na mistrovství světa.

Belgický trenér: Mise splněna

Svěřenci Marka Wilmotse doplnili už jisté osmifinalisty Nizozemsko, Chile, Kolumbii, Kostariku a Argentinu.

Rusové jsou naopak s jedním bodem na prahu vyřazení z turnaje a své šance na místenku mezi šestnáct nejlepších týmů už nemají ve svých rukou.

"Mise splněna, ale bylo to opravdu těžké. Byl to velmi taktický zápas a střídající hráči rozhodli. Myslím, že jsme si zasloužili vyhrát," prohlásil belgický trenér Wilmots.

Aktivní Mertens gólovky nevyužil

První nadějnou možnost na stadionu Maracaná si ve 12. minutě vypracovalo Rusko. Po akci Šatova střílel Fajzulin, jehož dobrý pokus brankář Courtois vytáhl na roh. Na druhé straně dvakrát zahrozil Mertens, ale po rychlých průnicích z pravé strany dvakrát vypálil těsně vedle.

Belgie sice častěji držela míč, ale soupeři občas nechávala hodně prostoru ke kombinaci i zakončení. Ve 30. minutě Fajzulin opět donutil Courtoise k dobrému zákroku.

Ruský gólman Akinfejev, který v úvodním duelu s Koreou (1:1) inkasoval po vlastní obrovské minele, musel poprvé zasáhnout ve 36. minutě, kdy zneškodnil Mertensovu střílenou přihrávku.

Spálená tutovka musí Kokorina mrzet

Minutu před pauzou mohl ukončit bezbrankový stav nepokrytý Kokorin, ale před Courtoisem selhal a hlavičkoval vedle pravé tyčky.

Druhý poločas dlouho nenabídl žádnou nebezpečnější akci na jedné či druhé straně. Kouč Belgičanů Wilmots už v 57. minutě stáhl ze hřiště nevýrazného útočníka Lukaka, za kterého přišel pozdější hrdina Origi.

Favorizovaní "Rudí ďáblové" se takřka nedostávali k pokutovému území soupeře, naopak Rusko si vypracovalo víc střeleckých pokusů, byť nepřesných. Nejblíže byl v 80. minutě střídající Ješčenko, ale křížným pokusem minul.

Belgický tlak vedl k Origiho brance

Belgie se probudila až šest minut před koncem. Nejprve střídající Mirallas trefil z přímého kopu tyčku. V 88. minutě se pak Hazard prosmýkl ruskou obranou a nabídl gól dalšímu náhradníkovi Origimu.

Ten zaznamenal první reprezentační trefu a stal se prvním náctiletým střelcem na MS od roku 2006, kdy dal Srbsku gól Argentinec Lionel Messi.

Rusko prohrálo poprvé po deseti zápasech a na výhru nad Belgií dál čeká od roku 1982. Tým z Beneluxu prodloužil sérii soutěžních utkání bez porážky na 12 duelů.

"Byl to důležitý gól a do konce života na něj nezapomenu, ale vytvořili jsme ho jako tým. Posunul jsem se zpátky a Hazard mě krásně našel. Lidé budou říkat, že to nebylo lehké trefit, ale jeho práce ukazuje, jakým je skvělým hráčem," uvedl střelec Origi, jenž působí v Lille.

Alžírsko Koreu zaskočilo

Severoafrický celek zaskočil soupeře počátečním náporem, na který Korea nedokázala najít protizbraň. Alžířané jen za první čtvrthodinu vyslali čtyři střelecké pokusy, o jeden více než v duelu s Belgií. Zaskočení Korejci prvním třem šancím odolali, v 26. minutě už ale prohrávali. Slimaní se vřítil mezi stoperskou dvojici, ukázal velký důraz a obloučkem překonal brankáře.

Ještě než se asijský celek vzpamatoval, inkasoval za další dvě minuty podruhé. Důrazný stoper Hallíš po rohovém kopu přetlačil korejského brankáře a hlavou vsítil svůj druhý reprezentační gól v kariéře.

Alžířané za 28 minut dnešního duelu dali tolik branek, co za předchozích 11 hodin a 25 minut hry na světových šampionátech. Ani po druhém gólu ale neubrali na tempu a v 38. minutě zasadili třetí úder.

Po přestávce začala přestřelka

Poté co rozebrali obranu, vstřelil svou druhou branku v národním týmu také Džabú. Korejci předvedli v první půli zoufalý výkon, který nejlépe dokumentovala nula v kolonce střel.

Po změně stran ale výrazně přidali a rychle snížili. Son Hung-min v 50. minutě převzal dlouhý balon, otočil se s ním a propálil alžírského brankáře. Asiaté ožili, Ki Song-jungovu střelu ale skvěle vytáhl z růžku brankář Mbuhli.

V 62. minutě ovšem soupeř výborně zakombinoval, Brahímí sám před gólmanem nezaváhal a mohl se radovat z premiérové reprezentační trefy. Alžírsko jako první africký celek v historii v jednom utkání světového šampionátu vstřelilo čtyři branky.

Korejci se nevzdali, Ku Ča-čchol v 72. minutě snížil na 2:4, ale to bylo vše. Alžírsko tak slaví svou nejvyšší výhru na světových šampionátech a první po 32 letech.

Belgie - Rusko 1:0 (0:0)

Branka: 88. Origi. Rozhodčí: Brych - Borsch, Lupp (všichni Něm.). ŽK: Witsel, Alderweireld - Glušakov. Diváci: 73.819.
Belgie: Courtois - Alderweireld, Kompany, Van Buyten, Vermaelen (31. Vertonghen) - Witsel, Fellaini - Mertens (75. Mirallas), De Bruyne, E. Hazard - Lukaku (57. Origi). Trenér: Wilmots.
Rusko: Akinfejev - Kozlov (62. Ješčenko), V. Berezuckij, Ignaševič, Kombarov - Glušakov, Fajzulin - Samedov (90. Keržakov), Šatov (83. Dzagojev), Kanunnikov - Kokorin. Trenér: Capello.

Korea - Alžírsko 2:4 (0:3)

Branky: 50. Son Hung-min, 72. Ku Ča-čchol - 26. Slimaní, 28. Hallíš, 38. Džabú, 62. Brahímí. Rozhodčí: Roldan - Díaz (oba Kol.), Lescano (Ekv.). ŽK: I Jong, Han Kuk-jong - Búghirra. Diváci: 42.732.