Zapomeňte na video. Proti podvodům nasaďte Klapzubáky

Bronislav Pavlík Bronislav Pavlík
30. 6. 2010 11:55
Co by mohl napsat Eduard Bass o šampionátu v Jihoafrické republice
To je ta "boží ruka" podvodníkova.
To je ta "boží ruka" podvodníkova. | Foto: Reuters

Mezinárodní fotbalová asociace FIFA by neměla zavádět video, ale spíše odnaučit fotbalové hvězdy nesportovnímu chování.

Luis Fabiano, Manuel Neuer a Carlos Tévez před zraky celého světa podvedli rozhodčí. Diego Maradona, bývalá modla a dnes trenér, to podtrhl tím, že místo, aby v koutku mlčel, velkohubě o tom diskutuje a ani po létech nepřipouští, že by jeho někdejší velepodvod, pro který se jako terminus technicus vžilo označení boží ruka, byl něco špatného.

Zkuste jim, pane Blattere, místo videa přečíst něco o tom, jak si taková hvězda musí úctu vysloužit. Nabízíme jeden z naučných příběhů, ať nám to Eduard Bass promine. (Příběh je sepsán podle jeho Klapzubovy jedenáctky)

Tak tedy, hvězdy, čtěte:

Brazilský útočník Luis Fabiano (ten který v zápase s Pobřežím slonoviny zpracoval vysokou přihrávku oběma rukama a dal gól a pak před zraky celého světa u obrazovek nalhal rozhodčímu, že míč ztlumil jenom na prsou), argentiský trenér Diego Maradona (který za to Fabiana kritizoval, ale měl by držet pusu, protože je vynálezcem boží ruky), německý brankář Manuel Neuer (viděl jasně, že dostal gól, ale protože si toho rozhodčí nevšimli, dělal jakoby nic) a útočník Argentiny Carlos Tévez (vstřelil branku Mexiku z jasného ofsajdu, ale okázale se z toho radoval, aby to rozhodčí nezjistil) se pustili na procházku, šli lesem zpívajíce a hvízdajíce.

A když tak šli několik hodin, zeleň lesa začala prosvítávati a mezi hnědými kmeny stromů bylo viděti pruh žita a svítivou plochu nějakého paloučku. Odtamtud se ozýval mnohonásobný chlapecký pokřik a halasení a mezi ním co chvíli zvonivé zadunění, o jehož původu nemohli být Luis Fabiano, Maradona, Neuer a Tévez na pochybách. Nějací hoši tam hrají kopanou.

Luis Fabiano, Maradona, Neuer a Tévez se na sebe podívali a div se jim sliny nesbíhaly. To by bylo něco, po takové procházce si půl hodinky zahrát. Všechno se v nich rozechvělo touhou po míči.

Ale vzápětí na to i hrající hoši zpozorovali příchozí. Z úst jim vyjekla čtyři jména, plná zbožné úcty, leknutí a obdivu: Luis Fabiano, Maradona, Neuer a Tévez! Jen jeden z hrajících hochů, a to právě ten, kterému patřil míč, neztratil hlavu.

Snad proto, že nebyl ze vsi, nýbrž z města, ostřílenější a na všelijaké veličiny navyklejší, jakmile poznal, o koho jde, vykřikl na hochy: "Není odpískáno, hraje se dál!" Byla v něm veliká porce chlapecké pýchy, která nemohla připustit, aby se hra přerušila pro příchod několika dospělých.

Ale městský hoch marně volal a se zlobil. Jeho spoluhráči byli jako přimražení.

"Čí je to míč?" zeptal se Maradona. 

"Můj," vykřikl městský hoch.

"My bychom si chtěli zahrát," řekl Maradona a Luis Fabiano, Neuer a Tévez přikývli.

Nastala chvíle ticha. Městský hoch tu stál bled a vztyčen a díval se Maradonovi, Luisi Fabianovi, Neuerovi a Tévezovi do očí. Po chvilce mlčení nabral dechu a řekl křečovitým hlasem.

"To nejde. My s vámi nemůžeme hrát."

"A proč ne? Bojíte se porážky? My se rozdělíme."

"Porážka by nebyla žádnou hanbou. Ale my s vámi nemůžeme hrát."

"Ale řekni nám - proč?"

"Tak. Proto!"

"To není žádná odpověď. Musíš říci důvod. Proč?"

Chlapec ještě o poznání zbledl a potom vykřikl: "Protože jste profesionálové!"

"Cože?"

"Ano, protože vy jste profesionálové, a proto s vámi nemůžeme hrát. My hrajeme pro čest a vy hrajete pro peníze. Já s vámi nechci nic mít."

Luis Fabiano, Maradona, Neuer a Tévez se užasle podívali na sebe a pak na chlapce. Tohle jim ještě nikdo neřekl.

 

Právě se děje

Další zprávy