Cinklé sázky: Soud zamítl vazbu pro tři obviněné fotbalisty

Radek Nohl Sport Radek Nohl, Sport
13. 9. 2013 13:42
Státní zástupce Miroslav Kelyman požadoval vazbu pro tři z dvanácti obviněných v kauze sázek ve fotbale. Strakonický soud ale jeho žádosti nevyhověl
Ivan Hodúr je jedním z těch, kterých se kauza "cinklých sázek" bezprostředně týká.
Ivan Hodúr je jedním z těch, kterých se kauza "cinklých sázek" bezprostředně týká. | Foto: ČTK

Praha - Okresní soud ve Strakoncích v pátek zamítl návrh na vzetí do vazby, kterou pro tři obviněné v kauze sázek ve fotbale žádal státní zástupce. 

Informaci, kterou uvedl server Lidovky.cz, potvrdil deníku Aktuálně.cz strakonický žalobce Miroslav Kelyman, který kauzu dozoruje.

"Navrhoval jsem koluzní vazbu, možnost ovlivňování svědků, soud to v podstatě neakceptoval," řekl deníku Aktuálně.cz Kelyman.

Žalobce se snažil obviněné do vazby dostat také proto, že by mohli pokračovat v trestné činnosti. To podle slov Kelymana soud akceptoval, ale stačil mu slib stíháných, že v korupčním jednání skončí.

Pro koho detektivové z protikorupční policie vazbu žádali a zda mezi nimi byl i některý ze zadržených fotbalistů není jasné. Mluvčí protikorpuční policie Jaroslav Ibehej, který Aktuálně.cz o celé věci informoval, to zatím odmítl konkretizovat.

Státní zástupce Kelyman nicméně ve svém dopoledním prohlášení nepopřel, že mezi dotčenými může figurovat hojně propíraný Jan Halama (více zde).

Dvanáctka současných a bývalých hráčů čelí obvinění z podplacení nebo přijetí úplatku, více než dvacet dalších lidí policisté vyzvali k podání vysvětlení.

Slováci už znají šest podezřelých

Na Slovensku, jehož se kauza „cinklých sázek“ také bezprostředně týká, je zatím prošetřováno šest fotbalistů, z nichž čtyři v minulosti hrávali v Gambrinus lize. Jedná se o Ivana Hodúra (ex-Liberec), Michala Diana (ex-Bohemians), Tomáše Hubera (ex-Sparta) a Mariána Dirnbacha (ex-Žižkov).  

Kromě nich jsou s aférou, která měla být řízena asijským sázkařským gangem, přímo spojováni také Marek Božoň (Dunajská Streda) a Róbert Rak (rakouský Leobendorf). Pětatřicetiletý Rak byl mimochodem dvojnásobným nejlepším kanonýrem slovenské Corgoň ligy.

V případě úplatků na Slovensku navrhla policie podle mluvčí prezidia Andreji Dobiášové vazbu pro hlavního organizátora.

Celá aféra odstartovala ve středu, kdy v Česku začala policie vyslýchat a zatýkat jednotlivé podezřelé (více zde). Podle FAČR jde o společnou akci asociace a protikorupční policie.

Zmanipulováno mělo být celkem 19 zápasů v Čechách a na Slovensku, ve kterých jednotliví hráči ovlivňovali za až 1,5milionovou úplatu počet vstřelených branek. Na tyto zápasy pak organizátoři sázeli v asijských sázkových kancelářích (více zde).

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Obyvatelé San Marina se v referendu vyslovili pro legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina se v nedělním referendu velkou většinou hlasů vyslovili pro legalizaci potratů. Na základě konečných výsledků o tom s odvoláním na místní média informovala agentura AP. Interrupce zde budou povoleny během prvních 12 týdnů těhotenství, v případě ohrožení života či psychického zdraví ženy i po tomto období. Maličký, převážně katolický stát obklopený Itálií byl jedním z posledních v Evropě, který potraty zcela zakazoval.

Podle konečných výsledků hlasovalo pro legalizaci interrupcí 77 procent voličů. Účast podle agentury APA činila 41 procent z více než 35 tisíc oprávněných voličů.

Zákaz interrupcí v San Marinu platil už od roku 1865. Tamní ženy proto cestovaly kvůli tomuto zákroku do Itálie, kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy