Cinklé sázky: Soud zamítl vazbu pro tři obviněné fotbalisty

Radek Nohl Sport Radek Nohl, Sport
13. 9. 2013 13:42
Státní zástupce Miroslav Kelyman požadoval vazbu pro tři z dvanácti obviněných v kauze sázek ve fotbale. Strakonický soud ale jeho žádosti nevyhověl
Ivan Hodúr je jedním z těch, kterých se kauza "cinklých sázek" bezprostředně týká.
Ivan Hodúr je jedním z těch, kterých se kauza "cinklých sázek" bezprostředně týká. | Foto: ČTK

Praha - Okresní soud ve Strakoncích v pátek zamítl návrh na vzetí do vazby, kterou pro tři obviněné v kauze sázek ve fotbale žádal státní zástupce. 

Informaci, kterou uvedl server Lidovky.cz, potvrdil deníku Aktuálně.cz strakonický žalobce Miroslav Kelyman, který kauzu dozoruje.

"Navrhoval jsem koluzní vazbu, možnost ovlivňování svědků, soud to v podstatě neakceptoval," řekl deníku Aktuálně.cz Kelyman.

Žalobce se snažil obviněné do vazby dostat také proto, že by mohli pokračovat v trestné činnosti. To podle slov Kelymana soud akceptoval, ale stačil mu slib stíháných, že v korupčním jednání skončí.

Pro koho detektivové z protikorupční policie vazbu žádali a zda mezi nimi byl i některý ze zadržených fotbalistů není jasné. Mluvčí protikorpuční policie Jaroslav Ibehej, který Aktuálně.cz o celé věci informoval, to zatím odmítl konkretizovat.

Státní zástupce Kelyman nicméně ve svém dopoledním prohlášení nepopřel, že mezi dotčenými může figurovat hojně propíraný Jan Halama (více zde).

Dvanáctka současných a bývalých hráčů čelí obvinění z podplacení nebo přijetí úplatku, více než dvacet dalších lidí policisté vyzvali k podání vysvětlení.

Slováci už znají šest podezřelých

Na Slovensku, jehož se kauza „cinklých sázek“ také bezprostředně týká, je zatím prošetřováno šest fotbalistů, z nichž čtyři v minulosti hrávali v Gambrinus lize. Jedná se o Ivana Hodúra (ex-Liberec), Michala Diana (ex-Bohemians), Tomáše Hubera (ex-Sparta) a Mariána Dirnbacha (ex-Žižkov).  

Kromě nich jsou s aférou, která měla být řízena asijským sázkařským gangem, přímo spojováni také Marek Božoň (Dunajská Streda) a Róbert Rak (rakouský Leobendorf). Pětatřicetiletý Rak byl mimochodem dvojnásobným nejlepším kanonýrem slovenské Corgoň ligy.

V případě úplatků na Slovensku navrhla policie podle mluvčí prezidia Andreji Dobiášové vazbu pro hlavního organizátora.

Celá aféra odstartovala ve středu, kdy v Česku začala policie vyslýchat a zatýkat jednotlivé podezřelé (více zde). Podle FAČR jde o společnou akci asociace a protikorupční policie.

Zmanipulováno mělo být celkem 19 zápasů v Čechách a na Slovensku, ve kterých jednotliví hráči ovlivňovali za až 1,5milionovou úplatu počet vstřelených branek. Na tyto zápasy pak organizátoři sázeli v asijských sázkových kancelářích (více zde).

 

Právě se děje

Aktualizováno před 27 minutami

Německá CDU zahájila sjezd, zvolí na něm nového předsedu

Německá vládní Křesťanskodemokratická unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové zahájila druhý a zároveň závěrečný den volebního sjezdu, na kterém vybere nového předsedu, který se bude moci ucházet o kancléřskou kandidaturu. Delegáti, kteří se kvůli pandemii nemoci covid-19 sešli on-line, vybírají z trojice uchazečů. Dosluhující šéfka CDU Annegret Krampová-Karrenbauerová o funkci neusiluje a svůj post dala loni v únoru k dispozici.

Za favorita průzkumy mezi straníky označují někdejšího šéfa poslanců vládní konzervativní unie CDU/CSU Friedricha Merze, příslušníka konzervativního křídla, za kterým následují s mírným odstupem liberální ministerský předseda Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet a šéf zahraničního výboru Spolkového sněmu Norbert Röttgen. Kdo z nich ale opravdu usedne do předsednického křesla, rozhodne 1001 delegátů.

Kandidáti na stranického předsedu se nejprve straníkům představí a poté budou odpovídat na případné dotazy, okolo 11:00 bude následovat volba. Pokud žádný z trojice nezíská více než 50 procent hlasů, bude se konat druhé kolo. Výsledek by mohl být znám ještě před polednem.

Ačkoli jméno nového předsedy bude jasné již dnes, oficiálně bude potvrzeno až v pátek 22. ledna. Delegáti totiž z právních důvodů musí svou elektronickou volbu potvrdit korespondenčně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy