Vrba hráčům Twitter nezakáže. Každý z nich je plnoletý, říká

ČTK ČTK
4. 12. 2014 17:29
Trenér Pavel Vrba připustil, že za rok působení na lavičce fotbalové reprezentace se mu s týmem povedlo něco, co na začátku ani sám nečekal.
Pavel Vrba
Pavel Vrba | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Trenér Pavel Vrba připustil, že za rok působení na lavičce fotbalové reprezentace se mu s týmem povedlo něco, co na začátku ani sám nečekal. Těší ho plný bodový zisk po čtyřech zápasech kvalifikace mistrovství Evropy, ale i vývoj, kterým mužstvo od úvodního přípravného utkání v březnu s Norskem prošlo. Pochvaluje si přístup všech hráčů a to, že se dokázali v reprezentaci oprostit od rivality z klubů.

"Jsem rád, že se nám za ten rok podařilo něco, co jsme možná ani sami nevěřili, že dokážeme. Jsem spokojený s tím vývojem. Začal možná tím nejhorším zápasem s Norskem, kdy nám to moc nevyšlo. Naopak rok jsme končili s Islandem a myslím, že to byl jeden z nejlepších zápasů," řekl dnes Vrba novinářům.

Sparťané i Plzeňáci drží basu

V přípravě jeho celek ze čtyř zápasů ani jednou nevyhrál, ale od startu kvalifikace najel na vítěznou vlnu, když porazil Nizozemsko, Turecko, Kazachstán i Island a má nakročeno k postupu na šampionát. "V tom přípravném období jsem hráčům ukazoval spoustu věcí, které se mi nelíbily. Netvrdím, že v těch kvalifikačních zápasech se sem tam něco neobjevilo, ale myslím, že se ustálila sestava a zápas od zápasu jsme lepší," těší bývalého plzeňského trenéra.

Maximálně spokojený je s přístupem všech hráčů. "Kdykoliv jsme měli nějaké problémy, tak ti, kteří naskočili, si počínali, jako kdyby hráli pravidelně. Jsem nadšený, jak k tomu hráči přistupují," řekl Vrba.

Je rád, že v reprezentaci drží pospolu i hráči z rivalských klubů Plzně a pražské Sparty. "Na klubové úrovni se někdy popíchnou, ale v národním týmu drží pohromadě. Nechci říct, že jsou úplní kamarádi, ale jsou spoluhráči, kteří dělají maximum pro úspěch. U všech, které jsem nominoval, jsem měl pocit, že to není o klubismu, ale o národním mužstvu," řekl Vrba.

V národním týmu musí rivalita stranou

Radost mu ale určitě neudělal nedávný výpad sparťanského záložníka Lukáše Váchy, který po penaltě ve prospěch Plzně na twitteru napsal "Letecké dny Václava Pilaře stále pokračují #letec #ucitilkontakt #jdekzemi" a záložníka Viktorie tak obvinil ze simulování.

"Víme, že ty kluby hrají o hodně, chtějí být úspěšné, tlak je na ně velký. Liga mistrů je Liga mistrů, všichni se tam chtějí dostat. Ale pokud mluvím s hráči, tak jim opakuji, že v národním týmu musí jít všechno stranou," uvedl Vrba.

Neprozradil, zda s Váchou situaci probíral. "Někomu jsem volal," řekl Vrba na dotaz, jak na komentář reagoval. Hráčům ohledně jejich příspěvků na sociálních sítích nijak speciálně domlouvat nehodlá. "Každý hráč je plnoletý. V poslední době to navíc dělá jen jeden hráč," podotkl.

Kádr není uzavřený

V uplynulém roce se Vrbovi výrazně změnila pracovní náplň. "Mnohem víc jsem toho nacestoval. Byl jsem na více zápasech, po světě, v lize i v mládežnických kategoriích. Snažím se toho více sledovat, zabývám se i věcmi, které bych chtěl změnit na svazu," řekl Vrba.

"Když trénujete v Plzni, hraje se 50 zápasů za sezonu. Teď je to samozřejmě jiné. Na rozdíl od působení v Plzni jdu na zápas na dvě hodiny. Jsem častěji doma, ale přesto mi manželka neustále říká, že bych se tomu mohl věnovat míň," smál se Vrba.

Národní mužstvo se znovu sejde v březnu před domácím zápasem kvalifikace s Lotyšskem. "Znovu začínat určitě nebudeme, na to byl ten první půlrok. Kádr je stabilizovaný. Netvrdím ale, že se někteří z ligy nemohou v týmu objevit. V posledním kole mě například hodně zaujal Kopic. Kádr není uzavřený, pokud se někdo do kádru dostane, bude spíš z české ligy než ze zahraničí," dodal Vrba.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy