Zahraniční ligy: Arsenal porážkou věnoval titul City, Bayern dal šanci Dortmundu

Aktualizováno 20. 5. 2023 23:01
Fotbalisté Manchesteru City obhájili titul v anglické lize. Zajistilo jim ho zaváhání Arsenalu, který prohrál 0:1 v Nottinghamu. Tým trenéra Pepa Guardioly má díky tomu v čele tabulky nedostižný náskok čtyř bodů.
Trenér Arsenalu Mikel Arteta s hlavou v dlaních po porážce v Nottinghamu
Trenér Arsenalu Mikel Arteta s hlavou v dlaních po porážce v Nottinghamu | Foto: Reuters

Premier League

O vítězství Nottinghamu nad Gunners rozhodl gólem z prvního poločasu Taiwo Awoniyi a zařídil nováčkovi udržení. Arsenal prohrál podruhé za sebou, když navázal na týden starou porážku s Brightonem, který bojuje o poháry.

City ovládlo Premier League potřetí za sebou a celkově podeváté. Další trofej může přidat ve finále Ligy mistrů. Arsenal, který ligu dlouho vedl, promarnil šanci ukončit čekání na první triumf od ročníku 2003/2004.

"Premier League je jednoznačně nejnáročnější soutěž světa. Takže získat titul potřetí za sebou a popáté za posledních šest sezon je neuvěřitelné. Ukazuje to, jak kvalitní a talentovaný tým City má," uvedl na klubovém webu kapitán anglických šampionů Ilkay Gündogan.

Výrazný krok k účasti v Lize mistrů díky výhře 1:0 v Bournemouthu udělal Manchester United, který bude ve finále Anglického poháru soupeřem City. O trofej v Lize mistrů se staronoví šampioni utkají s Interem Milán.

United proti Bournemouthu stačila na vítězství Casemirova branka z deváté minuty. Manchesterský celek má díky vítězství na čtvrtém místě, které jako poslední zaručuje Ligu mistrů, na kontě 69 bodů stejně jako třetí Newcastle.

Manchesterskému celku pomohla i ztráta Liverpoolu, který remizoval 1:1 s Aston Villou. Liverpool, jemuž na lavičce chyběl potrestaný trenér Klopp, prohrával po gólu Ramseyho z prvního poločasu. Pět minut před koncem vyrovnal Firmino, pro kterého to byla rozlučka s Anfieldem před letním odchodem z klubu.

Boj o poháry si zkomplikoval Tottenham, který doma prohrál 1:3 s Brentfordem. Tottenham, který naposledy v Evropě chyběl v sezoně 2009/2010, poslal do vedení druhý nejlepší střelec soutěže Kane, ale ani jeho 28. branka na výhru nestačila. Za Brentford se po přestávce dvakrát prosadil Mbeumo a dvě minuty před koncem vítězství zpečetil Wissa.

Spurs utrpěli pátou porážku z posledních sedmi kol a přišel o sedmou příčku, která jako poslední zajišťuje start v evropských pohárech, konkrétně v kvalifikaci Konferenční ligy. Díky bodu z Liverpoolu ho o ni připravila Aston Villa.

Spurs se ztrátou jednoho bodu klesli na osmé místo. Na deváté pozici je o další bod zpět Brentford, který usiluje o premiérový postup do evropských pohárů v 133 let dlouhé historii klubu.

Anglická fotbalová liga - 37. kolo:

Tottenham - Brentford 1:3 (8. Kane - 51. a 62. Mbeumo, 88. Wissa), Bournemouth - Manchester United 0:1 (9. Casemiro), Fulham - Crystal Palace 2:2 (45.+5 z pen. a 61. Mitrovič - 35. Edouard, 83. Ward), Liverpool - Aston Villa 1:1 (89. Firmino - 28. Ramsey), Wolverhampton - Everton 1:1 (34. Hwang Hi-čchan - 90.+10 Mina), Nottingham - Arsenal 1:0 (19. Awoniyi).

Bundesliga

Fotbalisté Bayernu Mnichov prohráli 1:3 s Lipskem a před posledním kolem bundesligy může obhájce titulu přepustit vedení v tabulce Dortmundu. Po deseti letech opouští německou ligu Hertha Berlín, o jejímž sestupu rozhodla remíza 1:1 s Bochumí.

Bayern vedl díky brance Gnabryho, ale Lipsko ve druhém poločase skóre otočilo. Třetí celek tabulky vyrovnal díky zásahu Laimera a v závěru se prosadili Nkunku se Szoboszlaiem, kteří se prosadili z pokutových kopů.

Do čela se může v případě nedělního vítězství v Augsburgu posunout Dortmund, který ztrácí na Bayern jediný bod. Borussia usiluje o ukončení dlouhého čekání na titul, bundesligu naposledy ovládla v sezoně 2011/2012.

Pro Bayern je titul jedinou trofejí, kterou může v nezvykle turbulentní sezoně získat. Po odvolání trenéra Juliana Nagelsmanna a příchodu Thomase Tuchela vypadl bavorský celek z Ligy mistrů i domácího poháru.

"Jsem zklamaný, protože máme na víc. Nehrajeme ani zdaleka to, na co máme. Naopak hrajeme hůř a hůř," řekl Tuchel. "Nemám pro to vysvětlení. Prvních třicet minut bylo dobrých, ale pak jsme se přestali hýbat, přestali jsme si pomáhat a hráli jsme zbaběle," dodal.

"Mohli jsme vést o dvě branky, ale po přestávce jsme se zasekli. Měli jsme zápas pod kontrolou, ale nechali jsem si ho proklouznout mezi prsty. Ale ještě není konec. Sice jsme si to představovali jinak, ale uvidíme, co přinese poslední kolo," uvedl.

Hertě mohla malou naději na záchranu zajistit jen výhra a domácí za ní díky brance Tousarta dlouho směřovali. Jenže rovněž o udržení bojující Bochum vyrovnala ve čtvrté minutě nastavení, kdy se prosadil Schlotterbeck.

Berlínský celek má před závěrečným kolem na příčky zajišťující záchranu nebo alespoň baráž nesmazatelnou ztrátu pěti bodů. V ohrožení je navíc i samotná existence klubu, protože mu kvůli finančním problémům hrozí, že nedostane na nový ročník licenci.

V posledním kole bude o záchranu bojovat také Schalke, které remizovalo 2:2 s Frankfurtem. Alespoň bod domácím, za které odehrál celý zápas český záložník Alex Král, zajistil pět minut před koncem Polter.

Schalke má na kontě 31 bodů a drží 16. příčku, která znamená start v baráži. Od sedmnáctého Stuttgartu, jenž má zápas k dobru, ho dělí dva body. Bochum už je mimo sestupové pásmo patnáctá s 32 body.

Na opačném konci tabulky si boj o historickou účast v Lize mistrů zkomplikoval Union Berlín, když podlehl 2:4 na hřišti Hoffenheimu. Stále mu sice patří čtvrtá příčka, jež zaručuje místo v milionářské soutěži, ale jen o skóre před Freiburgem. Domácí si výhrou definitivně zajistili udržení.

Německá fotbalová liga - 33. kolo:

Brémy - Kolín nad Rýnem 1:1 (73. Schmid - 36. Tigges), Hertha Berlín - Bochum 1:1 (63. Tousart - 90.+4 Schlotterbeck), Hoffenheim - Union Berlín 4:2 (36. z pen. a 90. Kramarič, 22. Bebou, 90.+9 Dabbur - 45.+4 Doekhi, 90.+5 Lajdúní), Schalke - Eintracht Frankfurt 2:2 (1. Terodde, 85. Polter - 21. Kamada, 59. Tuta), Bayern Mnichov - Lipsko 1:3 (25. Gnabry - 65. Laimer, 76. Nkunku z pen., 86. Szoboszlai z pen.).

La Liga

Fotbalisté Barcelony v dnešním 35. kole španělské ligy podlehli 1:2 San Sebastianu. Katalánský celek v prvním utkání po zisku titulu utrpěl premiérovou domácí porážku v sezoně.

O výhře San Sebastianu rozhodli Merino se Sörlothem. Barcelona, která po zápase převzala mistrovský pohár, v 90. minutě už jen snížila zásluhou nejlepšího ligového střelce Lewandowského.

San Sebastian si díky výhře upevnil čtvrté místo s odstupem pěti bodů od Villarrealu na pátém příčce. "Žlutá ponorka" dnes zvítězila 2:1 v Gironě, kde o výhře hostů rozhodl ve čtvrté minutě nastavení Moreno.

Girona si naopak boj o poháry zkomplikovala a na sedmém místě pro kvalifikaci Konferenční ligy ji vystřídalo Bilbao. Baskický celek vyhrál 2:1 nad Celtou Vigo a díky prvnímu vítězství po čtyřech kolech má před Gironou sedmibodový náskok.

Španělská fotbalová liga - 35. kolo:

Girona - Villarreal 1:2 (24. López - 9. Pino, 90.+4 Moreno), Bilbao - Celta Vigo 2:1 (5. I. Williams, 54. Berenguer - 50. Larsen), Almería - Mallorca 3:0 (12., 42. a 58. Lazaro), Getafe - Elche 1:1 (8. Haddádí - 45.+1 Boye), Barcelona - San Sebastian 1:2 (90. Lewandowski - 5. Merino, 72. Sörloth).

Serie A

Loňský mistr AC Milán v 36. kole italské fotbalové ligy rozstřílel 5:1 Sampdorii Janov a upevnil si páté místo zaručující start v Evropské lize. Cremona prohrála 1:5 s Boloňou a už v neděli může sestoupit do Serie B.

Hattrickem se na vítězství AC Milán podílel francouzský útočník Giroud, jednu branku přidal i s třinácti zásahy nejlepší střelec týmu Leao. Rossoneri mají díky vítězství odstup tří bodů od Bergama, které si dnes poradilo 3:1 s Veronou bojující o záchranu.

Cremona důležitý zápas s Boloňou vůbec nezvládla a první poločas po brankách Arnautovice, Fergusona a Posche prohrála 0:3. Po přestávce se prosadili ještě Sansone s Orsolinim, který byl poté v 73. minutě vyloučen.

Domácí početní výhodu využili jen jednou, na konečných 1:5 upravil Ciofani. Cremona se tak už v neděli může s nejvyšší soutěží rozloučit, do druhé ligy ji může poslat remíza, nebo výhra Spezie na hřišti Lecce.

Italská fotbalová liga - 36. kolo:

Cremona - Boloňa 1:5 (90.+1 Ciofani - 14. Arnautovic, 27. Ferguson, 45.+1 Posch, 63. Orsolini, 80. Sansone), Bergamo - Hellas Verona 3:1 (22. Zappacosta, 54. Pašalič, 62. Höjlund - 11. Lazovič), AC Milán - Sampdoria Janov 5:1 (23., 29. z pen. a 68. Giroud, 9. Leao, 63. Díaz - 20. Quagliarella).

Francouzská fotbalová liga - 36. kolo:

Nantes - Montpellier 0:3 (38. Ferri, 47. Nordin, 88. Sacko), Lille - Marseille 2:1 (49. David z pen., 72. Bamba - 29. Clauss).

1. Paris St. Germain 35 26 3 6 84:35 81
2. Lens 35 22 9 4 59:27 75
3. Marseille 36 22 7 7 66:37 73
4. Monako 36 19 8 9 69:54 65
5. Lille 36 18 9 9 62:42 63
6. Rennes 35 18 5 12 60:38 59
7. Lyon 36 17 8 11 61:44 59
8. Clermont 35 15 8 12 39:45 53