Zjevně je živý. Obránce Schalke potkali v Německu čtyři roky poté, co zemřel v Africe

Rudolf Černík Rudolf Černík
5. 5. 2020 12:08
Čtyři roky se mělo za to, že je mrtvý. Bývalý fotbalista Schalke Hiannick Kamba měl zemřít v roce 2016 při automobilové nehodě v rodném Kongu, jenže nyní ho poznali v Německu. A zjevně živého.

Podivuhodný příběh konžského fotbalisty tak dostává další nečekané pokračování. 

Kambovi rodiče uprchli i s malým novorozencem v roce 1986 z válkou zmítaného Konga a usadili se v Essenu. Jenže o devatenáct let později jim německé úřady nedovolily další prodloužení pobytu a rodina měla být deportována zpět do africké země. 

Kamba v té době navštěvoval školu v Gelsenkirchenu, která spolupracovala při vyhledávání a výchově fotbalových talentů s tamním Schalke 04. Za jeho mládežnické týmy coby obránce už šestým rokem hrál, v roce 2005 pomohl Schalke po boku Manuela Neuera, dnešní superhvězdy a kapitána Bayernu Mnichov i reprezentace, k triumfu v juniorském Německém poháru.

Ředitel školy Georg Altenkamp se odmítl nadaného žáka vzdát. Problémem bylo, že povolení k pobytu mohli obdržet jen ti fotbalisté ze zemí mimo Evropskou unii, kteří hráli první nebo druhou bundesligu.

Altenkamp tak ve spolupráci se Schalke vyvolal za pomoci médií veřejnou debatu, která poutala pozornost po celém Německu. Následovala akce, aby Kamba mohl v zemi setrvat alespoň do maturity, která ho měla čekat v roce 2007: Schalke mu nabídlo neamatérskou smlouvu a mladý Konžan díky tomu mohl zůstat a získal povolení k trvalému pobytu.

Kamba nastupoval za rezervu Schalke jako pravý bek, do prvního mužstva se ale neprotlačil. Začal pracovat v chemickém závodě, postupně procházel řadou klubů v nižších soutěžích v regionu. Oženil se, měl syna a v roce 2016 přišla smutná zpráva, že zemřel při automobilové nehodě při návštěvě rodného Konga, když bez dokladů, peněz i mobilního telefonu vyrazil s přáteli na výlet do vnitrozemí.

Hiannick Kamba na týmové fotce Schalke a jeho úmrtní list z Konga:

Proto nyní překvapila zpráva, že byl Kamba viděn znovu v Německu. "Zjevně je živý," podivují se německá média. Jak k tomu došlo? Fotbalistova smrt byla s největší pravděpodobností zinscenována proto, aby jeho manželka inkasovala šestimístnou sumu v eurech z pojistky.

Podle Anette Milkové, vrchní státní zástupkyně v Essenu, kterou citoval nejčtenější německý deník Bild, se Kamba přihlásil na německé ambasádě v Kinshase už v roce 2018, aby situaci vysvětlil, a požádal o návrat do Evropy.

Po vyšetřování a byrokratických průtazích se skutečně mohl vrátit. Znovu se usadil v Essenu a dokonce dostal opět místo u chemického gigantu Evonik. Zároveň by měl figurovat u soudu, kde se bude řešit jeho případ - ovšem jen jako svědek, obvinění čelí jeho žena.

Vysvětlit by se při přelíčení mělo i to, jak si obstarala konžský úmrtní list, na jehož základě získala peníze z pojistky - zda ho dostala pomocí úplatku, nebo jestli ho zfalšovala.

 

Právě se děje

Další zprávy