Zjevně je živý. Obránce Schalke potkali v Německu čtyři roky poté, co zemřel v Africe

Rudolf Černík Rudolf Černík
5. 5. 2020 12:08
Čtyři roky se mělo za to, že je mrtvý. Bývalý fotbalista Schalke Hiannick Kamba měl zemřít v roce 2016 při automobilové nehodě v rodném Kongu, jenže nyní ho poznali v Německu. A zjevně živého.

Podivuhodný příběh konžského fotbalisty tak dostává další nečekané pokračování. 

Kambovi rodiče uprchli i s malým novorozencem v roce 1986 z válkou zmítaného Konga a usadili se v Essenu. Jenže o devatenáct let později jim německé úřady nedovolily další prodloužení pobytu a rodina měla být deportována zpět do africké země. 

Kamba v té době navštěvoval školu v Gelsenkirchenu, která spolupracovala při vyhledávání a výchově fotbalových talentů s tamním Schalke 04. Za jeho mládežnické týmy coby obránce už šestým rokem hrál, v roce 2005 pomohl Schalke po boku Manuela Neuera, dnešní superhvězdy a kapitána Bayernu Mnichov i reprezentace, k triumfu v juniorském Německém poháru.

Ředitel školy Georg Altenkamp se odmítl nadaného žáka vzdát. Problémem bylo, že povolení k pobytu mohli obdržet jen ti fotbalisté ze zemí mimo Evropskou unii, kteří hráli první nebo druhou bundesligu.

Altenkamp tak ve spolupráci se Schalke vyvolal za pomoci médií veřejnou debatu, která poutala pozornost po celém Německu. Následovala akce, aby Kamba mohl v zemi setrvat alespoň do maturity, která ho měla čekat v roce 2007: Schalke mu nabídlo neamatérskou smlouvu a mladý Konžan díky tomu mohl zůstat a získal povolení k trvalému pobytu.

Kamba nastupoval za rezervu Schalke jako pravý bek, do prvního mužstva se ale neprotlačil. Začal pracovat v chemickém závodě, postupně procházel řadou klubů v nižších soutěžích v regionu. Oženil se, měl syna a v roce 2016 přišla smutná zpráva, že zemřel při automobilové nehodě při návštěvě rodného Konga, když bez dokladů, peněz i mobilního telefonu vyrazil s přáteli na výlet do vnitrozemí.

Hiannick Kamba na týmové fotce Schalke a jeho úmrtní list z Konga:

Proto nyní překvapila zpráva, že byl Kamba viděn znovu v Německu. "Zjevně je živý," podivují se německá média. Jak k tomu došlo? Fotbalistova smrt byla s největší pravděpodobností zinscenována proto, aby jeho manželka inkasovala šestimístnou sumu v eurech z pojistky.

Podle Anette Milkové, vrchní státní zástupkyně v Essenu, kterou citoval nejčtenější německý deník Bild, se Kamba přihlásil na německé ambasádě v Kinshase už v roce 2018, aby situaci vysvětlil, a požádal o návrat do Evropy.

Po vyšetřování a byrokratických průtazích se skutečně mohl vrátit. Znovu se usadil v Essenu a dokonce dostal opět místo u chemického gigantu Evonik. Zároveň by měl figurovat u soudu, kde se bude řešit jeho případ - ovšem jen jako svědek, obvinění čelí jeho žena.

Vysvětlit by se při přelíčení mělo i to, jak si obstarala konžský úmrtní list, na jehož základě získala peníze z pojistky - zda ho dostala pomocí úplatku, nebo jestli ho zfalšovala.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Francouzský obránce Varane odchází z Realu do Manchesteru United

Fotbalový mistr světa Raphaël Varane odchází z Realu Madrid do Manchesteru United. Podle britských médií se oba kluby dohodly na transferu, odstupné by mělo činit 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) a bonusy. Varane měl v Madridu smlouvu ještě na nadcházející sezonu, španělský klub původně požadoval údajně 80 milionů eur.

Osmadvacetiletý Varane přišel do Realu v roce 2011 z Lensu, nastoupil od té doby do 350 utkání a získal s "Bílým baletem" tři španělské tituly a čtyři trofeje v Lize mistrů. S francouzskou reprezentací vyhrál v roce 2018 titul mistra světa, na letošním evropském šampionátu odehrál všechny čtyři zápasy do vyřazení od Švýcarska v osmifinále. V Manchesteru je pro něj připravená pětiletá smlouva.

před 4 hodinami

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy