1:0
1:0
FC Bayern Mnichov
11. Aubameyang

Dobrý večer, vítejte při sledování online reportáže z utkání 11. kola německé Bundesligy mezi týmy Borussia Dortmund a FC Bayern Mnichov. Zápas začne v Dortmundu v sobotu 19. listopadu v 18:30.

11. kolo německé Bundesligy nabízí jednoznačný šlágr v podobě souboje Dortmundu s Bayernem Mnichov. Domácí fotbalisté zůstávají v aktuální sezoně zatím trochu za očekáváním a najdeme je až na šesté příčce. Ani jízda Bayernu není tak suverénní jako vloni. Mnichovský velkoklub nejvíce prohání nováček z Lipska, který zůstane na čele tabulky, pokud dnes Bayern ve Vestfálsku nezvítězí. Očekávaný duel začíná v 18:30.

Dortmundu možná nevyšel vstup do německé soutěže ideálně, avšak v posledních týdnech se svěřenci trenéra Thomase Tuchela přeci jen rozjíždějí. Nutno podotknout, že to platí především pro Ligu mistrů, kde si s předstihem jako první zajistili postup ze své skupiny po dvou říjnových výhrách nad Sportingem. V lize Dortmund po porážce s Leverkusenem třikrát v řadě remizoval. O body se dělil s Herthou Berlín, Ingolstadtem a se Schalke. Před reprezentační přestávkou BVB zvítězilo v Hamburku 5:2. Na čelo tabulky ztrácí Dortmund devět bodů a případná výhra nad Bayernem by jej výrazně posunula vzhůru.

10. kolo, sobota 5. listopadu, 15:30, Hamburk:

Hamburk SV - Borussia Dortmund 2:5 (0:3)

Branky: 55. a 81. Müller - 4., 23., 27. a 48. Aubameyang, 76. Dembelé.

Diváci: 57 000.

Marco Reus
Marco Reus | Foto: Reuters

Základní sestava Dortmundu:

Bürki – Ginter, Papastathopoulos, Bartra – Piszczek, Götze, Weigl, Schürrle, Schmelzer (C) – Ramos, Aubameyang. Trenér: Thomas Tuchel.

Náhradníci: Weidenfeller – Durm, G. Castro, Dembeé, Sahin, Pulisic, Kagawa.

Bayern Mnichov v letošní sezoně na domácí scéně ještě neprohrál, ale už poztrácel body kvůli třem remízám. V říjnu remizovali svěřenci trenéra Carla Ancelottiho doma s Kolínem a ve Frankfurtu. Následně si Bayern poradil s Mönchengladbachem a v Augsburgu, jenže před reprezentační přestávkou znovu pouze remizoval s Hoffenheimem. V Lize mistrů už si tým z Bavorska zajistil postup ze skupiny navzdory porážce od Atlética Madrid. Nicméně v německé lize se Bayern nechal dotáhnout překvapením z Lipska a pokud v Dortmundu nezvítězí, přepustí nováčkovi senzační vedení v tabulce.

10. kolo, sobota 5. listopadu, 15:30, Mnichov:

FC Bayern Mnichov - TSG 1899 Hoffenheim 1:1 (1:1)

Branky: 34. Zuber (vl.) - 16. Demirbay. Diváci: 75 000.

Bundesliga: Bayern vs Hertha: Thomas Müller a Marvin Plattenhardt
Bundesliga: Bayern vs Hertha: Thomas Müller a Marvin Plattenhardt | Foto: Reuters

Základní sestava Bayernu Mnichov:

Neuer – Lahm (C), Boateng, Hummels, Alaba – Alcantara, Alonso, Kimmich - Müller, Lewandowski, Ribéry. Trenér: Carlo Ancelotti.

Náhradníci: Ulreich – Badstuber, Bernat, Rafinha, Costa, Sanches, Green.

Bavorský velkoklub předskočil na čele nečekaně nováček z Lipska.

Je jisté, že se utkání odehraje před fantastickou kulisou.

Vzájemná utkání z poslední doby hovoří ve prospěch Bayernu. Mnichov dokázal Dortmund v podzimní části loňské sezony doma rozstřílet 5:1, na jaře se pak ve Vestfálsku zrodila remíza 0:0. Po penaltách zvítězil Bayern v poměru 1:0 také ve finále národního poháru a po výsledku 2:0 ovládl i německý Superpohár. Dortmund má velkému rivalovi co vracet.

Hlavním rozhodčím utkání je Tobias Stieler. Na čarách mu budou asistovat Sascha Thielert a Matthias Jöllenbeck.

Dortmundu schází Marco Reus, na soupisce Bayernu nenajdeme Arjena Robbena ani Kingsleyho Comana.

Fotbalisté nastupují na trávník naplněného Vestfálského stadionu. V tomto fotbalovém svatostánku panuje tradičně famózní atmosféra.

Ještě před začátkem utkání je tu minuta ticha za zesnulého bývalého fotbalistu a fanouška Borussie, Akiho Schmidta.

1.

Utkání právě začalo.

1.

Ribéry byl při premiérovém průniku po levé straně faulován Götzem. První standardní situaci rozehrával Alonso, ale domácí dokázali balon odvrátit.

2.

Bayern drží balon a typickou kombinací uspává vestfálský celek. Lahm přihrál do druhé vlny Kimmichovi, jehož u postranní čáry nedovoleným způsobem zastavil Schürrle.

3.

S míčem zatím hrají především hráči Mnichova, kteří se teď ovšem dostali při rozehrávce pod tlak. Lahm si musí pomoct přihrávkou na Neuera.

4.

Aubameyang pronikl po pravé straně a odcentroval na hranici šestnáctky, kde se však Ramos neprosadil. Alcantara si přišel dozadu pro přihrávku od Hummelse.

5.

Boateng se vysunul až na polovinu, kde se však provinil faulem. Piszczekův centr nepustil do vápna Alonso a odhlavičkoval balon na druhou stranu k postranní čáře.

6.

Schmelzer nepřihrál vůbec dobře a odevzdal balon přímo na kopačku Alcantary. Po centru Alaby si Lewandowski v souboji s Papastathopoulosem ve vápně pomohl faulem.

7.

Alcantara fauloval Weigla a utkání je od počátku velmi vyhecované, jak jsme při souboji těchto dvou týmů zvyklí. Rovněž se od první minuty hraje v rychlém tempu.

8.

Dortmund na chvilku ukořistil balon ve středu pole, ale o něco později jej zase ztratil. Polský ostrostřelec Lewandowski byl chycen v ofsajdové pasti.

9.

Hummels se dostal při rozehrávce pod tlak a přihrál přímo na Götzeho. Ten pronikl po pravé straně, pak ovšem centr Borussie bez problémů odvrátil Alonso.

11.

Poprvé v zápase se Borussia nastěhovala na delší dobu na útočnou polovinu a hned vytěžila vedoucí branku! Piszczek naznačil na hranici šestnáctky střelu a přihrál doprava na Götzeho. Ten poslal do malého vápna přihrávku, kterou usměrnil za Neuerova záda kdo jiný než PIERRE-EMERICK AUBAMEYANG - 1:0!

12.

Gabonský útočník zaznamenal svůj dvanáctý zásah v sezoně a po minulém zápase, ve kterém vstřelil čtyři branky, pokračuje ve vynikajících výkonech.

13.

Ribéry si skvěle poradil v obklíčení tří hráčů a uvolňoval na hranici velkého vápna Lewandowského. Toho na poslední chvíli nepustil ke střele spoluhráč z reprezentace Piszczek.

14.

Ramos byl v hlavičkovém souboji s Alonsem faulován rukama španělského fotbalisty a Dortmund může na chvilku zklidnit hru. Bayern totiž po inkasovaném gólu pořádně zabral.

15.

Alaba pláchl po lajně a poslal před Bürkiho branku nepříjemný centr, kterému Dortmund se štěstím odolal. Na druhé straně odkopl Neuer před napadajícím Ramosem.

16.

Zatímco Lewandowski podstupuje za postranní čárou nějaké drobné ošetřování, obléhá Borussia červený defenzivní blok. To je docela netradiční obrázek.

18.

Lewandowski už se vrátil na hřiště a bez omezení pokračuje ve hře. Bayern se dokázal ubránit po Götzeho centru zprava a Neuer ani nemusel zasahovat.

19.

Götze se krátkou kombinací se spoluhráči protlačil až před Neuera, ale přihrávkou na malé vápno nikoho ze spoluhráčů nenalezl. Marc Bartra (DOR) obdržel žlutou kartu za ostrý skluz do Müllera.

20.

Schürrle trochu zaváhal na hranici vlastního pokutového území, ale Alonso to nedokázal potrestat. Na druhé straně předvedl neskutečné zrychlení Aubameyang, po jehož centru pálil Schürrle sice razantně, ale přesně na Neuera.

22.

Hummels vybídl Lewandowského k úniku po levé straně, jenže domácí obránci se včas dokázali vrátit. A následně Borussia odolala dvěma centrům Alaby.

23.

Kimmich to vzal na sebe a zkusil vystřelit zpoza pokutového území. Míč ovšem skončil až na tribuně, a tak si může Bürki na chvilku oddechnout.

24.

Další vynikající přihrávku vykouzlil Hummels a našel za obranou Borussie volného Alcantaru. Španělskému záložníkovi byl ovšem odmáván a odpískán ofsajd.

25.

Lewandowski měl nohu v souboji s Bartrou hodně vysoko, ale u rozhodčího mu to prošlo. Bayern pak pronikl do protiútoku, na jehož konci stála nepochopená přihrávka Ribéryho.

26.

Kimmich netrefil skákavý balon nejlépe a jeho střelu se ještě pokoušel hlavou tečovat Lewandowski. Avšak přestřelil dortmundskou svatyni.

27.

Lewandowski si hodil balon okolo Bartry a následně byl španělským obráncem faulován. Druhá žlutá karta pro Bartru by tady na místě nebyla, ale mladý bek si musí dávat pozor.

28.

Müllerův přízemní centr proskákal přes celou šestnáctku, ale Alaba se k němu nakonec neprotlačil. Na druhé straně byla Schürrleho střela sražena a zpomalena.

29.

Piszczek přenesl hru na levou stranu, odkud vypálil na branku kapitán Schmelzer. Rána nebyla nikým tečována, a tak neměl Neuer s pacifikací žádné problémy.

30.

Alonso přihrál krásně do běhu Lewandowskému, ale polský útočník nevyřešil přečíslení dobře. Přihrávka na Müllera postrádala přesnost.

31.

Rozhodčí Stieler přišel až na dortmundskou lavičku, aby uklidnil trenéra Tuchela, jenž protestoval proti jeho rozhodnutí. Na hřišti začíná přibývat ošemetných zákroků.

32.

Po faulu na Ribéryho rozehrával standardní situaci z levého křídla Alonso a nalezl ve vápně hlavu Hummelse. Ten nedal hlavičce takovou razanci a Bürki v pohodě zasáhl.

34.

Obléhání mnichovské šestnáctky neskončilo ohrožením Neuerovy branky. Bayern je teď v kombinaci na útočné polovině obezřetný a volí přihrávky dozadu.

35.

Mnichovští fotbalisté drží balon na kopačkách a přenášejí hru z jedné strany na druhou. Dortmund se ale s nimi stíhá pohybovat a nedopouští nebezpečí před Bürkim.

36.

Papastathopoulos odvrátil centr z pravé strany, akce Bayernu jsou nyní docela dobře čitelné. S centrem Ribéryho už měli domácí více problémů, ale nakonec díky odkopu Weigla odolali.

37.

Lahm se při pádu na zem ťukl do hlavy a je trochu otřesen. Krátké přestávky využívá trenér Tuchel, který u postranní čáry zásobuje Piszczeka taktickými pokyny.

39.

Lahmův centr proskákal pokutovým územím až na Alabu. Jenže ten neodcentroval a přihrál zpět na Alcantaru. Bayern se usazuje před bránou Dortmundu.

40.

Vzdušnou akci bavorského celku zakončoval akrobatickým způsobem Alcantara, ale nedokázal míč v přetěžké pozici nasměrovat na Bürkiho.

41.

Lewandowski nedokázal potrestat zaváhání v rozehrávce Borussie, nicméně Bayern zůstal nadále v náporu. Ribéryho střela byla zablokovaná.

42.

Boateng vystoupil dopředu a poslal do vápna oblouček na Lewandowského. Ten se nedokázal zbavit Gintera, alespoň však pro červené vybojoval rohový kop.

43.

Bayern rozehrál roh nakrátko a neuspěl. O minutku později si Mnichov celou situaci zopakuje, Ribéry otřel míč šikovně míč o Schmelzera.

44.

Alcantara si našel cestu k odraženému míči, ale napálil jej pouze mimo branku. První poločas spěje ke svému konci a Bayern stále usiluje o vyrovnání.

45.

Nepříjemný centr Lewandowského se odrazil ke Kimmichovi a poté balon zamířil jen těsně vedle pravé tyče! Odrazy balonu teď úplně vyšachovaly gólmana Bürkiho.

45+1.

V prvním poločase se nastavuje jedna minuta. Papastathopoulos odhlavičkoval Kimmichův roh za šestnáctku. Po Alonsově centru chytil Bürki Hummelsovu hlavičku.

45+1.

První poločas skončil.

Druhý poločas začne přibližně v 19:33.

Máme za sebou první poločas největšího utkání, které můžeme v německé lize sledovat. Dortmund začal utkání proti Bayernu skvěle a už po jedenácti minutách se ujal vedení, když Götzeho přihrávku v pádu tečoval za záda Neuera gabonský útočník Aubameyang a zaznamenal dvanáctý gól v sezoně. V dalším průběhu poločasu byl aktivnější mnichovský celek, ale na vyrovnání zatím nedosáhl. Lewandowski v nadějné akci nepřihrál Müllerovi přesně, v závěru půle se zase balon od Kimmicha odrazil těsně vedle pravé tyče. Ve druhém poločase se máme na co těšit.

Žluté karty: 1 - 0

Takovýmto způsobem slavil Pierre-Emerick Aubameyang svůj dvanáctý gól v sezoně.

46.

Druhý poločas právě začal.

46.

Druhá půle odstartovala, první útočná akce Dortmundu skončila u Neuera. Druhá akce už byla mnohem nebezpečnější! Aubameyang se nalevo zjevil sám před Neuerem, ale nedokázal ho prostřelit. Vrátit se stihl ještě Boateng.

47.

Alaba odcentroval na Lewandowského, jehož hlavička prošla přes Papastathopoulose až na Bürkiho, ale švýcarský gólman s přehledem zasáhl.

49.

Kimmich udělal chybu a odevzdal míč Schürrlemu. Dortmund se usadil před šestnáctkou a po centru Schmelzera hlavičkoval Aubameyang těsně nad branku!

50.

A nebezpečí také před brankou Borussie! Lahm si zpracoval vzdušnou přihrávku zleva a odcentroval před branku. Bürki tygřím skokem vyrazil balon.

50.

Mario Götze (DOR) obdržel žlutou kartu za faul v souboji s Ribérym.

51.

Bayern přečkal v úvodu druhé půle dvě velké šance Dortmundu a nyní dostává balon pod kontrolu. Alonso režíruje útočnou akci kolmicí na hranici šestnáctky.

52.

Müllerova snaha už ale k zakončení nevedla. Schmelzer nastřelil napadajícího Kimmicha do zad, ale rozhodčí Stieler viděl hru rukou v podání hráče Bayernu.

54.

Mnichovští se ubránili rohovému kopu soupeře a Lahm se pokusil zaútočit po levé straně. Akce byla přibrzděna, o další rozvoj se pokouší Ribéry.

55.

Lewandowski si nedokázal zpracovat Müllerovu přihrávku a míč mu odskočil od nohy. O něco později se Müller skvěle uvolnil na pravé straně a Ribéry jeho přihrávku usměrnil patičkou za záda Bürkiho. Jenže stál v ofsajdu.

56.

Ribéry přihrál Müllerovi na levé straně do uličky, ale další přihrávka do šestnáctky už neprošla. Bayern se teď ale velmi nebezpečně přibližuje Bürkiho brance.

57.

Lewandowski si poradil s Papastathopoulosem a přihrál dozadu na Alonsa. Ten ho vynikající přihrávkou hledal zpátky před Bürkim, ale polský útočník si při otáčení nedokázal míč zpracovat. Obrovská škoda pro Bayern!

58.

Trenér Ancelotti si připravil první střídání. Joshuu Kimmicha nahrazuje Douglas Costa.

59.

Bayern dostává černo-žlutou Borussii pod tlak a do konce utkání stále zbývá ještě půlhodina. Lahm vybojoval centrem, který odrazil o Schmelzera, rohový kop.

60.

Papastathopoulos byl ve vápně dezorientovaný a nakopl balon vysoko nad sebe. Alonso pak padající míč získal pro Hummelse, jehož tečovaný pokus končí dalším rohem.

61.

Ribéry přihrál do druhé vlny Alonsovi, který se nenápadnou střelou pokusil překvapit Bürkiho. To se mu povedlo, domácí gólman technickou ránu trochu podcenil a zachránilo ho až břevno!

63.

Dortmund se dostal k rozehrávce rohového kopu a míč od praporku poslal do vápna Schürrle. Aubameyang vracel balon do ohně, ale Bayern si poradil.

64.

Mnichov teď trochu uklidnil hru, ale třeba jde jen o taktický záměr. Po vhazování Lahma hrají mezi sebou stopeři Boateng s Hummelsem.

65.

Důrazný vzdušný souboj mezi Boatengem a Ramosem skončil faulem hostujícího hráče. Borussia ale míč brzy odevzdala mnichovskému týmu.

66.

Costa se poprvé výrazněji ukázal divákům. Dostal se k míči na pravé straně, hodil si jej na střed a levačkou mířil ke vzdálenější tyči. Tentokrát mohl zůstat Bürki v klidu.

67.

Střídání na obou stranách. Bayern stahuje ze hry Philippa Lahma, jehož nahrazuje Rafinha. Za domácí odešel André Schürrle a novým hráčem se stal Erik Durm.

68.

Je docela možné, že Lahma trápí nějaké zdravotní problémy, neboť ke střídání tohoto zkušeného obránce nedochází zrovna často. Schmelzer vhazuje na půlce.

69.

Lewandowski přehlavičkoval Gintera a umožnil Ribérymu uniknout po levé straně. Před branku ale hráči Bayernu balon nedopravili a znovu se hraje na půlící čáře.

71.

Dortmund hraje v posledních momentech hodně pasivně, ale teď mohli domácí dost možná rozhodnout. Aubameyang utíkal středem sám na Neuera, který však jeho pokus dokázal vyrazit na rohový kop!

72.

Aubameyang se snažil zakončovat také po centru Götzeho z rohu, marně. Po delší době drží Borussia míč na útočné polovině a dostává se do kombinace.

74.

Bayern vybojoval rohový kop, ale ještě předtím dojde k poslednímu střídání v celku hostí. Xabi Alonso má odpracováno, na hřiště přichází Renato Sanches.

75.

Centr z rohového kopu propadl až na k postranní čáře, kde se útočným faulem provinil Boateng. Po Bürkiho výkopu se o míč bojuje na útočné půlce Borussie.

76.

Maria Götzeho střídá Gonzalo Castro. Dortmund udělal druhou změnu.

78.

Ramos byl u postranní čáry zbytečně faulován Ribérym a Bürki s rozehrávkou hodně zdržoval. Ramos teď už bojuje na útočné půlce s Alcantarou.

79.

Borussii se daří držet hru u rohového praporku na útočné polovině a čas utíká. Weigl si navíc vykoledoval faul od Ribéryho a zvedá se jen ztěžka.

80.

Vysoký centr vrátil do šestnáctky Papastathopoulos, ale následná rána zamířila jen nad Neuerovu branku. Rafinha a Sanches si musejí poradit s aktivním napadáním Dortmundu.

81.

Bayern rozehrával rohový kop, ale nedokázal Bürkiho ohrozit. Švýcarský gólman si znovu v poklidu staví balon, do konce zbývá zhruba deset minut.

82.

Brankář domácích si došel pro nepřesný centr Bayernu z levé strany. Castro vybojoval míč ze souboje se Sanchesem a Weigl poslal dlouhou přihrávku na Aubameyanga.

84.

Lewandowski s Müllerem si neporozuměli před hranicí pokutového území a Castro pak vytáhl balon aspoň na polovinu. Dortmund už hraje ve velmi hlubokém bloku.

85.

Müller byl po centru Alaby ve složité pozici a musel se k hlavičce hodně sklánět. Balon sice trefil, ale Bürkiho výrazněji neohrozil. Čas se Bayernu povážlivě krátí.

86.

Domácí odvrátili Rafinhův centr, po průniku Alcantary se ve vápně marně rval Müller. Mezitím zůstává na zemi sedět Schmelzer, kterého trápí křeče.

87.

Z nevinné situace je rázem pořádná strkanice na polovině hřiště. Ribéry a Ramos celou rozmíšku začali a nyní se zapojili i ostatní. Hlavnímu rozhodčímu pomáhají přímo na ploše i asistenti.

88.

Žluté karty po zásluze pro oba hlavní kohouty - Francka Ribéryho (BAY) a Adriana Ramose (DOR). Řádnou chvilku se teď nehrálo, což vyhovuje Borussii.

89.

Trenér Tuchel udělal poslední změnu v sestavě. Ze hry byl stažen právě Marcel Schmelzer, na jehož pozici nastoupil Christian Pulisic.

90.

Běží poslední minuta řádné hrací doby a Bayern obléhá šestnáctku Dortmundu. Po nepřesnosti od Hummelse ale zase může nějaký ten čas ušetřit Aubameyang.

90+1.

Renato Sanches (BAY) v souboji dvou mladíků skolil Pulisice a obdržel žlutou kartu. Rozhodčí Stieler se rozhodl ve druhé půli nastavit čtyři minuty.

90+2.

Castro s rozehrávkou standardní situaci nijak nespěchal a nakonec rozehrál přihrávkou nakrátko. Ramos drží míč u rohového praporku a snaží se zdržovat.

90+3.

Obrovská příležitost Bayernu ve třetí minutě nastavení! Hummelsův centr nalezl ve vápně volného Lewandowského, který však v nadějné pozici hlavičkoval o fous mimo!

90+4.

Utkání skončilo.

Utkání končí, Borussia udržela náskok, který si hýčkala od jedenácté minuty, a stala se prvním týmem, který v letošní sezoně zdolal Bayern. Na startu druhé půle měl dvě velké šance Aubameyang, ale druhou branku nepřidal. Tváří v tvář neprostřelil Neuera, později hlavičkoval nad branku. V dalším průběhu se Dortmund zatáhl do hlubokého bloku a odolával tlaku. Lewandowski si v dobré pozici nezpracoval balon, Alonso trefil technickou střelou břevno. Konec utkání byl pořádně vyhrocený a v nastavení mohl srovnat Lewandowski, avšak hlavou těsně minul levou tyčku.

Borussia se díky vítězství posouvá na třetí pozici o tři body za druhý Bayern. Poprvé od roku 2010 nepovede mnichovský celek po 11. kole Bundesligu. Překvapivým lídrem je totiž nováček z Lipska.

Ode mě je to pro tuto chvíli všechno. Děkuji za pozornost a přeji pěkný zbytek večera.