Zemřel legendární trenér, který přivedl Francii k prvnímu velkému titulu

ČTK ČTK
26. 3. 2020 19:09
Krátce po 87. narozeninách zemřel bývalý trenér francouzských fotbalových reprezentantů Michel Hidalgo.
Michel Hidalgo při vrcholu své kariéry, zisku titulu mistrů Evropy, s největší hvězdou týmu Michelem Platinim
Michel Hidalgo při vrcholu své kariéry, zisku titulu mistrů Evropy, s největší hvězdou týmu Michelem Platinim | Foto: ČTK

Na lavičce národního týmu strávil osm let a v roce 1984 se rozloučil triumfem na mistrovství Evropy, což byl pro Francii první velký titul v historii. V jeho týmu tehdy zářil zejména záložník Michel Platini, trojnásobný držitel Zlatého míče a budoucí předseda UEFA.

O dva roky dříve došla Francie pod Hidalgovým vedením do semifinále mistrovství světa. V prodloužení vedla nad SRN už 3:1, nakonec ale prohrála na penalty a v utkání o bronz podlehla Polsku.

Útočnou a kreativní hru Francouzů v té době většina fanoušků obdivovala. Platiniho ve středové čtveřici doplňovali další vyhlášení technici Alain Giresse a Bernard Genghini, neúnavný běžec Jean Tigana se vrhal do soubojů.

"Michel pozvedl Francii na samý vrchol jejího umění," uvedl Platini. "Zvolil krásnou hru a všem nám dovolil ukázat, jaký máme talent a jak dokážeme hrát fotbal," dodal.

Po odchodu od reprezentace pracoval Hidalgo v Olympique Marseille. Jako sportovní ředitel se podílel na výrazném vzestupu týmu, který si na počátku 90. let dvakrát zahrál ve finále PMEZ respektive Ligy mistrů. V roce 1993 Olympique získal trofej, to už ale Hidalgo ve funkci nebyl.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při pádu z okna kladenské školy dnes zemřela dívka, okolnosti neštěstí vyšetřuje policie

Při pádu z okna kladenské školy v Moskevské ulici dnes ráno zemřela mladistvá dívka. Příčinu a okolnosti neštěstí vyšetřují policisté, řekla policejní mluvčí Michaela Nováková.

Záchranné složky na místo vyjížděly po 7:00. "Vzhledem k citlivosti případu nebudeme sdělovat další podrobnosti ani věk dívky," uvedla mluvčí.

Na místě zasahovala i záchranná služba. Přes veškerou snahu záchranářů dívka svým zraněním na místě podlehla, uvedla mluvčí Petra Effenbergerová.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Uvízlé kamiony zablokovaly silnici mezi Bílou a Ostravicí v Beskydech, tvoří se kolony

Dva kamiony uvízly dne ráno na zasněžené silnici 1/56, kterou v úseku mezi obcemi Bílá a Ostravice zablokovaly. ČTK to řekla mluvčí moravskoslezské policie Soňa Štětínská.

Situace podle ní vznikla nedisciplinovaností řidičů. "Vjeli na úsek komunikace, kde to není v tomto ročním období možné. Nerespektovali dopravní značení," řekla mluvčí.

Oba vozy v serpentinách u přehrady Šance uvízly. "Jeden se už podařilo odstranit. Na uvolnění druhého se pracuje. Policisté na místě řídí dopravu kyvadlově. Vznikají ale kolony," uvedl Štětínská.

Zdroj: ČTK
Další zprávy