Zemřel legendární trenér, který přivedl Francii k prvnímu velkému titulu

ČTK ČTK
26. 3. 2020 19:09
Krátce po 87. narozeninách zemřel bývalý trenér francouzských fotbalových reprezentantů Michel Hidalgo.
Michel Hidalgo při vrcholu své kariéry, zisku titulu mistrů Evropy, s největší hvězdou týmu Michelem Platinim
Michel Hidalgo při vrcholu své kariéry, zisku titulu mistrů Evropy, s největší hvězdou týmu Michelem Platinim | Foto: ČTK

Na lavičce národního týmu strávil osm let a v roce 1984 se rozloučil triumfem na mistrovství Evropy, což byl pro Francii první velký titul v historii. V jeho týmu tehdy zářil zejména záložník Michel Platini, trojnásobný držitel Zlatého míče a budoucí předseda UEFA.

O dva roky dříve došla Francie pod Hidalgovým vedením do semifinále mistrovství světa. V prodloužení vedla nad SRN už 3:1, nakonec ale prohrála na penalty a v utkání o bronz podlehla Polsku.

Útočnou a kreativní hru Francouzů v té době většina fanoušků obdivovala. Platiniho ve středové čtveřici doplňovali další vyhlášení technici Alain Giresse a Bernard Genghini, neúnavný běžec Jean Tigana se vrhal do soubojů.

"Michel pozvedl Francii na samý vrchol jejího umění," uvedl Platini. "Zvolil krásnou hru a všem nám dovolil ukázat, jaký máme talent a jak dokážeme hrát fotbal," dodal.

Po odchodu od reprezentace pracoval Hidalgo v Olympique Marseille. Jako sportovní ředitel se podílel na výrazném vzestupu týmu, který si na počátku 90. let dvakrát zahrál ve finále PMEZ respektive Ligy mistrů. V roce 1993 Olympique získal trofej, to už ale Hidalgo ve funkci nebyl.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Schodek rozpočtu se může přiblížit půl bilionu korunám, připustila Schillerová

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) připustila, že schodek státního rozpočtu se letos může přiblížit 500 miliardám korun. Nevyloučila to, že požádá Sněmovnu o další zvýšení schodku. Řekla to ve středu v České televizi. Naposledy Sněmovna souhlasila se zvýšením schodku na 300 miliard korun 22. dubna. Před pandemií koronaviru byl schodek rozpočtu letos naplánován na 40 miliard korun.

Nejvyšší deficit doposud měl rozpočet za rok 2009 kvůli dopadům světové hospodářské krize, a to přes 192 miliard korun.

Ke konci května skončilo hospodaření státu schodkem 157,4 miliardy korun z dubnového schodku 93,8 miliardy korun. Květnový výsledek je tak nejhorší od vzniku ČR.

Zdroj: ČTK
Další zprávy