"Za každý gól ti dáme banán." Boateng vzpomíná, jak ho jako dítě šikanovali v Německu

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
29. 6. 2020 18:01
Vůbec ho nepřekvapuje, co se ve světě děje. Fotbalový záložník Kevin-Prince Boateng zavzpomínal, jakou psychickou šikanu a rasismus zažíval už při žákovských turnajích v Německu. Podle hvězdy Besiktase Istanbul s touto situací nikdo nic nedělá, a proto se zhoršuje.
Kevin Prince Boateng.
Kevin Prince Boateng. | Foto: Reuters

Někdejší hvězda AC Milán nebo Schalke má ghanského otce a německou matku. Narodil se v chudinské čtvrti tehdejšího Západního Berlína, kde se to cizími národnostmi jen hemžilo. 

O to víc ho překvapilo, když začal s fotbalem a rodiče protihráčů na něho kolem hřiště začali rasisticky pokřikovat. 

"Bylo mi devět let, jeli jsme na turnaj někam do východního Německa a slyšel jsem rodiče pořvávat 'sejmi toho negra', 'toho negra nesmíš nechat projít'," vzpomíná na webu The Players Tribune Boateng.

Z filmů a písniček to slovo znal a věděl, že to souvisí s barvou jeho pleti. Byl hodně zmatený a často brečel. Doma ale nic neřekl, dusil to v sobě a nechtěl to řešit.

"Rok od roku to bývalo horší. Často jsem slýchal, že dostanu banán za každý gól, který dám, nebo mě na dálku posílali zpátky do Afriky. Přitom jsem se narodil v Berlíně a maminka byla Němka," divil se tehdy fotbalista.

Nikdo se ho nezastal, spoluhráči, trenéři ani tehdejší rozhodčí na turnajích. Proto se s tím vyrovnal po svém. Zatvrdil se, stal se z něj rebel, i na trávníku upouštěl agresivitu.

"Byl jsem horká hlava. Pořád jsem dostával červené karty," přemítá o svých teenagerovských letech.

Zatímco v mládeži ještě reprezentoval svou rodnou zem, pro dospělou kariéru si zvolil národní dres Ghany, z níž pocházel tatínek.

Také proto už to nevydržel, když před sedmi lety v přípravném zápase za milánské AC slyšel z tribuny napodobování opičích zvuků, kdykoli se on nebo někdo z jeho spoluhráčů tmavé pleti dotkl balonu. Ve 26. minutě se sebral a opustil hřiště.

"Měl jsi možnost s tím něco udělat, ale neudělal," řekl tehdy rozhodčímu a spolu se zbytkem týmu odešel do kabin a zápas tím ukončili. Gesto vzdoru proti rasismu obletělo svět, a Boateng pak dokonce spolupracoval s FIFA na vymýšlení strategie v boji proti rasismu ve fotbale.

"Jenže jsme si vyměnili pár mailů, měli několik schůzek a skončilo to, aniž by se cokoliv změnilo. Rasismus je tu pořád hluboce zakořeněný a nic se neděje," postěžoval si Boateng.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Lufthansa zruší kvůli koronavirové krizi pětinu vedoucích pozic a 1000 míst v administrativě

Německá Lufthansa zruší 20 procent vedoucích pozic a 1000 míst v administrativě. Další oznámená úsporná opatření mají největší evropské letecké společnosti pomoci krýt výpadky příjmů způsobené koronavirovou krizí. Firma se zhruba 138 000 zaměstnanci to uvedla v úterý ve svém sdělení a dodala, že také na polovinu sníží investice do nových letadel - do roku 2023 si jich tedy pořídí nejvíce 80.

Akcionáři německé společnosti minulý měsíc schválili vládní záchranný balíček ve výši devíti miliard eur (240 miliard Kč), který měl aerolinkám pomoci vyhnout se bankrotu. První část státní podpory už firma obdržela minulý týden. Aerolinky se také již začátkem dubna rozhodly zeštíhlit letku a neobnovit aktivity nízkonákladové dceřiné společnosti Germanwings.

Lufthansa v úterý také uvedla, že se bude snažit co nejrychleji zredukovat vládní půjčky a kapitálové podíly, aby nemusela platit vyšší úroky. Zopakovala, že jí přebývá na 22 000 zaměstnanců, ale že se bude snažit vyhnout nucenému propouštění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy