Miliony za Součka nerozházíme, slibuje Havlíčkův Brod. Zkusí vychovat další hvězdy

Aleš Vávra Aleš Vávra
29. 7. 2020 7:05
Slovan Havlíčkův Brod vyhlíží nečekanou a pořádně tučnou finanční injekci. Slavia mateřskému klubu Tomáše Součka pošle deset procent z přestupu hvězdného záložníka do West Hamu United. V divizním celku už plánují, jak s téměř 43 miliony korun naloží. A chtějí být opatrní.
Tomáš Souček v zápase s Burnley
Tomáš Souček v zápase s Burnley | Foto: Reuters

Klub z Vysočiny si užívá příjemné chvíle slávy, zároveň chce ale stát nohama pevně na zemi. Na to, co jejich odchovanec Souček, který do Slavie odcházel ve svých dvanácti letech, předvádí v Anglii, jsou v Havlíčkově Brodě oprávněné hrdí.

"Tomášovi to strašně přejeme, jde o vzor fotbalového profesionála a hodného kluka se správně nastaveným myšlením," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz předseda Slovanu Pavel Mazánek mladší. 

Jak v klubu sledujete skvěle rozjetou kariéru Tomáše Součka a co tomu říkáte? 

Samozřejmě sledujeme a jsme na něj pyšní. Kdo by nebyl, vždyť jde o našeho odchovance. Z Havlíčkova Brodu se dostat do Premier League, to je velká věc a pochopitelně se to v klubu i v kabině probírá hodně. 

Řekl byste před několika lety, že by Tomáš mohl takhle působivě výkonnostně vyrůst?

Nemyslím si, že by tohle kdokoli čekal. Podle mě to nečekal ani on sám. Ale podle toho, jak Tomáše známe, jak to má nastavené v hlavě, tak si myslím, že si to obrovsky zaslouží. 

Jak ho tedy znáte? 

Jako fotbalistu ho asi nemusím popisovat, to všichni víme. A jako člověk je to strašně hodný kluk s velmi dobrým nastavením vůči okolnímu prostředí. Má myšlení, jaké by podle mě přesně měl mít profesionální fotbalista, nebo lépe řečeno člověk, který má motivaci stát se profesionálním fotbalistou.

Po půl sezoně ve West Hamu už se čile spekuluje o tom, že by Tomáš mohl brzy přestoupit ještě do většího klubu, vyjádřil se tak i kouč Slavie Jindřich Trpišovský, který to bere za hotovou věc. Souhlasíte s jeho předpovědí?

Nemyslím si, že bych to mohl úplně zasvěceně komentovat tady z Havlíčkova Brodu, člověk do toho velkého fotbalu úplně nevidí. Ale osobně si myslím, že ano. Ten potenciál tam vidím, dokážu si to představit a mám za to, že do určitých týmů by se jeho hra vyloženě hodila.

Do kterých například?

Já bych mu přál svoji srdcovku a to je Arsenal. Tam ho vidím.

Vy osobně jste jeho fotbalové začátky v Havlíčkově Brodě zažil?

Nezažil. Já ho poznal až jako kluka, který už je ve Slavii a který se za námi přijel podívat, kdykoli měl čas. 

Jezdí dodnes?

Do města určitě, protože tady má rodinu. A když mu pracovní povinnosti dovolí, zastaví se i u nás na stadionu. S některými kluky z týmu, s nimiž tady ve Slovanu začínal, je pořád v úzkém kontaktu.

Dostanete deset procent z přestupové částky, tedy nějakých 43 milionů korun. Už dorazily?

Ještě ne. Já si myslím, že peníze ještě nedostala ani Slavia, tím pádem ani Slovan. 

Máte už promyšlené, na co peníze využijete? V médiích se hojně objevovala informace, že byste s nimi pokryli provoz na deset let…

To ano, ale pro nás to jsou každopádně investiční peníze, nikoli provozní. Je to nečekaná injekce, peníze navíc, s nimiž nikdo nepočítal. Až jak se přestup blížil, začali jsme se o tom v klubu samozřejmě bavit. Peníze použijeme na zlepšení infrastruktury klubu, ať už to je vybudování mládežnického tréninkového centra nebo dostavení a rekonstrukce kabin.

Nedohraný ročník divize se vám moc nevydařil, byli jste po podzimu třetí od konce s devíti body na kontě. Mohou peníze pomoci i k větším ambicím? Chtěli byste do třetí ligy? 

To je právě spojené s kvalitou areálu a s infrastrukturou. Jsme menší klub, který má šestnáct týmů a jen dvě hřiště. Nestačí to. Naše týmy jsou proto často nuceny jezdit trénovat jinam, čímž klub tím ztrácí atraktivitu pro začínající fotbalisty i případné posily. S kvalitním zázemím přijde širší hráčská základna, což v důsledku bude znamenat kvalitnější hráče, které si chceme vychovávat do našeho prvního týmu. 

Co se týče postupových ambicí, nikdo by se tomu asi nebránil, ale nechceme to brát tak, že teď máme peníze, tak je rozházíme, nakoupíme hotové hráče, abychom šli rychle nahoru. To v žádném případě. Když postup, tak neříkám vyloženě s odchovanci, ale určitě s osou týmu, která bude brodská. Nic, co by se dělalo skokově a zbrkle.

Odstrašujících případů je koneckonců dost. Klubů, které díky penězům rychle vyletěly nahoru, ale po pár letech zažily ještě rychlejší pád třeba někam do okresního přeboru…

Přesně tak. Pokud k tomu nezaložíme odpovídající mládežnickou základnu, nemá to smysl. Chceme postupně vybudovat zdravé kořeny, áčko by měla být jen třešnička na dortu. Ambice by tam byly. Když se všechno povede tak, jak máme naplánované, tak areál tady třetiligový bude. Ale nechceme to tlačit na sílu, chceme postupné kroky.

Určitě se o vás teď víc mluví. Už se to nějak projevuje na zájmu sponzorů?

V tuhle chvíli je brzy na nějaké soudy. Sponzoři, které máme nasmlouvané dopředu, nás samozřejmě podporují dál. Ale jak se to vyvine, jestli se to projeví kladným nebo záporným způsobem, to skutečně nevím. Může to být dobré, protože jsme teď vidět. Na druhou stranu si můžou říct, že peníze, které nám dávali, teď nepotřebujeme. Uvidíme.

Fotbalová republika, díl první: Maškarní ve Stárkově | Video: Aktuálně.cz
 

Právě se děje

před 11 minutami

Loňský propad českého HDP byl nejvýraznější od vzniku Česka

Česká ekonomika se loni propadla o 5,6 procenta, nejvýrazněji od vzniku samostatné České republiky. V úterním zveřejněném zpřesněném odhadu to potvrdil Český statistický úřad (ČSÚ). Ve čtvrtém kvartále loňského roku klesl hrubý domácí produkt (HDP) Česka meziročně o 4,7 procenta, zatímco mezičtvrtletně vzrostl o 0,6 procenta. Předběžný odhad statistiků z počátku února s poklesem o 5,6 procenta za celý loňský rok počítal. Meziroční propad v posledním čtvrtletí odhadovali statistici na pět procent a mezikvartální nárůst na 0,3 procenta.

"Výkon české ekonomiky v minulém roce klesl o 5,6 procenta, nejvíce v novodobé historii. Nejvýrazněji k poklesu, o 2,2 procentního bodu, přispěl vývoj ve skupině odvětví obchodu, dopravy, ubytování a dále průmysl o 2,1 procentního bodu," uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet. Na straně poptávky byly podle něj hlavním faktorem nižší investice a spotřební výdaje domácností.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 48 minutami

Dívky unesené z internátní školy v Nigérii jsou na svobodě

Ze zajetí bylo propuštěno všech 279 dívek, které minulý týden ozbrojenci unesli z internátní školy ve státě Zamfara na severozápadě Nigérie. S odkazem na sdělení místního guvernéra o tom napsala agentura Reuters

Dívky byly uneseny ze střední školy v Jengebe v noci na pátek. O jejich propuštění nyní na Twitteru informoval guvernér Bello Matawalle a zveřejnil jejich fotografie. O kolik dívek se jedná, v první chvíli neinformoval. Později novinářům řekl, že na svobodě je všech 279 unesených školaček s tím, že nebylo uneseno 317 dívek, jak dříve informovala média. Mluvčí lokálních úřadů Sulaiman Tanau Anka poté podle Reuters vysvětlil, že se už při útoku únosců některým dívkám podařilo uprchnout do lesa a byly následně nalezeny. Zbylých 279 bylo uneseno a všechny jsou nyní na svobodě.

"Díky Bohu! Je mi potěšením informovat o propuštění unesených studentek GGSS Jangebe," uvedl Matawalle. "Vyzývám všechny dobře to myslící Nigerijce, aby se s námi radovali, protože naše dcery jsou nyní v bezpečí," dodal.

V severní Nigérii se kvůli působení ozbrojených milic zhoršila bezpečnostní situace. Dříve za únosy v zemi stáli především bojovníci teroristické organizace Boko Haram, nyní ale stále častěji tuto taktiku využívají ozbrojené zločinecké gangy. Poslední únos dětí byl druhý za necelé dva týdny. V sobotu ozbrojenci propustili 27 dospívajících chlapců, které unesli ze školy v nigerijském státě Niger 17. února.

Zdroj: ČTK
Další zprávy