Miliony za Součka nerozházíme, slibuje Havlíčkův Brod. Zkusí vychovat další hvězdy

Aleš Vávra Aleš Vávra
29. 7. 2020 7:05
Slovan Havlíčkův Brod vyhlíží nečekanou a pořádně tučnou finanční injekci. Slavia mateřskému klubu Tomáše Součka pošle deset procent z přestupu hvězdného záložníka do West Hamu United. V divizním celku už plánují, jak s téměř 43 miliony korun naloží. A chtějí být opatrní.
Tomáš Souček v zápase s Burnley
Tomáš Souček v zápase s Burnley | Foto: Reuters

Klub z Vysočiny si užívá příjemné chvíle slávy, zároveň chce ale stát nohama pevně na zemi. Na to, co jejich odchovanec Souček, který do Slavie odcházel ve svých dvanácti letech, předvádí v Anglii, jsou v Havlíčkově Brodě oprávněné hrdí.

"Tomášovi to strašně přejeme, jde o vzor fotbalového profesionála a hodného kluka se správně nastaveným myšlením," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz předseda Slovanu Pavel Mazánek mladší. 

Jak v klubu sledujete skvěle rozjetou kariéru Tomáše Součka a co tomu říkáte? 

Samozřejmě sledujeme a jsme na něj pyšní. Kdo by nebyl, vždyť jde o našeho odchovance. Z Havlíčkova Brodu se dostat do Premier League, to je velká věc a pochopitelně se to v klubu i v kabině probírá hodně. 

Řekl byste před několika lety, že by Tomáš mohl takhle působivě výkonnostně vyrůst?

Nemyslím si, že by tohle kdokoli čekal. Podle mě to nečekal ani on sám. Ale podle toho, jak Tomáše známe, jak to má nastavené v hlavě, tak si myslím, že si to obrovsky zaslouží. 

Jak ho tedy znáte? 

Jako fotbalistu ho asi nemusím popisovat, to všichni víme. A jako člověk je to strašně hodný kluk s velmi dobrým nastavením vůči okolnímu prostředí. Má myšlení, jaké by podle mě přesně měl mít profesionální fotbalista, nebo lépe řečeno člověk, který má motivaci stát se profesionálním fotbalistou.

Po půl sezoně ve West Hamu už se čile spekuluje o tom, že by Tomáš mohl brzy přestoupit ještě do většího klubu, vyjádřil se tak i kouč Slavie Jindřich Trpišovský, který to bere za hotovou věc. Souhlasíte s jeho předpovědí?

Nemyslím si, že bych to mohl úplně zasvěceně komentovat tady z Havlíčkova Brodu, člověk do toho velkého fotbalu úplně nevidí. Ale osobně si myslím, že ano. Ten potenciál tam vidím, dokážu si to představit a mám za to, že do určitých týmů by se jeho hra vyloženě hodila.

Do kterých například?

Já bych mu přál svoji srdcovku a to je Arsenal. Tam ho vidím.

Vy osobně jste jeho fotbalové začátky v Havlíčkově Brodě zažil?

Nezažil. Já ho poznal až jako kluka, který už je ve Slavii a který se za námi přijel podívat, kdykoli měl čas. 

Jezdí dodnes?

Do města určitě, protože tady má rodinu. A když mu pracovní povinnosti dovolí, zastaví se i u nás na stadionu. S některými kluky z týmu, s nimiž tady ve Slovanu začínal, je pořád v úzkém kontaktu.

Dostanete deset procent z přestupové částky, tedy nějakých 43 milionů korun. Už dorazily?

Ještě ne. Já si myslím, že peníze ještě nedostala ani Slavia, tím pádem ani Slovan. 

Máte už promyšlené, na co peníze využijete? V médiích se hojně objevovala informace, že byste s nimi pokryli provoz na deset let…

To ano, ale pro nás to jsou každopádně investiční peníze, nikoli provozní. Je to nečekaná injekce, peníze navíc, s nimiž nikdo nepočítal. Až jak se přestup blížil, začali jsme se o tom v klubu samozřejmě bavit. Peníze použijeme na zlepšení infrastruktury klubu, ať už to je vybudování mládežnického tréninkového centra nebo dostavení a rekonstrukce kabin.

Nedohraný ročník divize se vám moc nevydařil, byli jste po podzimu třetí od konce s devíti body na kontě. Mohou peníze pomoci i k větším ambicím? Chtěli byste do třetí ligy? 

To je právě spojené s kvalitou areálu a s infrastrukturou. Jsme menší klub, který má šestnáct týmů a jen dvě hřiště. Nestačí to. Naše týmy jsou proto často nuceny jezdit trénovat jinam, čímž klub tím ztrácí atraktivitu pro začínající fotbalisty i případné posily. S kvalitním zázemím přijde širší hráčská základna, což v důsledku bude znamenat kvalitnější hráče, které si chceme vychovávat do našeho prvního týmu. 

Co se týče postupových ambicí, nikdo by se tomu asi nebránil, ale nechceme to brát tak, že teď máme peníze, tak je rozházíme, nakoupíme hotové hráče, abychom šli rychle nahoru. To v žádném případě. Když postup, tak neříkám vyloženě s odchovanci, ale určitě s osou týmu, která bude brodská. Nic, co by se dělalo skokově a zbrkle.

Odstrašujících případů je koneckonců dost. Klubů, které díky penězům rychle vyletěly nahoru, ale po pár letech zažily ještě rychlejší pád třeba někam do okresního přeboru…

Přesně tak. Pokud k tomu nezaložíme odpovídající mládežnickou základnu, nemá to smysl. Chceme postupně vybudovat zdravé kořeny, áčko by měla být jen třešnička na dortu. Ambice by tam byly. Když se všechno povede tak, jak máme naplánované, tak areál tady třetiligový bude. Ale nechceme to tlačit na sílu, chceme postupné kroky.

Určitě se o vás teď víc mluví. Už se to nějak projevuje na zájmu sponzorů?

V tuhle chvíli je brzy na nějaké soudy. Sponzoři, které máme nasmlouvané dopředu, nás samozřejmě podporují dál. Ale jak se to vyvine, jestli se to projeví kladným nebo záporným způsobem, to skutečně nevím. Může to být dobré, protože jsme teď vidět. Na druhou stranu si můžou říct, že peníze, které nám dávali, teď nepotřebujeme. Uvidíme.

Fotbalová republika, díl první: Maškarní ve Stárkově | Video: Aktuálně.cz
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 minutami

Policie evakuovala v Brně přes sto lidí kvůli nálezu 100 kg granátu z války

Policie ve středu dopoledne evakuovala v Brně - Žabovřeskách v Kozákově ulici 116 lidí kvůli nálezu 100 kilogramů granátu z druhé světové války. Pyrotechnici pracují na bezpečné likvidaci nálezu, uvedla policie na twitteru. Zveřejnila tam také krátké video z místa. Bližší informace zatím nejsou známy.

Evakuaci kvůli munici zažili v posledních letech například lidé v Ostravě, kde se loni v listopadu našla nevybuchlá letecká puma z 2. světové války. Velká část obvodu Plesná byla tehdy uzavřená několik hodin. V Brně se v listopadu 2016 muselo evakuovat asi tisíc lidí poté, co se v Řípské ulici našla puma z 2. světové války.

Zdroj: ČTK
před 13 minutami

Recidivista si za výhrůžky otrávením vody odpyká pět let, potvrdil soud

Recidivista Marek Vadel, který z vězení hrozil otrávením pitné vody v českých městech, si odpyká dalších pět let za mřížemi. Trest ve věznici se zvýšenou ostrahou mu ve středu pravomocně potvrdil pražský vrchní soud, který zamítl mužovo odvolání. Vadel se v rozeslaných dopisech snažil vyvolat dojem, že je psal člen islámské teroristické skupiny. Přiznal, že se inspiroval kriminálním seriálem Kobra 11.

Soudy uznaly Vadela vinným z vyhrožování teroristickým trestným činem a z šíření poplašné zprávy. "Teroristické útoky v Evropě i na našem území jsou reálnou hrozbou. Proto se domníváme, že žádnou takovou výhrůžku nelze brát na lehkou váhu," konstatoval předseda odvolacího senátu Jiří Lněnička. Uložený trest je podle něj spíše mírný.

Vadel byl v minulosti jedenáctkrát trestaný, a to za násilnou i majetkovou trestnou činnost a také za dvojí znásilnění. Na svobodu měl vyjít v roce 2029. Muž se ale rozhodl dosáhnout dřívějšího propuštění výhrůžkami.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Sklizeň ovoce loni klesla o pět procent, zhoršila se hlavně úroda švestek

Sklizeň ovoce v Česku loni meziročně klesla o pět procent na 133 867 tun. Výrazný pokles úrody ovocnáři zaznamenali u švestek, opět velmi slabá byla úroda třešní. Meruňky loni nezasáhly mrazy a jejich sklizeň vzrostla čtyřnásobě. Z dlouhodobého pohledu byla loňská úroda podprůměrná, když proti průměru sklizní předchozích pěti let byla nižší o sedm procent. Ve středu to řekla mluvčí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) Ivana Kršková.

Nižší sklizeň byla podle ovocnářů způsobena především chladným jarem. "Například u švestek byl na jaře optimismus podstatně vyšší, než byla skutečnost ve sklizni. Nadprůměrné škody byly loni z krupobití. Mrazy sady loni nepoškodily," řekl předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík. Nástup vegetace přišel loni později, nepříznivé počasí bylo i v období květu, kdy málo létali včely a další opylovači. Výrazný propad plůdku přišel se zpožděním.

Ludvík upozornil, že bilanci sklizní ovlivňuje i to, že v České republice trvale ubývá ovocných sadů. Loni plochy sadů v ČR meziročně klesly o dvě procenta na 13 047 hektarů. Proti roku 2017 to představovalo snížení o 932 hektarů, tedy o sedm procent.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 36 minutami

Kupka vládě navrhne snížení slev v dopravě na 50 procent. Stát má díky tomu uspořit téměř dvě miliardy ročně

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) ve středu vládě navrhne snížení výše slev v dopravě ze současných 75 procent na 50 procent z ceny jízdného. Státu to má přinést úspory až 1,8 miliardy korun ročně. Slevy by měly dál platit pro děti a studenty do 26 let a lidi starší 65 let. Ministr také navrhne rozšíření slev pro invalidní důchodce s invaliditou třetího stupně. Vláda ovšem bude vybírat i z dalších variant úpravy slev. Vyplývá to z dokumentu ministerstva dopravy. Před covidovou krizí stát za slevy dopravcům vyplatil 5,79 miliardy korun v roce 2019, během krize účet klesl asi o dvě miliardy korun.

Slevy platí od září 2018, kdy o nich rozhodla tehdejší vláda Andreje Babiše (ANO). Slevy platí na všech vnitrostátních dálkových a regionálních autobusových a železničních linkách, v integrovaných dopravních systémech a také na linkách městské hromadné dopravy, které zajíždějí za hranice města. V železniční dopravě platí pouze ve vozech druhé třídy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy