Xavi začal trenérské angažmá v Barceloně výhrou, jeho tým zdolal Espaňol díky penaltě

20. 11. 2021 23:03
Trenér Xavi má za sebou vítěznou premiéru na lavičce fotbalové Barcelony, jeho tým si poradil ve 14. kole španělské ligy v městském derby 1:0 s Espaňolem.
Xavi coby trenér Barcelony v derby s Espaňolem
Xavi coby trenér Barcelony v derby s Espaňolem | Foto: Reuters

Xavi vsadil i kvůli velké marodce na omlazenou sestavu, ligový debut v základní sestavě si odbyl sedmnáctiletý Ilias Akhomach. "Blaugranas" v prvním poločase vyslali na soupeřovu branku 11 střel, nejvíc v sezoně, prosadil se ale až po změně stran z penalty Depay.

Barcelona se výhrou posunula na šesté místo a ukončila čtyřzápasové čekání na tříbodový zisk. Espaňol se drží ve středu tabulky.

Sevilla doma s Alavésem dvakrát prohrávala, nakonec ale uhájila šestizápasovou ligovou neporazitelnost. Ve druhé minutě se po rohovém kopu dostal míč k Ivanu Rakitičovi a ten ho nekompromisně poslal do sítě.

Třiatřicetiletý záložník dal 55. branku v La Lize a dorovnal v tomto ohledu krajana Alena Peternace. Z chorvatských hráčů má lepší bilanci už jen někdejší kanonýr Sevilly a Realu Madrid Davor Šuker (113 gólů).

Atlético v úvodních šesti domácích zápasech hned třikrát remizovalo, další ztrátu ale nakonec nepřipustilo. V 87. minutě si Felipe naskočil na rohový kop a hlavou přesně zakončil. Obhájci titulu jsou čtvrtí, na čelo ztrácí dva body. Pamplona je devátá.

Španělská fotbalová liga - 14. kolo:

FC Barcelona - Espaňol Barcelona 1:0 (48. Depay z pen.), Vigo - Villarreal 1:1 (72. Méndez - 27. A. Moreno), FC Sevilla - Alavés 2:2 (38. Ocampos, 90.+2 Rakitič - 5. Laguardia, 45.+7 Joselu z pen.), Atlético Madrid - Pamplona 1:0 (87. Felipe).

MOV definitivně potvrdil, že biatlonistky dostanou bronz za štafetu v Soči 2014

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) definitivně potvrdil, že biatlonistky Eva Puskarčíková, Gabriela Soukalová, Jitka Landová a Veronika Vítková dostanou po diskvalifikaci Ruska za doping dodatečně bronz ze štafety na ZOH v Soči 2014. Češky skončily v závodě při vítězství Ukrajiny čtvrté, na druhou pozici místo Rusek se posunou původně třetí Norky.

"Dnes jsme po dlouhém očekávání obdrželi dopis od Mezinárodního olympijského výboru, který potvrzuje, že české biatlonistky jsou třetí ve štafetě na hrách v Soči," uvedl v tiskové zprávě Českého olympijského výboru jeho sportovní ředitel Martin Doktor.

MOV o diskvalifikaci ruských biatlonistek ze štafety na 4×6 km rozhodl už v listopadu roku 2017, tehdy kvůli dopingu Jany Romanovové a Olgy Viluchinové. Ty se proti diskvalifikaci a doživotnímu distanci odvolaly ke Sportovnímu arbitrážnímu soudu (CAS) v Lausanne, jenž v září roku 2020 rozhodl v jejich prospěch, neboť o jejich zapojení do státem organizovaného dopingu nebyl dostatek důkazů. S odvoláním však neuspěla další členka štafety Olga Zajcevová, a proto dnes MOV změnu pořadí závodu definitivně potvrdil.