West Ham připravil Chelsea o první místo, zaváhání "Blues" využily City i Liverpool

Aktualizováno 4. 12. 2021 20:46
Novým lídrem anglické fotbalové ligy je Manchester City. Využil toho, že dosud vedoucí Chelsea prohrála ve šlágru 2:3 na půdě West Hamu, potvrdil roli favorita na hřišti Watfordu a výhrou 3:1 se posunul o bod do čela soutěže. "Blues" přeskočil i Liverpool, jenž díky trefě v nastaveném čase zdolal 1:0 Wolverhampton.
Vladimír Coufal slaví s parťákem z obrany Craigem Dawsonem výhru West Hamu nad Chelsea | Foto: Reuters

"Citizens" rozhodli o páté ligové výhře v řadě už v prvním poločase, kdy se prosadili Silva a Sterling. Anglický útočník potvrdil, že se mu proti londýnskému celku daří, v kariéře mu nastřílel už 11 branek.

V 63. minutě přidal druhou trefu v zápase Silva, jenž sedmým ligovým gólem v sezoně vyrovnal svůj osobní rekord. Stačilo mu na to pouze 14 utkání aktuálního ročníku.

Liverpool měl po celé utkání velký tlak a množství příležitostí, v té největší selhal sám před opuštěnou brankou Jota, kterého "vychytal" obětavý stoper Coady.

Nejproduktivnější útok soutěže nakonec zachránil až ve čtvrté minutě nastavení střídající Origi, jenž zužitkoval Salahovu přihrávku a prostřelil hradbu těl bránících protihráčů.

Český obránce Vladimír Coufal pomohl k výhře West Hamu svou druhou gólovou asistencí v sezoně. Chelsea přitom poslal do vedení ve 28. minutě hlavou po rohovém kopu Silva. Sedmatřicetiletý brazilský stoper se stal nejstarším střelcem "Blues" v Premier League. O chvíli později navíc vykopl z čáry Coufalovu ránu směřující do sítě.

West Ham vyrovnal ve 40. minutě, kdy gólman Mendy fauloval ve vápně Bowena a Lanzini se z penalty nemýlil. Ještě do pauzy vrátil vedení na stranu hostů povedeným volejem Mount, domácí ale znovu dokázali odpovědět. Coufal vybojoval na hranici pokutového území míč, připravil ho Bowenovi a ten přesnou střelou vyrovnal. Chelsea inkasovala dva góly v jednom utkání teprve potřetí v 53. zápase pod vedením Thomase Tuchela.

West Ham nakonec v atraktivním duelu dokonal obrat a ukončil třízápasové čekání na vítězství. V 87. minutě se stočil nepovedený Masuakův centr až do sítě a "Kladiváři" si ziskem tří bodů upevnili čtvrté místo v tabulce.

Čekání na premiérovou výhru v sezoně ukončil Newcastlu, který si doma poradil 1:0 s Burnley. Jedinou branku vstřelil ve 40. minutě Wilson. Za Burnley nastoupil český útočník Matěj Vydra, který v 32. minutě nahradil zraněného Corneta.

"Straky" bodově dohnaly svého dnešního soupeře a dostaly se o skóre na předposlední místo před Norwich.

Anglická fotbalová liga - 15. kolo:

West Ham United - Chelsea 3:2 (40. Lanzini z pen., 56. Bowen, 87. Masuaku - 28. Silva, 44. Mount), Wolverhampton - Liverpool 0:1 (90.+4 Origi), Watford - Manchester City 1:3 (74. Cucho - 31. a 63. Silva, 4. Sterling), Newcastle - Burnley 1:0 (40. Wilson), Southampton - Brighton 1:1 (29. Broja - 90.+8 Maupay).

1. Manchester City 15 11 2 2 32:9 35
2. Liverpool 15 10 4 1 44:12 34
3. Chelsea 15 10 3 2 35:9 33
4. West Ham United 15 8 3 4 28:19 27
5. Arsenal 14 7 2 5 17:20 23
6. Tottenham 13 7 1 5 13:17 22
7. Manchester United 14 6 3 5 24:24 21
8. Wolverhampton 15 6 3 6 12:13 21