Vyšetřovatelé našli trosky letadla, v němž zahynul argentinský fotbalista Sala

Rudolf Černík
30. 1. 2019 15:47
Vyšetřovatelé nalezli trosky, které s největší pravděpodobností patří letadlu, v němž cestoval Emiliano Sala. Argentinský fotbalista minulý týden odletěl z Nantes do Cardiffu, kam přestoupil. Stroj s pilotem Davidem Ibbotsonem a osmadvacetiletým Salou zmizel 21. ledna poblíž jednoho z Normanských ostrovů nedaleko francouzského pobřeží. Právě na jedné z pláží byly nyní objeveny trosky stroje. V oblasti proto zahájí i podmořský průzkum, jakmile to počasí dovolí.
Portrét Emiliana Saly se objevil i na světelné tabuli na stadionu Arsenalu. Fotbalisté domácího týmu a Cardiffu si tam minutou ticha připomněli argentinského fotbalistu.
Portrét Emiliana Saly se objevil i na světelné tabuli na stadionu Arsenalu. Fotbalisté domácího týmu a Cardiffu si tam minutou ticha připomněli argentinského fotbalistu. | Foto: Reuters

"V pondělí 28. ledna ráno nám oznámil francouzský Bezpečnostní vyšetřovací úřad, že bylo na pláži v blízkosti Surtainville na poloostrově Cotentin objeveno polstrování z jedné sedačky. Polstrování z druhé sedačky bylo nalezeno v téže oblasti později. Z předběžného vyšetřování jsme dospěli k závěru, že je pravděpodobné, že jsou z pohřešovaného letadla," uvádí se v prohlášení britské vlády.

Pátrání po vraku letadla pod hladinou vyšetřovatelé zahájí kvůli počasí zřejmě na konci tohoto týdne. Průzkum by měl trvat tři dny. "S ohledem na podrobné vyhodnocení letové dráhy a poslední známé pozice na radaru jsme určili prioritní oblast pátrání, která má zhruba čtyři čtvereční námořní míle," uvedli vyšetřovatelé.

Oficiální pátrání ukončili záchranáři ve čtvrtek. Rodina argentinského fotbalisty pak pokračovala v hledání na vlastní náklady. Pomohla k tomu veřejná sbírka, které se zúčastnili i Diego Maradona či Lionel Messi a v níž se vybralo přes 300 tisíc eur (více než sedm milionů korun).

Argentinskému fotbalistovi byla věnována úterní pietní vzpomínka před zápasem anglické ligy mezi Arsenalem a Cardiffem. S velšským klubem podepsal Sala smlouvu, ale soutěžního zápasu v jeho dresu už se nedočkal.

"Nikdy jsme tě neviděli hrát ani dát gól, ale budeme tě, Emiliano, navždy milovat," stálo na transparentu, který rozvinuli fanoušci hostujícího celku na Emirates Stadium.

Transparent, který fanoušci rozvinuli i na Emirates Stadium:

Kapitáni obou celků položili do středového kruhu kytice žlutých narcisů, poté následovala minuta ticha.

"Máme za sebou týden, o kterém se těžko mluví. Byly dny, kdy nechcete ani vstát z postele, protože víte, co bude následovat. Všechno bylo strašné," prozradil trenér Cardiffu Neil Warnock, že na fotbal neměl nikdo v klubu ani pomyšlení.

"Bavili jsme se před zápasem o tom, že se pokusíme hrát co nejlíp a věnovat utkání Emilianovi. To se, myslím, povedlo. Jsem hrdý na to, že jsem trenérem tohoto mužstva," dodal kouč navzdory tomu, že jeho celek favorizovanému soupeři podlehl těsně 1:2.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Fotbalisté Bayernu budou mít nižší plat až do konce sezony

Fotbalisté Bayernu Mnichov budou i po restartu německé bundesligy pobírat menší plat. Hvězdy mistrovského týmu, jenž míří za obhajobou titulu, se s vedením klubu dohodly na snížené mzdě do konce sezony.

"Potěšilo nás, že mužstvo má pro současnou situaci plné pochopení," řekl deníku Bild prezident Bayernu Herbert Hainer. Konkrétní údaje neuvedl. Za duben, kdy se bundesliga kvůli koronavirové pandemii nehrála, měli hráči plat nižší o 20 procent.

Zatím není jasné ani to, kdy pro Bayern tato sezona skončí. Bundesliga by měla být uzavřena 27. června, pokud by se mnichovský tým dostal do finále Německého poháru, hrál by ho 4. července. Finále Ligy mistrů, v níž je bavorský velkoklub teprve v osmifinálové fázi, se bude hrát nejspíš až na konci srpna, až skončí všechny národní ligové soutěže.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Teplicku platí kvůli suchu zákaz odběru povrchový vod

Na Teplicku platí kvůli suchu zákaz odběru povrchových vod. Průtoky v potocích jsou velmi nízké a kyslíkový deficit může ohrozit vodní ekosystém. Zákaz odběru povrchových vod platí už také na Chomutovsku. Lidé nesmějí brát vodu na zalévání zahrad, hřišť a trávníků či na napouštění bazénů a mytí aut z Maršovského potoka, Bouřlivce a Štrbického potoka. Zákaz platí do 31. října. Za nedodržení vyhlášky hrozí pokuta v případě fyzické osoby do 50 tisíc korun a v případě podnikatelů do 100 tisíc korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy