Vyšetřovatelé našli trosky letadla, v němž zahynul argentinský fotbalista Sala

Rudolf Černík
30. 1. 2019 15:47
Vyšetřovatelé nalezli trosky, které s největší pravděpodobností patří letadlu, v němž cestoval Emiliano Sala. Argentinský fotbalista minulý týden odletěl z Nantes do Cardiffu, kam přestoupil. Stroj s pilotem Davidem Ibbotsonem a osmadvacetiletým Salou zmizel 21. ledna poblíž jednoho z Normanských ostrovů nedaleko francouzského pobřeží. Právě na jedné z pláží byly nyní objeveny trosky stroje. V oblasti proto zahájí i podmořský průzkum, jakmile to počasí dovolí.
Portrét Emiliana Saly se objevil i na světelné tabuli na stadionu Arsenalu. Fotbalisté domácího týmu a Cardiffu si tam minutou ticha připomněli argentinského fotbalistu.
Portrét Emiliana Saly se objevil i na světelné tabuli na stadionu Arsenalu. Fotbalisté domácího týmu a Cardiffu si tam minutou ticha připomněli argentinského fotbalistu. | Foto: Reuters

"V pondělí 28. ledna ráno nám oznámil francouzský Bezpečnostní vyšetřovací úřad, že bylo na pláži v blízkosti Surtainville na poloostrově Cotentin objeveno polstrování z jedné sedačky. Polstrování z druhé sedačky bylo nalezeno v téže oblasti později. Z předběžného vyšetřování jsme dospěli k závěru, že je pravděpodobné, že jsou z pohřešovaného letadla," uvádí se v prohlášení britské vlády.

Pátrání po vraku letadla pod hladinou vyšetřovatelé zahájí kvůli počasí zřejmě na konci tohoto týdne. Průzkum by měl trvat tři dny. "S ohledem na podrobné vyhodnocení letové dráhy a poslední známé pozice na radaru jsme určili prioritní oblast pátrání, která má zhruba čtyři čtvereční námořní míle," uvedli vyšetřovatelé.

Oficiální pátrání ukončili záchranáři ve čtvrtek. Rodina argentinského fotbalisty pak pokračovala v hledání na vlastní náklady. Pomohla k tomu veřejná sbírka, které se zúčastnili i Diego Maradona či Lionel Messi a v níž se vybralo přes 300 tisíc eur (více než sedm milionů korun).

Argentinskému fotbalistovi byla věnována úterní pietní vzpomínka před zápasem anglické ligy mezi Arsenalem a Cardiffem. S velšským klubem podepsal Sala smlouvu, ale soutěžního zápasu v jeho dresu už se nedočkal.

"Nikdy jsme tě neviděli hrát ani dát gól, ale budeme tě, Emiliano, navždy milovat," stálo na transparentu, který rozvinuli fanoušci hostujícího celku na Emirates Stadium.

Transparent, který fanoušci rozvinuli i na Emirates Stadium:

Kapitáni obou celků položili do středového kruhu kytice žlutých narcisů, poté následovala minuta ticha.

"Máme za sebou týden, o kterém se těžko mluví. Byly dny, kdy nechcete ani vstát z postele, protože víte, co bude následovat. Všechno bylo strašné," prozradil trenér Cardiffu Neil Warnock, že na fotbal neměl nikdo v klubu ani pomyšlení.

"Bavili jsme se před zápasem o tom, že se pokusíme hrát co nejlíp a věnovat utkání Emilianovi. To se, myslím, povedlo. Jsem hrdý na to, že jsem trenérem tohoto mužstva," dodal kouč navzdory tomu, že jeho celek favorizovanému soupeři podlehl těsně 1:2.

 

Právě se děje

před 28 minutami

V Česku dnes k 18:00 přibylo přes 6800 případů covidu-19, rekordní je i počet úmrtí

V pondělí přibylo v Česku dalších 89 úmrtí lidí nakažených koronavirem, což je nejvyšší počet zemřelých za den od začátku epidemie. V úterý bylo zatím k 18:00 zaznamenáno dalších 33 mrtvých na celkem 1600. Případů nemoci covid-19 bylo za dnešek k večeru potvrzeno přes 6800, což je nejvyšší nárůst za den k 18:00 za celou dobu epidemie v Česku. Nejvýraznější nárůst je stále na Zlínsku. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Dále zrychluje také nárůst množství lidí, kteří skončili po nákaze koronavirem v nemocnicích. Podle posledních údajů ministerstva za pondělí přibylo 343 hospitalizovaných na celkových 4064, zatímco v předchozích dnech nárůst nepřesáhl tři stovky za den. Ve vážném stavu je 634 hospitalizovaných.

Od 1. března, kdy se objevily v zemi první případy nákazy, bylo zaznamenáno dohromady 188.773 případů covidu-19.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Běloruské úřady zakročily proti kanálu Nexta, který informuje o protestech. Zařadily je na seznam extremistů

Běloruský soud rozhodl o zařazení informačního kanálu NEXTA-Live na sociální síti Telegram i jeho loga na seznam extremistických materiálů, informuje dnes agentura Belta s odvoláním na nejvyšší soud. Kanál, který na platformě Telegram podle agentury AFP sledují dva miliony lidí, vešel v poslední době do podvědomí především jako jeden z hlavních zdrojů informací o protirežimních protestech, které v Bělorusku vypukly po srpnových prezidentských volbách.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Rusko je připraveno zmrazit počet jaderných hlavic, USA to vítají

Rusko je připraveno na rok zmrazit počet svých jaderných hlavic, pokud Spojené státy učiní totéž. Uvedlo to v úterý ruské ministerstvo zahraničí. Mělo by jít o součást ročního prodloužení stávající vzájemné odzbrojovací dohody, jejíž platnost vyprší v únoru. Washington ruské vyjádření přivítal a hlásí ochotu okamžitě začít jednat o dokončení úmluvy.

Šéf Kremlu Vladimir Putin minulý týden navrhl Washingtonu alespoň o rok bez jakýchkoli podmínek platnou dohodu prodloužit. USA však takový návrh bez závazku zmrazit počet jaderných hlavic označily za nepřijatelný.

Úterní prohlášení ruského ministerstva zahraničí ohlašující změnu stanoviska podle světových tiskových agentur znovu posiluje šance na to, že platnost posledního rusko-amerického paktu o kontrole strategických jaderných zbraní příští rok neskončí. Krok naznačuje, že propast mezi pozicemi dvou stran se zmenšila, píše agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy