Drama při cestě na Slovensko. Myslel jsem, že už rodinu nikdy neuvidím, líčil talent

Rudolf Černík Rudolf Černík
22. 1. 2021 8:05
Osmnáctiletý fotbalista Luciano Vera, o kterého se zajímala Chelsea, Lazio Řím či Olympique Lyon, už trénuje s Dunajskou Stredou. Talentovaný Argentinec by se měl stát posilou klubu, cesta za slovenským angažmá ovšem mohla být tou poslední v jeho životě.

Při letu do Frankfurtu totiž zažil Vera perné chvíle, když se v aeroplánu rozezvučely alarmy.

"Nad oceánem jsme se dostali do turbulencí, letadlo začalo padat. Všichni plakali, já jsem se podíval na mobil a přemýšlel jsem, že se ani nemůžu ozvat své rodině. Modlil jsem se k Bohu, aby mi dal ještě jednu šanci," popsal Vera hrůzný zážitek pro argentinský deník El Depor.

Po zdánlivě nekonečných vteřinách dostal pilot svůj stroj přece jen pod kontrolu. "Když jsme dorazili do Frankfurtu, čekaly na nás policie a sanitky. Bůh mi opravdu dal novou příležitost, proto všem říkám, ať si váží své rodiny, protože nikdy nevíte, co se může stát," doplnil odchovanec slavného klubu River Plate.

Hned jak se v německém městě dotkl pevné země, vzal do ruky znovu telefon. "První věc, kterou jsem udělal, když jsem vystoupil z letadla, bylo, že jsem zavolal mamince. Myslel jsem, že už svou rodinu nikdy neuvidím," prozradil mistr Jižní Ameriky do 15 let a účastník světového šampionátu sedmnáctiletých.

Jenže… Ještě ho čekal návazný let na Slovensko. "Nechtěl jsem znovu do vzduchu. Třásl jsem se a do letadla jsem šel s vytřeštěnýma očima," prozradil. "Naštěstí to už byl klidný let," oddechl si.

To nejtěžší už má za sebou, a díky čerstvé zkušenosti tak bere s nadhledem i jiná překvapení, kterých se na Slovensku dočkal. "Poprvé jsem trénoval na sněhu," smál se talentovaný krajní obránce, proti dramatickému letu šlo však vážně o prkotinu.

"A taky mě zarazilo, že se trénuje v poledne a ve čtyři hodiny už je tma. A že spoluhráči večeří už v šest hodin a v osm jdou spát," vysypal další podivuhodné poznatky z nového světa.

Podle specializovaného serveru Transfermarkt.de se Verova hodnota šplhá k 1,3 milionu eur (asi 34 milionů korun), což by z něho dělalo aktuálně nejcennějšího hráče celé slovenské ligy.

Jak se jeden z největších argentinských talentů dostal zrovna na Slovensko? V River Plate totiž marně čekal na profesionální smlouvu, klub mu nechtěl garantovat ani místo v rezervě a měl zůstat v mládežnickém týmu. "Nabídli mi jen kapesné 5000 pesos," prozradil Vera částku zhruba 1200 korun.

Když mu agent sehnal angažmá v Dunajské Stredě, mladý Argentinec kývl. Ale vadí mu, že v jeho vlasti byl jeho případ líčen tak, že z River Plate utekl. "Jsem fanouškem River a to se nikdy nezmění," ujistil rodák z Wandy. "Ale čas běží a já musím myslet na budoucnost," vysvětlil Vera, jenž čeká na administrativní dořešení přestupu na Slovensko.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Některé britské čerpací stanice přerušily provoz. Nemá jim kdo dovézt palivo

V Británii muselo dočasně přerušit provoz několik čerpacích stanic, protože jim došly pohonné hmoty. Ty na ně kvůli chybějícím řidičům nákladních aut nemá kdo dovézt, v rafinériích je přitom benzinu i nafty dost. Ministr dopravy Grant Shapps dnes vyzval motoristy, aby se nesnažili natankovat si do zásoby, informovala veřejnoprávní BBC na svých internetových stránkách.

Agentura Reuters napsala, že u některých čerpacích stanic v Londýně a jihoanglickém hrabství Kent se dnes tvořily fronty aut. Asociace prodejců pohonných hmot doporučila motoristům, aby měli v nádrži tolik paliva, aby jim vystačilo na cestu k záložní stanici pro "vzácný" případ, že na první nebude k dostání.

V některých britských médiích se objevily informace, že britská vláda v situaci, kdy v zemi chybí až 100.000 řidičů nákladních aut, uvažuje o nasazení vojáků. "Pokud by to pomohlo, povoláme je," řekl Shapps BBC. Dodal ale, že není jasné například to, zda vojáci mohou řídit vozidla s civilní registrací.

Už měsíce zástupci supermarketů a zemědělců upozorňují, že vzhledem k nedostatku řidičů jsou narušené dopravní řetězce, kvůli čemuž mají problémy dostat zboží na pulty obchodů.

V televizi Sky Shapps řekl, že nedostatek řidičů je celosvětový problém kvůli tomu, že během pandemie covidu-19 se nekonaly zkoušky pro nové šoféry. Británie podle něho proto počet zkoušek zdvojnásobuje. Těm současným je v průměru 55 let a stěžují si na špatné pracovní podmínky i platy.

Řidičů je v Británii nedostatek ale i kvůli brexitu, po němž je pro pracovníky z jiných evropských zemí těžší získat pracovní povolení. Asociace silniční nákladní dopravy (RHA) vyzvala vládu, aby v blízké době tato pravidla zmírnila. K tomu Shapps řekl, že nechce, aby britské řidiče vytlačili jejich kolegové ze zemí Evropské unie, kteří mají nižší nároky na mzdy.

Rod McKenzie z RHA podle BBC řekl, že více řidičů profesi opouští, než do ní přichází. "Je to takhle jednoduché: všechno, co v Británii máme, se dováží nákladními auty. Takže pokud je nedostatek řidičů, je nevyhnutelné, že všechny věci, které chceme, nedostaneme, kdy chceme," řekl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy