8. 12. 2018 22:49
Fotbalisté Barcelony vyhráli v 15. kole španělské fotbalové ligy v derby na hřišti městského rivala Espaňolu 4:0. Lionel Messi se dvakrát trefil z přímého kopu. Brankář Tomáš Vaclík inkasoval v nastaveném čase zápasu ve Valencii vyrovnávací gól a druhá Sevilla pouze remizovala 1:1. Stejně bodů jako andaluský celek má na třetím místě Atlético Madrid po vítězství nad čtvrtým týmem tabulky Alavésem 3:0.
Radost fotbalistů Barcelony
Radost fotbalistů Barcelony | Foto: Reuters

Lídr soutěže měl v barcelonském derby od prvních minut navrch a v 17. minutě se ujal vedení po Messiho precizně zahraném přímém kopu. Hvězdný Argentinec se stal historicky prvním fotbalistou, kterému se podařilo vstřelit deset a více branek ve 13 sezonách La Ligy po sobě.

Messi byl nadále aktivní a v 26. minutě připravil kolmicí gól pro svého kolegu z útoku Dembélého, který si ve vápně zasekl míč a poslal míč ke vzdálenější tyči. Jednoznačná převaha favorita pokračovala celý první poločas, jen do tyče ale mířil Suárez a znovu Messi. Suárez se ale nakonec dočkal branky v 45. minutě, kdy z nulového úhlu prostřelil brankáře Lópeze.

Obhájce titulu přidal po změně stran ještě čtvrtý gól. Messi v 65. minutě takřka totožným způsobem jako v první půli podruhé skóroval z přímého kopu, což se mu povedlo poprvé v kariéře. Zároveň svým 11. gólem dohnal na čele tabulky střelců La Ligy Christiana Stuaniho z Girony.

Vaclík už ve čtvrté minutě zlikvidoval hlavičku Garaye a následně fantasticky zneškodnil pokus dorážejícího Miny. Po změně stran vychytal v další šanci Solera a pak už se gólově prosadil jeho tým. V 55. minutě tečoval Sarabia za Netova záda Ben Yedderův nepovedený pokus. Sevilla mohla přidat další góly, Banega a po něm i Silva ale nastřelili pouze tyč.

V závěru domácí soupeře zatlačili a nakonec se dočkali vyrovnání z poslední akce utkání. Vaclík se snažil vyboxovat centrovaný míč směřující do vápna, předskočil ho ale Diakhaby a usměrnil míč do sítě.

Trenér Atlética Diego Simeone se musel obejít bez zraněných opor Godína a Costy nebo distancovaného Kokeho, už v prvním poločase navíc musel kvůli zranění střídat obránce Hernández. Přesto jeho tým prodloužil neporazitelnost v domácí soutěži na 12 utkání.

Domácí se ujali vedení v 25. minutě. Po Ariasově centru z pravé strany se v pokutovém území prosadil Kalinič. Po změně stran mohl přidat po rohovém kopu druhý gól stoper Savič, hlavičkou ale trefil pouze pravou tyč Pachecovy brány. Atlético soupeře do žádné výraznější šance nepustilo, naopak v 82. minutě pojistil vedení po bleskovém protiútoku kapitán Griezmann a výsledek ještě zpečetil Rodrigo.

Španělská fotbalová liga - 15. kolo:

Atlético Madrid - Alavés 3:0 (25. Kalinič, 82. Griezmann, 87. Rodrigo), Valencie - FC Sevilla 1:1 (90.+3 Diakhaby - 55. Sarabia), Villarreal - Vigo 2:3 (83. a 87. Bacca - 44. Méndez, 49. Yokuslu, 51. Gómez), Espaňol Barcelona - FC Barcelona 0:4 (17. a 65. Messi, 26. Dembélé, 45. L. Suárez).

1. FC Barcelona 15 9 4 2 41:19 31
2. FC Sevilla 15 8 4 3 27:16 28
3. Atlético Madrid 15 7 7 1 21:10 28
4. Alavés 15 7 3 5 18:17 24
5. Real Madrid 14 7 2 5 22:19 23
6. Getafe 15 5 6 4 16:12 21
7. Levante 14 6 3 5 23:21 21
8. Girona 14 5 6 3 17:16 21