Boj o život v Premier League. Hrdinnému lékaři v civilu tleskal celý stadion vestoje

mar mar
18. 10. 2021 19:30
Nedělní zápas Newcastlu s Tottenhamem ve fotbalové Premier League přinesl nečekané drama. Přímo v hledišti zkolaboval fanoušek domácích. Jen díky neuvěřitelně pohotové reakci několika lidí na stadionu přežil a zotavuje se. Rychlému zásahu tleskal celý stadion vestoje.
Drama v ochozech. Newcastle - Tottenham.
Drama v ochozech. Newcastle - Tottenham. | Foto: Reuters

Celý moment se odehrál jen chvíli po začátku druhé půle. Tottenham vedl na Newcastlem 2:1, když se v ochozech začalo něco dít. Chvíli trvalo, než lidem na stadionu došlo, že jde o život. K muži, který pravděpodobně utrpěl srdeční zástavu rychle přispěchal jiný fanoušek Newcastlu Tom Pritchard.

V civilu lékař pracující na úrazovém oddělení rychle vystartoval ze své sedačky a dostal se k postiženému divákovi dříve než se to mohlo podařit lékařům ze hřiště, kteří jsou vybaveni defibrilátory. Sám přitom seděl 30 řad od místa, kde starší muž zkolaboval.

"Pomáhal mi kamarád, byli tam pak další dva lékaři ze St. John’s. Byli vynikající, potom přispěchal i klubový lékař," popsal Pritchard pro BBC. "Opravdu to není jen o mně. Když ovšem tleskalo 10 000 lidí a křičeli 'hrdino', byl to jeden z nejlepších momentů v mém životě," dodal zachránce s úsměvem.

Později Pritchardovi děkovali i hráči, útočník Allan Saint-Maximin se sháněl po kontaktu, aby mu mohl poděkovat osobně.

Drama v ochozech. Newcastle - Tottenham.
Drama v ochozech. Newcastle - Tottenham. | Foto: Reuters

"V práci se s něčím podobným setkáváte často, ale mimo nemocnici se jsem tohle nikdy nedělal. Ten starší pán měl pravděpodobně zástavu srdce," popsal Pritchard.

Zásluhu na rychlé pomoci ovšem mají i další aktéři zápasu. Jako první si situace ze hřiště všiml tottenhamský Sergio Reguilon, v reakci na jeho upozornění rozhodčí Andre Marriner přerušil zápas. Eric Dier zase sprintoval do zázemí stadionu, aby zavolal zdravotníka s defibrilátorem.

"Když jsem se vrátil na své sedadlo, ani jsem nevěděl, že zápas mezitím přerušili," dodal Pritchard.

Eric Dier spěchá pro defibrilátor.
Eric Dier spěchá pro defibrilátor. | Foto: Reuters

Právě díky spolupráci a bleskurychlé reakci všech zúčastněných se povedlo život fanouška zachránit. "Fanoušek, kterému byla během utkání v St. James’ Parku poskytnuta pomoc je ve stabilizovaném stavu v nemocnici a je při vědomí," uvedli Toons na sociálních sítích. Další informace s ohledem na soukromí pacienta nezveřejnili.

Expert Sky Sports Davida Ginola, který sám utrpěl před čtyřmi lety infarkt, poté apeloval na všechny fanoušky, aby se naučili správně poskytnout první pomoc a masáž srdce. Rychlá pomoc je totiž v podobných případech naprosto klíčová.

Jak správně masírovat srdce:

Video: Youtube.com
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Vláda USA žaluje Texas, změnou volebních obvodů podle ní diskriminuje menšiny

Americké ministerstvo spravedlnosti dnes podalo žalobu na stát Texas, který podle něj překreslením hranic volebních obvodů diskriminuje tamní latinskoamerickou a černošskou populaci. Jedná se o první žalobu, která napadá nové volební hranice po jejich nedávné změně v souvislosti s se sčítáním lidu. Právní experti očekávají, že se podobných sporů povede celá řada.

Podle americké ústavy se přiděluje počet křesel ve Sněmovně reprezentantům jednotlivým státům podle počtu jejich obyvatel. Ten se zjišťuje každých deset let sčítáním lidu. Texas kvůli nárůstu svého obyvatelstva získal loni nárok na dvě křesla navíc, a bude tak mít 38 zástupců v dolní kongresové komoře. V horní komoře, Senátu, je zastoupení států rovné, každý tam má dvě křesla.

Zvýšením nebo snížením počtu obvodů vzniká nutnost znovu nakreslit jejich hranice, což je v USA předmětem dlouholetých politických sporů. Činitelé politických stran totiž mají k dispozici velice přesné voličské mapy, jež jim umožňují zvolit tvar tak, aby v nově vzniklém obvodu získal jejich kandidát rozhodující výhodu. Proces mají často v rukou komise, které ovládá strana, jež je ve státu zrovna u moci.

Podle žaloby pochází téměř veškerý populační přírůstek v Texasu z komunit Hispánců, černochů a Asiatů, nové mapy těmto skupinám obyvatelstva však nezajišťují možnost, aby si spravedlivě zvolili svoje politické zástupce. Tím stát podle ministerstva porušil některá ustanovení zákona o občanských právech z roku 1965.

Další zprávy