Gracias Diego. V Argentině přejmenovali ligovou soutěž na Maradonův pohár

29. 11. 2020 11:38
Argentinská fotbalová liga se v sobotu znovu rozběhla s emocionálními vzpomínkovými ceremoniály na Diega Maradonu. Legendárního hráče si v nejvyšší domácí soutěži, jež byla po středečním úmrtí mistra světa z roku 1986 přejmenována na Copa Diega Maradona (Pohár Diega Maradony), připomínali fotbalisté, trenéři i rozhodčí.
Diego Maradona.
Diego Maradona. | Foto: Reuters

Zápasy na všech stadionech začínaly tradiční minutou ticha. Rozhodčí měli na zadní části svých dresů nápis "Gracias Diego" (Děkujeme, Diego) a hráči věnovali své góly zesnulému národnímu hrdinovi.

Tým Gimnasia y Esgrima, který Maradona vedl od loňska do své smrti, uctil památku slavného kouče vítězstvím 1:0 nad Vélezem Sarsfield. Hráči nastoupili k zápasu v trikotech s Maradonovým číslem 10 a po výhře v kabině skandovali jeho jméno.

"Chceme tohle vítězství věnovat našemu otci, protože on naším otcem byl. Jsme šťastní, že jsme pro něj mohli vyhrát," řekl v slzách záložník Víctor Ayala. Další z hráčů Gimnasie Lucas Licht nastoupil v nastaveném čase jako střídající ve starých kopačkách značky Puma, které mu Maradona daroval.

Na některých stadionech zněly písně složené na počest hvězdné Maradonovy kariéry. Na velkoplošných obrazovkách se pak prvních deset minut zápasu promítaly fotografie slavného nositele čísla deset.

Jeden z nejlepších hráčů historie Maradona podlehl ve středu v 60 letech srdečnímu selhání. Pohřben byl po veřejném rozloučení v prezidentském paláci hned druhý den v úzkém rodinném kruhu.