Úsvit amerických majitelů? Týmy Premier League vlastní hazardní hráč, šejkové i princ

Úsvit amerických majitelů? Týmy Premier League vlastní hazardní hráč, šejkové i princ
Nátlak stávajících fotbalových struktur UEFA a FIFA, fanoušků a v neposlední řadě fotbalových osobností včetně aktivních hráčů zakládajících klubů vedl k rychlému zhroucení myšlenky dvanácti majitelů na založení superligy. Bohatá soutěž měla stát mimo současné struktury a šla proti současné hierarchii národních soutěží.
Jak naznačují některé indicie, za kolapsem superligy nakonec nestály jen bouřlivé protesty fanoušků, ale dost možná také vazby klubů na Rusko a Spojené arabské emiráty. Právě celky s vlastníky z těchto zemí začaly o vystoupení ze superligy uvažovat jako první.
Motivace majitelů Manchesteru City z Abú Zabí byla odlišná. Ty naopak odrazoval kapitál, který měl pohánět novou superligu a který měl do soutěže proudit ze Saúdské Arábie. Podobný důvod k odmítnutí projektu mělo i francouzský tým Paris Saint-Germain vlastněný Katařany. Na fotografii je majitel Citizens, šejk Mansúr.
Superliga tak narazila na dva protichůdné trendy v evropské fotbalové geopolitice. Její rozpad dost možná vedl po linii zlomu těchto dvou tendencí. Na jedné straně stojí nyní už etablovaní „oligarchové tradičního typu“ jako právě Abramovič (Chelsea), šejk Mansúr (Manchester City) nebo Násir Al-Kelaifí (PSG). Na druhé pak draví američtí majitelé, kteří vidí evropský fotbal jako příležitost ke zbohatnutí.
Foto: Reuters
Marek Janoš Marek Janoš
30. 4. 2021 19:20
Superliga může znamenat přelomovou událost v moderním fotbale, a to i přesto, že se v této soutěži neodehraje ani jediné utkání. Zákulisní jednání majitelů rozhněvala fanoušky natolik, že se s vlastníky pustili do střetu.
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Schůzka ruského prezidenta Putina a jeho amerického protějška Bidena, chystaná na červen, se může uskutečnit ve Švýcarsku, uvedl ruský list Kommersant

Moskva dosud oficiálně nepotvrdila, že se schůzka uskuteční. Ještě hodně záleží na tom, jak dopadnou jednání šéfů diplomacií obou zemí Sergeje Lavrova a Antonyho Blinkena, naplánovaná na 19. a 20. května na Islandu, připomněl Kommersant.

Biden navrhl Putinovi schůzku během telefonického rozhovoru v polovině dubna. Přesný termín nebyl uveden. Bílý dům jako místo setkání navrhl třetí zemi. Kreml uvedl, že nedal oficiální odpověď ohledně schůzky a Moskva návrh studuje. Podle zdrojů Kommersantu Biden navrhl, že by se mohl s Putinem sejít v jedné z evropských zemí 15.-16. června.

před 6 hodinami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy