Úsvit amerických majitelů? Týmy Premier League vlastní hazardní hráč, šejkové i princ

Úsvit amerických majitelů? Týmy Premier League vlastní hazardní hráč, šejkové i princ
Nátlak stávajících fotbalových struktur UEFA a FIFA, fanoušků a v neposlední řadě fotbalových osobností včetně aktivních hráčů zakládajících klubů vedl k rychlému zhroucení myšlenky dvanácti majitelů na založení superligy. Bohatá soutěž měla stát mimo současné struktury a šla proti současné hierarchii národních soutěží.
Jak naznačují některé indicie, za kolapsem superligy nakonec nestály jen bouřlivé protesty fanoušků, ale dost možná také vazby klubů na Rusko a Spojené arabské emiráty. Právě celky s vlastníky z těchto zemí začaly o vystoupení ze superligy uvažovat jako první.
Motivace majitelů Manchesteru City z Abú Zabí byla odlišná. Ty naopak odrazoval kapitál, který měl pohánět novou superligu a který měl do soutěže proudit ze Saúdské Arábie. Podobný důvod k odmítnutí projektu mělo i francouzský tým Paris Saint-Germain vlastněný Katařany. Na fotografii je majitel Citizens, šejk Mansúr.
Superliga tak narazila na dva protichůdné trendy v evropské fotbalové geopolitice. Její rozpad dost možná vedl po linii zlomu těchto dvou tendencí. Na jedné straně stojí nyní už etablovaní „oligarchové tradičního typu“ jako právě Abramovič (Chelsea), šejk Mansúr (Manchester City) nebo Násir Al-Kelaifí (PSG). Na druhé pak draví američtí majitelé, kteří vidí evropský fotbal jako příležitost ke zbohatnutí.
Foto: Reuters
Marek Janoš Marek Janoš
30. 4. 2021 19:20
Superliga může znamenat přelomovou událost v moderním fotbale, a to i přesto, že se v této soutěži neodehraje ani jediné utkání. Zákulisní jednání majitelů rozhněvala fanoušky natolik, že se s vlastníky pustili do střetu.
 

Právě se děje

Další zprávy