Úspěšný akrobat Gebre Selassie. Trefa českého obránce poslala Brémy vstříc výhře

16. 1. 2021 20:48
Český obránce Theodor Gebre Selassie se poprvé v sezoně německé fotbalové ligy zapsal mezi střelce a byl strůjcem vítězství Brém 2:0 nad Augsburgem. Čisté konto vychytal v utkání 16. kola Jiří Pavlenka.
Theodor Gebre Selassie
Theodor Gebre Selassie | Foto: Reuters

Gebre Selassie zlomil v závěru bezbrankový stav. V 84. minutě si naběhl do vápna na vysoký centr a akrobaticky ze vzduchu poslal míč k přední tyči.

Tři body Werderu za první bundesligovou výhru v novém roce po chvíli potvrdil Felix Agu. Tomáš Koubek a Marek Suchý na straně Augsburgu zůstali nevyužitými náhradníky.

Lipsko nevyužilo možnost přeskočit vedoucí Bayern Mnichov, na hřišti Wolfsburgu pouze remizovalo 2:2. Skóre přitom otevřelo už po pěti minutách, trefil se Nordi Mukiele.

Domácí stihli ještě do poločasu skóre otočit, prosadili se dva jejich nejlepší střelci v aktuálním ligovém ročníku - Wout Weghorst skóroval pojedenácté, Renato Steffen potřetí. Dělbu bodů zařídil po přestávce Willi Orban.

Bodem musel vzít zavděk po výsledku 1:1 také Dortmund, který doma překvapivě nedokázal porazit sestupem ohroženou Mohuč. Borussia zatlačila soupeře již od úvodu, branka Erlinga Haalanda ze druhé minuty ale nebyla kvůli ofsajdu uznána.

První gólovou oslavu si tak užili hráči Mohuče, v 57. minutě se poprvé v sezoně prosadil Levin Öztunali. Borussia se zmohla k vyrovnání v 73. minutě a o chvíli později měla k dispozici penaltu, kapitán Marco Reus ale netrefil bránu.

Celý zápas odehrál v dresu Herthy Berlín záložník Vladimír Darida. Při bezbrankovém duelu na hřišti Kolína nad Rýnem dostal žlutou kartu.

Mönchengladbach na hřišti Stuttgartu remizoval 2:2. První trefu obstaral z penalty kapitán hostů Lars Stindl, který se v sezoně trefil podeváté. Vyrovnání zařídil v 58. minutě Nicolás González a byl to gól jubilejní - Stuttgart se v bundeslize jako pátý tým dostal na metu 3000 vstřelených branek.

Po chvíli se hosté znovu ujali vedení, výhru jim však sebrala penalta v šesté minutě nastaveného času, kterou proměnil nejlepší střelec domácích, devítigólový Silas Wamangituka.

Německá fotbalová liga - 16. kolo:

Brémy - Augsburg 2:0 (84. Gebre Selassie, 87. Agu), Dortmund - Mohuč 1:1 (73. Meunier - 57. Öztunali), Hoffenheim - Bielefeld 0:0, Kolín nad Rýnem - Hertha Berlín 0:0, Wolfsburg - Lipsko 2:2 (22. Weghorst, 35. Steffen - 5. Mukiele, 54. Orban), Stuttgart - Mönchengladbach 2:2 (58. González, 96. Wamangituka z pen. - 34. Stindl z pen., 61. Zakaria).

West Hamu i Chelsea stačil k výhře jediný gól

Fotbalisté West Hamu s Tomášem Součkem a Vladimírem Coufalem v sestavě porazili v 19. kole anglické ligy Burnley 1:0. Hrdinou zápasu byl Michail Antonio, jenž v 9. minutě hlavou proměnil centr a dal jubilejní 40. gól v Premier League v dresu "Kladivářů".

V historických klubových tabulkách patří třicetiletému Angličanovi čtvrté místo, víc gólů dali jen Carlton Cole (41), současný kapitán West Hamu Mark Noble (46) a Paolo Di Canio (47).

Chelsea zvítězila stejným výsledkem na hřišti městského rivala Fulhamu. "Blues" zápas kontrolovali především od 44. minuty, kdy byl za tvrdý skluz vyloučen domácí Antonee Robinson, na rozhodující branku se ale natrápili. Vsítil ji až 12 minut před koncem záložník Mason Mount, který si našel vyražený centr a propálil skrumáž těl před sebou. Chelsea v lize vyhrála poprvé po třech zápasech, Fulham čeká na plný bodový zisk sedm duelů.

Jediný gól rozhodl také o vítězství Brightonu na hřišti Leedsu a hosté v lize vyhráli poprvé od 9. kola. V 17. minutě trojice fotbalistů "Racků" rychlými přihrávkami rozebrala soupeře a do odkryté branky z malého vápna skóroval Neal Maupay. Čtyřiadvacetiletý Francouz se v sezoně trefil posedmé.

Leicester vyhrál doma nad Southamptonem 2:0 a stáhl ztrátu na vedoucí Manchester United, který má nedělní šlágr s Liverpoolem k dobru, na jediný bod.

Branky "Lišek" režíroval záložník Youri Tielemans. Nejprve vyzval k zakončení z ostrého úhlu Jamese Maddisona a pojistku připravil pro Harveyho Barnese, který skóroval z úniku.

První zápas Wolverhamptonu s West Bromwichem téměř po devíti letech byl plný obratů. Hostujícímu nováčkovi zařídil vedení v úvodu z penalty Matheus Pereira, ale "Vlci" skóre ještě do přestávky otočili. V první čtvrthodině druhé půle přišel další zvrat, protože Semi Ajayi vyrovnal, Pereira proměnil další penaltu a tým trenéra Sama Allardyce zvítězil poprvé od jeho příchodu 16. prosince.

Anglická fotbalová liga - 19. kolo:

West Ham United - Burnley 1:0 (9. Antonio), Wolverhampton - West Bromwich 2:3 (38. Silva, 43. Boly - 8. z pen. a 56. z pen. Pereira, 52. Ajayi), Leeds - Brighton 0:1 (17. Maupay), Fulham - Chelsea 0:1 (78. Mount), Leicester - Southampton 2:0 (37. Maddison, 90.+5 Barnes).

Italská fotbalová liga - 18. kolo:

Boloňa - Hellas Verona 1:0 (19. Orsolini z pen.), FC Turín - Spezia 0:0Sampdoria Janov - Udine 2:1 (65. Candreva z pen., 81. Torregrossa - 56. De Paul).

PSG vyhrálo těsně v Angers

Fotbalisté Paris Saint-Germain vyválčili tři body na hřišti Angers po výhře 1:0 a dostali se do čela tabulky francouzské ligy. Obhájce titulu o dva body předskočil Lyon, ten má však nedělní zápas proti Metám k dobru.

Tým PSG v lize vyhrál dvakrát po sobě poprvé od začátku listopadu. Minulý týden zdolal Brest a dnes, tři dny po zisku dalšího Superpoháru, se nadřel na vítězství v Angers. Favorita uklidnil až v 70. minutě Layvin Kurzawa. Úřadující šampioni uspěli i bez kouče Mauricia Pochettina, jenž byl v pátek pozitivně testován na koronavirus a dnes jej zastoupil asistent Jesús Pérez.

Soupeř PSG ze Superpoháru Marseille doma prohrál s Nimes 1:2. Pro Olympique to byla první domácí ligová prohra s posledním týmem tabulky od roku 1962.

Francouzská fotbalová liga - 20. kolo:

Marseille - Nimes 1:2 (85. Benedetto - 55. a 58. Eliasson), Angers - Paris St. Germain 0:1 (70. Kurzawa).

1. Paris St. Germain 20 13 3 4 44:11 42
2. Lyon 19 11 7 1 39:18 40
3. Lille 19 11 6 2 33:14 39
4. Monako 20 11 3 6 39:29 36
5. Rennes 19 9 6 4 28:21 33
6. Marseille 18 9 5 4 26:18 32
7. Angers 20 9 3 8 25:31 30
8. Montpellier 20 8 4 8 33:35 28