Když nám trenér zakázal víno nebo pivo? Adios! vzpomíná Roberto Carlos na Galácticos

Marek Janoš Marek Janoš
17. 11. 2019 12:18
Nejslavnější éra. Počátek milénia. Real Madrid sbíral trofeje a měl nejlepší hráče na světě. Galácticos. Legendární člen týmu Roberto Carlos teď odhalil zákulisí slavné kabiny a nebývalou soudržnost hráčů v týmu.
Real Madrid v dobách největší slávy.
Real Madrid v dobách největší slávy. | Foto: ČTK

Hvězdný bývalý brazilský obránce se při vzpomínání na slavnou éru v portugalské televizi často usmíval. O legendami opředené kabině Realu Madrid a vztazích největších fotbalových hvězd své doby prozradil mnohé.

Říkalo se jim Galácticos. Podle přestupové politiky tehdejšího šéfa Realu Florentina Peréze. Každé léto dokázal do týmu přivést ty nejlepší dostupné hráče, nebál se utrácet na tu dobu neuvěřitelné částky a postupně sestavil obávaný tým, ke kterému patřily i hvězdné manýry.

"Po každém zápase jsme hned spěchali na letiště. Naše soukromé tryskáče se rozletěly po světě tak rychle, jak jen to šlo," vzpomněl na zvyk tehdejšího týmu dnes šestačtyřicetiletý Brazilec. "Vždycky jsme se potkali na soukromém terminálu Barajas. Beckham už byl fuč, Zidane a Figo už rolovali po dráze a já s Ronaldem jsme taky letěli pryč," vyprávěl Carlos. "A to jsme měli druhý den trénink!" dodal.

"Když na to vzpomínám, tak si říkám, jak se nám vůbec podařilo být tak úspěšným týmem v tak šíleném období… Vždycky jsem se modlil za sobotní zápasy, abych mohl na neděli letět na Formuli 1. Fakt šílené," svěřil se.

Během svého působení v Realu Madrid, které trvalo přes jedenáct let, měl nejblíž ke svému krajanovi Ronaldovi. "Potkali jsme se v roce 1993, to mi bylo dvacet, a od té doby jsme spolu byli všude na pokoji. Spal jsem s ním v jedné místnosti víckrát než s mou manželkou," smál se v rozhovoru s bývalým brankářem Barcelony Vítorem Baíou.

Carlos trochu zvážněl, pokud šlo o téma trenérů. Ukočírovat hvězdy jako byli Luís Figo, Zinedine Zidane, Ronaldo, David Beckham, Michael Owen, Iker Casillas, Claude Makélélé včetně Roberta Carlose nebylo evidentně nic jednoduchého a fenomenální technik to potvrzuje.

Nejlépe vzpomíná na působení Vincenta del Bosqueho, který v Realu působil na počátku éry Galácticos. "Skvěle jsme s ním vycházeli. Byl spíš jako kamarád. Nepotřebovali jsme žádná pravidla. Přesně jsme věděli, co po nás chce. A on po nás zase nechtěl, abychom chodili na tréninky v 11 dopoledne. Skoro nikdo by nepřišel. Takže jsme trénovali v pondělí nejdřív od pěti, někdy až v úterý," odhalil Carlos manýry tehdejšího kádru.

Trenéři, kteří chtěli u týmu zavést přísnější pravidla, většinou narazili. Nejznámější je případ španělského kouče Josého Antonia Camacha, který na lavičce Realu vydržel jen 22 dní v roce 1998 a o mnoho déle tam nepobyl ani při návratu v roce 2004.

"V době Galácticos nás bylo asi sedm, co jsme si řídili kabinu. Když jsme s trenérem vycházeli, bylo to v pohodě. Ale Camacho byl jiný. Přišel do šatny, pozdravil nás a byl hrozně vážný. Měl toho už za sebou v Realu hodně. A pak řekl: chci, aby tu ráno byli všichni v sedm. Normálně jsme přitom chodili na 10:30. Snažili jsme se ho ukecat, měli jsme svůj systém, ale nedal si říct," pokrčil rameny Carlos.

Pšenka v Madridu nekvetla ani později brazilskému trenérovi Vanderleii Luxemburgovi. "To bylo stejné. Měli jsme před druhým ligovým zápasem sezony zvyk nechat věci na hotelu a jít si na pivo nebo víno před večeří. Vždycky jsme měli na stole nějaké flašky s vínem," přiblížil tehdejší rutinu.

Jenže Luxemburg byl proti. "S Ronaldem jsme mu řekli: nesnažte se nám zakázat pivo nebo víno, bude z toho jedině problém pro vás. A co udělal jako první? Vzal víno ze stolu a pivo zakázal. Takže vydržel tři měsíce. Fotbal není velký svět, takže šéfové se o tom dověděli a adios!"

Vyprávění Carlose jenom dokazuje sílu, jakou tehdejší hráči měli a jak dokázali zatřást s postavením trenéra. Rychlý počáteční úspěch Galácticos na počátku nového milénia v domácí lize i Lize mistrů, vystřídalo po odchodu trenéra Del Bosqueho vystřízlivění a další oprávněná obrovská očekávání tým nenaplnil.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 2 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy