Trenér Southamptonu zakázal wi-fi kvůli online hrám. "Je to jako drogy nebo alkohol"

mar mar
28. 3. 2019 19:54
Fotbalisté anglického Southamptonu údajně hráli příliš často online hry. Trenér Ralph Hasenhüttl tak nechal na hotelech, kde hráči přespávali, vypnout bezdrátový internet. "Je to návykové, musím hráče chránit," řekl k netradičnímu zákazu.
Fortnite
Fortnite | Foto: Epic Games

Jednapadesátiletý trenér je v postupu vůči online hrám jako Fortnite nebo PUBG nekompromisní. "Musí se proti tomu aktivně zasahovat. Na rovinu: člověk se na nich může stát závislým, je to jako drogy nebo alkohol," myslí si.

Podobnému problému už Hasenhüttl čelil, když působil v německém Lipsku. I tehdy online hry zakázal. "Mělo to jasný důvod. Fotbalisté hráli dokonce i před zápasem třeba do tří do rána," přiblížil situaci v bundesligovém klubu pro BBC.

Southampton nezakázal wi-fi na hotelech pro hráče úplně, vypnutá bude jen v určitých časech. Například v nočních hodinách právě proto, aby hráči před důležitým utkáním neponocovali.

"Musíme hráčům pomoci, ochránit je. Cílem je, aby u her netrávili tolik času," dodal rakouský trenér.

Zároveň odmítl, že by některý z jeho svěřenců měl s hraním vážnější problém. "S hráči jsem v kontaktu, mluvím s nimi často. Nevím o nikom, kdo by měl neobvyklé potíže," ujistil veřejnost.

Závislost na hrách je mezi odborníky diskutované téma. Loni ji Světová zdravotnická organizace poprvé zařadila do Mezinárodní klasifikace nemocí. Problém podle expertů nastává ve chvíli, kdy pro uživatele hry začnou mít vyšší hodnotu než jiné životní zájmy. Některé vyspělé státy proto považují závislost na online hrách za jedno z hlavních ohrožení veřejného zdraví.

Hasenhüttl patří v postupu proti online hrám k příkrým odpůrcům. Dokonce pro BBC přiznal, že by jejich hraní měla kontrolovat vláda a limitovat jej třeba na tři hodiny denně. "Dokud s tím nic nedělají politici, musíme hráče chránit sami."

Zatím Southampton sáhl pouze k omezení wi-fi na hotelech, ale není vyloučeno, že zákaz se ještě rozšíří. "Vždycky budu v tomto směru aktivní. Musím hráče chránit na hřišti i mimo něj, ve všech směrech. To znamená dohlížet na ně 24 hodin denně," vzkázal.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Biden se pustil do boje se změnami klimatu, zastavil pronájem půdy k těžbě ropy

Americký prezident Joe Biden ve středu podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu postavit se změnám klimatu a učinit z "klimatické krize" téma pro velkou část federální vlády. Nařídil například ministerstvu vnitra, aby v co největší míře pozastavilo uzavírání nových smluv o pronájmu federální půdy k těžbě ropy a plynu. Podle nového šéfa Bílého domu Spojené státy nemohou v souvislosti s ekologickými výzvami dál otálet.

Americká média před vystoupením prezidenta psala o zahájení "frontálního útoku" proti klimatickým změnám nebo o rychlém startu ambiciózního projektu nové administrativy. Během povolebního přechodného období Biden avizoval například rozsáhlé investice do "zelené infrastruktury" včetně vyčlenění dvou bilionů dolarů (43 bilionů Kč) na projekty kolem obnovitelných zdrojů.

Prvními konkrétními kroky na cestě za klimatickými cíli je sada dekretů, které podle Bidena pomohou nejen snížit emise skleníkových plynů, ale i vytvořit nová pracovní místa. Média si všímala především ohlášené "přestávky" od nových pronájmů federální půdy či pobřežních vod k těžbě ropy a zemního plynu. S tímto krokem se pojí také "důkladná revize" všech existujících nájemních kontraktů souvisejících se zpracováváním fosilních paliv.

Zdroj: ČTK
Další zprávy