Tottenham zaváhal, překvapivě nedokázal porazit Fulham. City slaví další vítězství

Aktualizováno 14. 1. 2021 0:14
Fotbalisté Tottenhamu překvapivě ztratili v anglické lize body po remíze 1:1 s Fulhamem. Manchester City zdolal Brighton těsně 1:0 a po čtvrté výhře v řadě se v tabulce posunul na třetí místo.
Son Hung-min, záložník Tottenhamu, při zápase s Fulhamem
Son Hung-min, záložník Tottenhamu, při zápase s Fulhamem | Foto: Reuters

Tottenham měl původně hrát na hřišti Aston Villy, zápas byl ale kvůli nákaze koronavirem v týmu soupeře v pondělí odložen. Vedení Premier League proto na dnešek zařadilo duel Tottenham - Fulham, jenž se kvůli koronaviru v týmu Fulhamu nemohl odehrát 30. prosince.

Mužstvo Josého Mourinha poslal do vedení ve 25. minutě hlavičkou Harry Kane. Hosté, kteří bojují o záchranu, ale v polovině druhého poločasu srovnali.

O vítězství Manchesteru City rozhodla branka Phila Fodena. Anglický záložník v závěru prvního poločasu zpracoval přihrávku Kevina de Bruyneho, uvolnil se a trefil se k tyči.

Domácí měli ve druhém poločase ještě další šance na zvýšení skóre, Rijád Mahriz ale netrefil branku, střelu Ilkaye Gündogana zlikvidoval hostující brankář a Bernardo Silva trefil břevno. Největší příležitost spálil v nastavení Raheem Sterling, který z pokutového kopu přestřelil branku.

Anglická fotbalová liga:

16. kolo: Tottenham - Fulham 1:1 (25. Kane - 74. Cavaleiro),

18. kolo: Manchester City - Brighton 1:0 (44. Foden).

Francouzský Superpohár patří znovu PSG

Fotbalový Superpohár ve Francii získali už poosmé v řadě a celkově podesáté fotbalisté Paris Saint Germain. Na neutrálním hřišti v Lensu porazili 2:1 Marseille a nový kouč ligového mistra i držitele Francouzského poháru Mauricio Pochettino se dočkal trofeje ve svém třetím zápase.

Marseille si souboj s pařížským favoritem zajistila díky druhému místu v minulém ročníku ligy, který byl v dubnu ukončen kvůli pandemii koronaviru. Do vedení dostal PSG šest minut před poločasovou pauzou Mauro Icardi a vedení zdvojnásobil v 85. minutě uzdravený Neymar z penalty. Závěr ještě zdramatizoval Dimitri Payet, ale jen na chvíli.

Neymar, jenž od poloviny prosince laboroval s kotníkem, nastoupil až po hodině hry jako střídající hráč. V tomto roce se brazilský útočník objevil v zápase poprvé.

Francouzský fotbalový Superpohár v Lensu:

Paris Saint-Germain - Marseille 2:1 (1:0)

Branky: 39. Icardi, 85. Neymar z pen. - 89. Payet.

Bayern senzačně vypadl z poháru s druholigistou

Fotbalisté Bayernu Mnichov senzačně vypadli z Německého poháru ve druhém kole na penalty s druholigovým Kielem.

Lídr bundesligové tabulky a rekordman pohárové soutěže s 20 trofejemi přišel o výhru v nastaveném čase, v prodloužení už se gólově neprosadil a selhal v rozstřelu. V šesté sérii Marc Roca neproměnil, zatímco hrdina domácího Kielu Fin Bartels překonal reprezentační jedničku Manuela Neuera.

Bayern nastoupil bez pěti hráčů základní sestavy z posledního ligového zápasu i bez kanonýra Roberta Lewandowského a šéfa obrany Davida Alaby, ale postupně se oba na hřiště dostali. První pohárovou porážku se soupeřem z nižší soutěže po 17 letech však neodvrátili.

Ve druhém kole Německého poháru Bayern skončil poprvé po 20 letech. Hrdinové z Kielu se v únorovém osmifinále utkají s jiným druholigovým celkem Darmstadtem.

Barcelona je ve finále Superpoháru

Fotbalisté Barcelony se štěstím postoupili ze semifinále španělského Superpoháru a zahrají si o trofej. Svěřenci Ronalda Koemana se proti Sab Sebastianu dostali do vedení ve 39. minutě díky De Jongovi, krátce po změně stran vyrovnal Oyarzabal. Gól pak už nepadl ani v prodloužení, Katalánci nakonec vyhráli 3:2 na penalty. San Sebastian neproměnil hned tři úvodní pokusy, za Barcelonu se zmýlili jen De Jong a Griezmann, rozhodující penaltu dal Puig.

Druhý finalista vzejde ze čtvrteční dvojice Real Madrid - Bilbao.

Španělský fotbalový Superpohár - semifinále v Córdobě:

Barcelona - San Sebastian 1:1 po prodl. (1:1, 0:1), na pen. 3:2

Branky: 39. de Jong - 51. Oyarzabal.

před 9 minutami

Čína vypustila poprvé více skleníkových plynů než všechny rozvinuté země

Čína vypustila do vzduchu poprvé více skleníkových plynů než všechny rozvinuté země dohromady. V roce 2019, ze kdy jsou poslední vyhodnocené údaje, jich z této země pocházela více než čtvrtina. Vyplývá to z nové studie, kterou zveřejnil americký institut Rhodium Group.

Nejlidnatější země světa přispěla v roce 2019 k celosvětovým emisím ekvivalentů CO2 sama 27 procenty, odhaduje americká společnost. Spojené státy na druhém místě byly zodpovědné jen za 11 procent skleníkových plynů a třetí Indie za 6,6 procenta emisí. Ještě o dvě desetiny procentního bodu méně činil příspěvek Evropské unie na čtvrtém místě.

Podle studie vypustila Čína do vzduchu více než 14 gigatun (jedna gigatuna je miliarda tun) ekvivalentu CO2. Ve srovnání s rokem 1990 je to trojnásobek, a za uplynulé desetiletí nárůst o 25 procent. Celosvětově se emise skleníkových plynů v roce 2019 zvýšily o 11,4 procenta na 52 miliard tun.