Liverpool nadělil druhému Leicesteru čtyři góly, Ancelotti začal výhrou

Aktualizováno 26. 12. 2019 23:11
Fotbalisté Liverpoolu zvítězili na hřišti druhého Leicesteru vysoko 4:0 a v čele anglické ligy před ním mají už třináctibodový náskok. V nejsledovanějším zápasu 19. kola se dvakrát střelecky prosadil Roberto Firmino. Leicester nevyhrál potřetí za sebou a v pátek ho může přeskočit Manchester City.
Trenér Carlo Ancelotti a Djibril Sidibe slaví vítězství Evertonu.
Trenér Carlo Ancelotti a Djibril Sidibe slaví vítězství Evertonu. | Foto: Reuters

Slavný italský kouč Carlo Ancelotti začal své angažmá v Evertonu vítězstvím 1:0 nad Burnley. S novým trenérem nastoupil také Arsenal, který v prvním utkání pod vedením Mikela Artety vydřel remízu 1:1 v Bournemouthu. Čtvrtá Chelsea podlehla doma Southamptonu 0:2 a má už jen tříbodový náskok před Tottenhamem, který otočil zápas s Brightonem a vyhrál 2:1.

Firmino v minulém týdnu zajistil Liverpoolu postup do finále mistrovství světa klubů v Dauhá a byl také jediným střelcem sobotního zápasu o trofej s Flamengem. Brazilský útočník si udržel střeleckou formu i po návratu do Evropy: v 31. minutě si naběhl na centr Trenta Alexandera-Arnolda a hlavou překonal domácího brankáře Kaspera Schmeichela, v druhé půli pak snadno skóroval zblízka pravou nohou, když zůstal před malým vápnem úplně volný.

Liverpool mohl vést už na začátku zápasu, jenže Sadio Mané i Muhammad Salah ve velkých šancích selhali. Těsný náskok hostů pojistil až James Milner v 71. minutě z penalty za hraní rukou, po něm a Firminovi se pak v rychlém sledu trefil ještě Alexander-Arnold.

Ancelotti si užil vítězný debut na lavičce Evertonu díky hlavičce Dominica Calverta-Lewina z 80. minuty. Někdejší vítěz Ligy mistrů s AC Milán a Realem Madrid, který nahradil odvolaného Marca Silvu, se vrátil do anglické ligy po osmi a půl letech. S Chelsea v roce 2010 soutěž vyhrál, jeho noví svěřenci jsou momentálně třináctí.

Jen o dvě příčky výš je Arsenal, který uchránil od porážky v Bournemouthu gól Pierrea-Emericka Aubameyanga z 64. minuty. "Kanonýři" nedokázali vyhrát potřetí za sebou. Arteta, jenž dosud působil jako asistent Pepa Guardioly v Manchesteru City, nahradil Unaie Emeryho a pokusí se o první vítězství v nové funkci v nedělním derby s Chelsea.

Fotbalisté Chelsea prohráli doma podruhé za sebou, což se jim stalo po více než osmi letech. Navíc stejně jako proti Bournemouthu neskórovali. Dvě porážky na Stamford Bridge bez vstřeleného gólu zažili dokonce po téměř 20 letech. Výhru Southamptonu zařídili devatenáctiletý Michael Obafemi a Nathan Redmond.

Tottenham porazil Brighton díky gólům Harryho Kanea a Delle Alliho z druhého poločasu. Soupeři oplatil říjnovou prohru 0:3 a v neúplné tabulce mu patří páté místo.

Brighton šel do vedení v 38. minutě, kdy se po standardní situaci trefil hlavou obránce Adam Webster. O vyrovnání se postaral chvíli po poločasové přestávce Kane, ke kterému se dostal na hranici vápna odražený míč. Nejlepší střelec Tottenhamu překonal gólmana Mathewa Ryana nadvakrát a dal desátý gól v tomto ročníku Premier League.

V tradičních vánočních zápasech se Kaneovi daří. Na Štěpána skóroval už poosmé. Úspěšnější bilanci má jen Robbie Fowler s devíti zásahy.

O výhře Tottenhamu rozhodl v 72. minutě další ofenzivní tahoun Alli, kterému sklepl míč Serge Aurier. Domácí zvládli zápas i bez korejského útočníka Son Hung-mina, jenž dostal po minulém zápase trest na tři utkání za nakopnutí soupeře.

Fotbalisté Manchesteru United po nedělní porážce s posledním Watfordem zvítězili 4:1 nad Newcastlem. Hosté sice vedli zásluhou mladého Mattyho Longstaffa, ale "Rudí ďáblové" ještě do poločasu třikrát překonali slovenského brankáře Martina Dúbravku. Po přestávce se podruhé v zápase trefil Anthony Martial.

Watford remizoval 1:1 na hřišti Sheffieldu United a opustil poslední místo. Na dno tabulky klesl Norwich po porážce 0:1 s Aston Villou.

Anglická fotbalová liga - 19. kolo:

Tottenham - Brighton 2:1 (53. Kane, 72. Alli - 37. Webster), Aston Villa - Norwich 1:0 (64. Hourihane), Bournemouth - Arsenal 1:1 (35. Gosling - 64. Aubameyang), Chelsea - Southampton 0:2 (31. Obafemi, 73. Redmond), Crystal Palace - West Ham United 2:1 (68. Kouyaté, 90. Ayew - 57. Snodgrass), Everton - Burnley 1:0 (80. Calvert-Lewin), Sheffield United - Watford 1:1 (36. Norwood z pen. - 27. Deulofeu), Manchester United - Newcastle 4:1 (24. a 51. Martial, 36. Greenwood, 41. Rashford - 17. Longstaff), Leicester - Liverpool 0:4 (31. a 74. Firmino, 71. Milner z pen., 78. Alexander-Arnold).