Ter Stegen vychytal Barceloně postup do finále, Bayern v poháru senzačně končí

Aktualizováno 14. 1. 2021 8:08
Německý brankář Marc-André ter Stegen pomohl dvěma klíčovými zákroky v prodloužení a následně dvěma chycenými penaltami v rozstřelu fotbalistům Barcelony do finále španělského Superpoháru. Katalánský velkoklub ve středečním semifinále v Córdobě porazil 3:2 na penalty San Sebastian, pro prodloužení skončil zápas 1:1.
Barcelona ve španělském Superpoháru
Barcelona ve španělském Superpoháru | Foto: Reuters

Ter Stegen se v končící nastavené třicetiminutovce blýskl dvěma zákroky proti potenciálním gólovým střelám střídajícího Adnana Januzaje a poté v rozstřelu zlikvidoval první dva pokusy hráčů San Sebastianu Jona Bautisty a Mikela Oyarzabala. Rozhodující penaltu proměnil střídající barcelonský hráč Riqui Puig, jenž se o zahrání pátého kopu před rozstřelem trenérovi Ronaldovi Koemanovi sám přihlásil.

"Vždycky se snažím hrát na sto procent. Jsem moc šťastný a hrdý na tým za to, jak jsme se snažili. Myslím, že jsme si to vítězství zasloužili," uvedl osmadvacetiletý Ter Stegen.

V normální hrací době poslal Barcelonu do vedení ve 39. minutě hlavičkou Frenkie de Jong. Šest minut po přestávce nizozemský záložník zahrál rukou v pokutovém území a z penalty vyrovnal Oyarzabal. V rozstřelu už ale španělský útočník na Ter Stegena nevyzrál poprvé po 16 proměněných pokutových kopech neuspěl.

Pouze z hlediště sledoval zápas hvězdný Lionel Messi, jenž má problémy se stehnem. Zatím není jasné, zda bude moci kapitán Barcelony nastoupit v nedělním finále v Seville, v němž se jeho tým střetne s vítězem dnešního semifinále mezi Realem Madrid a Bilbaem.

Bayern padl s druholigovým soupeřem

Fotbalisté Bayernu Mnichov senzačně vypadli z Německého poháru ve druhém kole na penalty s druholigovým Kielem. Lídr bundesligové tabulky a rekordman pohárové soutěže s 20 trofejemi přišel o výhru v nastaveném čase, v prodloužení už se gólově neprosadil a selhal v rozstřelu. V šesté sérii Marc Roca neproměnil, zatímco hrdina domácího Kielu Fin Bartels překonal reprezentační jedničku Manuela Neuera.

Bayern nastoupil bez pěti hráčů základní sestavy z posledního ligového zápasu i bez kanonýra Roberta Lewandowského a šéfa obrany Davida Alaby, ale postupně se oba na hřiště dostali. První pohárovou porážku se soupeřem z nižší soutěže po 17 letech však neodvrátili.

Ve druhém kole Německého poháru Bayern skončil poprvé po 20 letech. Hrdinové z Kielu se v únorovém osmifinále utkají s jiným druholigovým celkem Darmstadtem.

před 45 minutami

OSN ostře zkritizovala evropské země, že nezákonně vytlačují uprchlíky od svých hranic

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) ostře kritizoval evropské země, které podle něj od svých hranic protiprávně vyhánějí uprchlíky, aniž by jim poskytly možnost požádat o azyl. Podle vyjádření úřadu je tato praxe čím dál častější na moři i na pozemních hranicích a státy by s takovým postupem měly okamžitě skoncovat a zahájit vyšetřování konkrétních přečinů. Konkrétní země UNHCR nejmenoval.

V Singapuru zadrželi mladíka, který chtěl podle úřadů zaútočit na dvě mešity

V Singapuru zadrželi šestnáctiletého mladíka, který podle úřadů plánoval teroristické útoky na dvě mešity. Ve čtvrtek o tom informovala agentura AP. Podle ministerstva vnitra se mladík zjevně inspiroval činem bělošského extremisty Brentona Tarranta, který v roce 2019 v mešitách v novozélandském městě Christchurch zabil 51 lidí, a motivovala ho "silná antipatie vůči islámu".

Kvůli věku úřady neuvedly jméno zadrženého, podle nich ale jde o mladíka křesťanského vyznání. Protože útok nespáchal a je nezletilý, nemůže být obžalován, nejspíš jej ale čeká pobyt v nápravném zařízení.