Salah zařídil hattrickem výhru Liverpoolu, City prohrálo šlágr s Chelsea

Aktualizováno 8. 12. 2018 21:03
Fotbalisté Manchesteru City přišli o neporazitelnost v Premier League. V 16. kole prohráli na hřišti Chelsea 0:2 a ztratili vedení v tabulce. Novým lídrem je Liverpool, který i díky hattricku Muhammada Salaha zvítězil na hřišti Bournemouthu 4:0 a se ziskem 42 bodů z úvodních 16 kol prožívá historicky nejlepší vstup do nejvyšší anglické soutěže.
Mohamed Salah z Liverpoolu dívá gól do sítě Bournemouthu.
Mohamed Salah z Liverpoolu dívá gól do sítě Bournemouthu. | Foto: Reuters

Arsenal udolal doma Huddersfield 1:0 gólem z 83. minuty, brankář Petr Čech sledoval zápas z lavičky. Manchester United porazil Fulham 4:1 a vyhrál po čtyřech zápasech.

"Citizens" měli v prvním poločase více příležitostí, ale z nadějné pozice zakončil nepřesně Sterling a Saného gólovou střelu srazil bránící Azpilicueta na poslední chvíli mimo bránu. Nakonec se svou první střelou mezi tyče prosadili domácí. V 45. minutě vrátil Hazard zpětnou přihrávkou míč před Edersonovu bránu a Kanté z druhé vlny napálil balón pod břevno.

Do druhého poločasu vstoupili aktivněji domácí "Blues", Willian ale nebezpečným pokusem z přímého kopu druhý gól nepřidal. To se povedlo až v 78. minutě hlavou stoperu Luizovi po další asistenci Hazarda z rohového kopu.

Trenér Manchesteru City Pep Guardiola neuspěl v kariéře proti Chelsea už potřetí, což je jeho nejhorší bilance proti jakémukoliv klubu. Jeho tým prohrál ligový zápas po 21 utkáních.

Liverpool, v jehož dresu odehrál 500. zápas v Premier League kapitán James Milner, diktoval tempo zápasu a v 25. minutě se dočkal první branky. Brankář Begovič vyrazil prudkou Firminovu střelu jen před sebe a dobíhající Salah poslal míč do odkryté brány. Podle televizních záběrů ale byl egyptský útočník v době Firminovy střely v těsném ofsajdu.

Salah zvýšil v 48. minutě z brejku, při němž ustál tvrdý Cookův zákrok zezadu a křížnou střelou poslal míč k tyči. Stoper Cook byl i u třetí branky, protože v 68. minutě si srazil do sítě Robertsonův centr.

Salah završil hattrick v 77. minutě, kdy si pohrál s téměř kompletní obranou a pohodlně zakončil. Od začátku sezony 2017/18 to byl 42. gól liverpoolského útočníka, v rámci pěti nejprestižnějších evropských lig má lepší bilanci pouze hvězdný Lionel Messi z Barcelony (43).

Arsenal se i přes územní převahu dlouho nemohl prosadit přes pozornou defenzivu Huddersfieldu. Rozhodnutí přišlo až v 83. minutě, kdy Aubameyang vrátil obloučkem míč před bránu, kde ho napálil do sítě parádními nůžkami Torreira. "Kanonýři" jsou neporažení už 21 soutěžních utkání. Huddersfield po třetí prohře za sebou zůstal na sestupové 18. pozici.

Manchester United rozhodl třemi góly v úvodním dějství. Ve 13. minutě otevřel skóre překvapivou střelou z úhlu kapitán Young a po necelé půlhodině hry zvýšil po Rashfordově zpětné přihrávce 50. gólem v Premier League Mata. Tři minuty před odchodem do šaten se prosadil po rohovém kopu Lukaku.

Londýnský celek sice dokázal snížit díky proměněné penaltě Kamary, vzápětí byl ale po druhé žluté kartě vyloučen záložník Zambo. Oslabeného soupeře dorazil v závěru Rashford. Fulham po vítězné premiéře trenéra Claudia Ranierieho čeká na další výhru tři zápasy a je poslední.

Southampton pod vedením nového trenéra Ralpha Hasenhüttla prohrál na hřišti Cardiffu 0:1. West Ham přestřílel v londýnském derby 3:2 Crystal Palace.

Anglická fotbalová liga - 16. kolo:

Bournemouth - Liverpool 0:4 (25., 48. a 77. Salah, 68. vlastní Cook), Arsenal - Huddersfield 1:0 (83. Torreira), Burnley - Brighton 1:0 (40. Tarkowski), Cardiff - Southampton 1:0 (74. Paterson), Manchester United - Fulham 4:1 (13. Young, 28. Mata, 42. Lukaku, 82. Rashford - 67. Kamara z pen.), West Ham United - Crystal Palace 3:2 (48. Snodgrass, 62. Hernández, 65. Anderson - 6. McArthur, 76. Schlupp), Chelsea - Manchester City 2:0 (45. Kanté, 78. Luiz), Leicester - Tottenham 0:2 (45.+1 Son Hung-Min, 58. Alli).

1. Liverpool 16 13 3 0 34:6 42
2. Manchester City 16 13 2 1 45:9 41
3. Tottenham 16 12 0 4 30:16 36
4. Chelsea 16 10 4 2 33:13 34
5. Arsenal 16 10 4 2 35:20 34
6. Manchester United 16 7 5 4 28:26 26
7. Everton 15 6 5 4 21:17 23
8. Bournemouth 16 7 2 7 25:26 23