Suárez zajistil Atléticu výhru. Barcelonu při 500. startu Messiho spasil De Jong

3. 1. 2021 23:10
Fotbalisté Atlética Madrid vyhráli gólem Luise Suáreze z 90. minuty na hřišti Alavésu 2:1 a zůstali i po 17. kole v čele španělské ligy.
Frenkie de Jong vstřelil jedinou branku zápasu mezi Huescou a Barcelonou.
Frenkie de Jong vstřelil jedinou branku zápasu mezi Huescou a Barcelonou. | Foto: Reuters

Před městským rivalem Realem mají stále dvoubodový náskok a navíc dva zápasy k dobru. Třetí San Sebastian nenavázal na předchozí výhru v baskickém derby s Bilbaem a doma s Pamplonou remizoval 1:1. Pětistý start v dresu Barcelony v La Lize oslavil Lionel Messi asistencí na jediný gól zápasu na hřišti Huescy.

Atlético šlo do vedení v 41. minutě po kombinaci dvou nejlepších týmových střelců v aktuálním ligovém ročníku. Suárez předložil míč Marcosi Llorentemu, který ranou zpoza vápna a s přispěním teče soupeře dal šestý gól v sezoně.

Domácím ve druhé půli ještě zkomplikoval situaci Víctor Laguardia, který dostal červenou kartu po zásahu videorozhodčího za ostrý skluz. Přesto se Alavésu podařilo v 84. minutě vyrovnat díky vlastnímu gólu Felipeho.

"Rojiblancos" ale v hektickém závěru přece jen vyválčili tři body. Suárez se devátou brankou v ročníku a čtvrtou za poslední čtyři zápasy dotáhl v tabulce střelců na vedoucí dvojici Iago Aspas, Gerard Moreno.

San Sebastian se trápí už od začátku prosince, v lize vyhrál z posledních osmi zápasů jediný. S Pamplonou od 20. minuty prohrával po brance Jonathana Calleriho. Šestou remízu Realu Sociedad v sezoně zařídil ihned po výměně stran devatenáctiletý mládežnický reprezentant Španělska Ander Barrenetxea.

Jediná branka duelu Huesca - Barcelona padla v 27. minutě, kdy Messi poslal dlouhý centr do pokutového území, na který si naběhl Frenkie de Jong. Messi se vrátil do sestavy po doléčení kotníku a návratu z prodloužené vánoční dovolené v Argentině a vedle 500. startu za Barcelonu ve španělské lize to byl jeho 750. zápas ve všech soutěžích. Barca je v tabulce pátá, Huesca se ztrátou čtyř bodů na nesestupové pozice poslední.

Španělská fotbalová liga - 17. kolo:

Bilbao - Elche 1:0 (25. Muniain), Alavés - Atlético Madrid 1:2 (84. vlastní Felipe - 41. Llorente, 90. Suárez), Eibar - Granada 2:0 (55. a 76. Gil), San Sebastian - Pamplona 1:1 (46. Barrenetxea - 20. Calleri), Huesca - FC Barcelona 0:1 (27. De Jong).

Nizozemský soud poslal do vězení zloděje obrazů van Gogha a Franse Halse

Devětapadesátiletého Nizozemce v pátek poslal na osm let za mříže soud v Lelystadu severovýchodně od Amsterodamu za krádež dvou cenných obrazů. Obraz Vincenta van Gogha Farní zahrada v Nuenenu z roku 1884 zmizel loni v březnu z muzea Singer Laren ve městě Laren. Loni v srpnu pak podle soudu tentýž zloděj ukradl i Halsovo plátno Dva smějící se chlapci (1627) z malého muzea Hofje van Mevrouw van Aerden v Leerdamu, asi 60 kilometrů jižně od nizozemského hlavního města.

Obě díla zmizela beze stopy. Jenom hodnotu Halsovy malby soud odhadl na 16 milionů eur (přes 400 milionů korun). "Tyto obrazy jsou součástí národního kulturního dědictví, mají význam pro dnešní i budoucí generace," konstatoval soud podle agentury DPA.

Na obou místech činu se našla DNA odsouzeného muže, který byl už v minulosti trestán za krádež umění. Obvinění z posledních krádeží popíral.

Aktualizováno před 1 hodinou

Katalánský expremiér Puigdemont na Sardinii vyšel z vězení, může volně cestovat

Katalánský expremiér a europoslanec Carles Puigdemont v pátek vyšel na Sardinii z vězení. Soud mu přitom dovolil cestovat i mimo území Itálie do 4. října, na kdy je naplánováno stání ohledně jeho vydání do Španělska. Tam je stíhaný v souvislosti s uspořádáním neústavního referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017. Italské úřady Puigdemonta zadržely ve čtvrtek večer na základě španělského zatykače, ohledně jehož platnosti však panují nejasnosti.

"Všechno je v pořádku," řekl médiím shromážděným před věznicí Puigdemont po svém propuštění. "Je to další soudní vítězství. Španělsko nikdy nemá dost toho se zesměšňovat," dodal.

Puigdemont přiletěl na Sardinii ve čtvrtek, aby se tam zúčastnil folklórního festivalu a jednal s místními politiky. Sardinie totiž patří k regionům, kde se část politiků snaží prosadit nezávislost na Itálii.

Italský soud se podle Puigdemontova právníka katalánského lídra zeptal, zda si přeje být navrácen do Španělska, s čímž Puigdemont nesouhlasil. Nyní se bude italská justice zabývat tím, zda je žádost o vydání Katalánce oprávněná. Proces bude podle jednoho ze soudců trvat několik týdnů.

Puigdemont je členem Evropského parlamentu, který ho ale zbavil poslanecké imunity. Proti tomuto rozhodnutí podal katalánský politik námitku k soudu, který o ní ještě nerozhodl. Katalánský politik žije trvale v Belgii, která ho do Španělska nevydala. Tam ho státní zástupci chtějí soudit za uspořádání referenda o nezávislosti v říjnu roku 2017 a další aktivity ve prospěch nezávislosti Katalánska. Puigdemont byl tehdy katalánským premiérem a separatističtí politici vypsali plebiscit navzdory nesouhlasu vlády v Madridu a soudů.