Strach na Chelsea: Rice a Souček tvoří nejlepší zeď v Anglii, drahý Werner tápe

Aleš Vávra Aleš Vávra
21. 12. 2020 12:02
Spokojenost panující s úvodem sezony dostala v Chelsea povážlivé trhliny. Blues prohráli dvakrát po sobě, těsně padli na hřištích Evertonu a Wolverhamptonu. A teď na Stamford Bridge přijíždí West Ham, další tvrdý oříšek k rozlousknutí.
Tomáš Souček, v pozadí Declan Rice. Zeď, kterou večer zkusí překonat Chelsea.
Tomáš Souček, v pozadí Declan Rice. Zeď, kterou večer zkusí překonat Chelsea. | Foto: Reuters

Panika zatím není namístě, přesto lze cítit z fanoušků Chelsea obavy. Legenda klubu Frank Lampard v roli hlavního trenéra má sice pozici zdánlivě neochvějnou, příznivce však jeho v trenérské branži nepříliš zkušená osoba rozděluje podobně, jako Ole Gunnar Solskjaer v Manchesteru United.

Má na to, nebo ne? Věčná otázka se stále vrací.

Nestřídmé letní nákupy udělaly z Chelsea adepta na titul, po dvou selháních na hřištích soupeřů ale ambiciózní tým klesl na osmé místo. Lampard už začíná hledat výmluvy.

"Stále čtu o tom, jak máme nejsilnější kádr v lize. Tomu nerozumím. Kluby, které v posledních letech vyhrály Premier League, měly kádr plný křídel střílejících spoustu gólů. My máme teprve rozdělaný projekt, naše práce není dokončená," prohlásil dvaačtyřicetiletý kouč a nejlepší střelec v historii Chelsea po porážce v Goodison Parku.

Řada odborníků nicméně vidí problém právě v něm. Lampard je konzervativní, nereaguje na soupeře ani na momentální hráčské vybavení, úzkostlivě lpí na rozestavení 4-3-3, přestože - jak sám uznává - aktuálně nemá kvůli zraněním k dispozici svá nejlepší křídla.

Po střeleckém znovuzrození již odepisovaného Oliviera Girouda posouvá na levý okraj útoku Timo Wernera. Drahá německá posila, za niž Modří vysázeli téměř 50 milionů liber, na této pozici tápe a její už tak nepřesvědčivý vstup do Premier League se stává ještě matnějším.

"Premier League se trochu liší od mé bývalé ligy. Je těžší a tvrdší, než jsem si myslel. Očekával jsem silnější souboje, ale až tak velký rozdíl jsem nečekal," přiznal čtyřiadvacetiletý kanonýr, který zatím ve třinácti kolech vstřelil jen tři branky a aktuálně na přesnou trefu čeká dlouhých osm duelů.

Hrát na křídle mu není vlastní, v zápasech je nenápadný, utopený.

Wernerovi přitom během angažmá v Lipsku ohromně seděla pozice jakéhosi volnějšího forvarda v systému na dva hroty. Efektivní spolupráce s Yusufem Poulsenem nebo Patrikem Schickem by mohla s Giroudem šlapat podobně.

To by ovšem musel "Super Frank" slevit z rigidního důrazu na jednom jediném systému a alespoň vyzkoušet změnu. Místo toho viní z Wernerova střeleckého trápení nabitý program, za zranění svých křídelních opor zase nemožnost pěti střídání.

Proti West Hamu bude Lampardovi nadále chybět Hakim Zijech. Zatím nejlépe fungující letní posila, nejkreativnější hráč, tvůrce hry, hrozba. Muž, který by se proti konsolidované a pevné defenzivě Hammers nesmírně hodil.

Kladiváři skutečně budí respekt. V posledních dnech a týdnech přitom sílí především pochvalné ódy na neprostupnou a zároveň nečekaně kreativní zeď středních záložníků.

West Ham může porazit Chelsea poprvé v historii třikrát za sebou:

Renomovaný magazín The Athletic přispěchal s článkem o "elitním středu pole". Není žádný div, že po jednadvacetiletém Riceovi touží Chelsea a po pětadvacetiletém Součkovi Bayern Mnichov, napsal.

"S přihlédnutím k současné formě, je legitimní prohlásit Declana Rice a Tomáše Součka za nejlepší záložní partnerství celé ligy."

Autor se pozastavuje také nad tím, že jejich fenomenální spolupráce trvá jen chvíli a oba mají obrovský potenciál dalšího nemalého růstu. Oba září i v řeči nezpochybnitelných statistik a čísel.

Smarterscout, portál který detailně analyzuje dopad hry jednotlivých fotbalistů na jejich tým, ukázal Součka v působivém světle. V prozatímním průběhu Premier League je Čech mezi záložníky s obrovským náskokem nejlepší, co se týče vyhraných vzdušných soubojů. Ovládl jich 71, druhý Cheikhou Kouyaté z Crystal Palace je na čísle 44.

To, jak klíčovým způsobem chrání celou defenzivu West Hamu, dokazují i jeho běžecké statistiky. A mezi elitní desítkou ligy je i v zachycování přihrávek soupeře. Vede N'Golo Kante z Chelsea se třiceti "krádežemi", Declan Rice má o jednu méně a Souček v této důležité činnosti uspěl již devatenáctkrát.

To všechno by samo o sobě stačilo k tomu, aby Souček mohl být platným členem kádru jakéhokoli klubu současného fotbalového světa. Jenže český středopolař disponuje také nemalou ofenzivní nadstavbou.

Jen čtyři záložníci mají v letošním ročníku anglické nejvyšší soutěže na kontě více střel. A jde o ta nejskvostnější jména: Kevin De Bruyne, Bruno Fernandes, Jack Grealish a Mason Mount. 

"Souček už pálil třiadvacetkrát, je lepší než James Rodriguez, Phil Foden, James Maddison a mnoho dalších ofenzivních hvězd," uvedl The Athletic. Souček neváhá nabíhat do vápna, ocitá se v nebezpečných pozicích, a i když zrovna nemíří míč na něj, váže na sebe velkou pozornost obránců protivníka. Pro tým neocenitelné.

Souček není příliš na míči, rozhodně méně než během angažmá ve Slavii. A jeho statistiky přihrávek na krátkou vzdálenost jsou spíše zanedbatelné. Tady ovšem dochází k dokonalému doplnění mozaiky právě Declanem Ricem.

Mladý kapitán West Hamu a anglický reprezentant má míč naopak často a pokaždé, když jej dostane, hledá s ním cestu dopředu. Nemusí se bát. Ví, že má za sebou Součka. Právě díky práci českého záložníka se tak z Rice stává mnohem komplexnější a ofenzivnější hráč, než kterým byl doposud.

Právě partnerství Rice - Souček bude klíčové i v dnešním večerním derby na hřišti Chelsea. Podrobnou on-line reportáž můžete sledovat na stránkách Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

Další zprávy