Španělští fotbalisté se bouří proti zápasům v USA. Uděláme všechno, abychom tomu zabránili, říkají

22. 8. 2018 21:59
Některým klubům se myšlenka zápasů hraných v zámoří zamlouvá, ale hráči jsou jednomyslně proti.
Fotbalisté Realu Madrid.
Fotbalisté Realu Madrid. | Foto: Reuters

Madrid - Unie španělských fotbalistů (AFE) se ostře postavila proti plánu vedení ligy odehrát v budoucnu soutěžní zápasy ve Spojených státech amerických. Hráčská unie nevyloučila ani možnost protestní stávky.

V reakci na informaci La Ligy z minulého týdne se dnes v Madridu sešli kapitáni či jejich zástupci z 20 ligových klubů včetně barcelonského Sergia Busquetse a Sergia Ramose z Realu Madrid.

"Kapitáni byli překvapeni a rozzlobeni, že bylo tak důležité rozhodnutí přijato bez konzultace s nimi. Hráči jsou jednomyslně proti, pro není nikdo," uvedl na tiskové konferenci prezident AFE David Aganzo. "Některým klubům se ta myšlenka líbí a další jsou proti tomu, ale já mluvím jen za fotbalisty," uvedl bývalý dlouholetý ligový hráč.

Aganzo nevyloučil, že by hráči v případě, že jim vedení ligy nedopřeje sluchu, mohli vstoupit do stávky. "Chci naprosto jasně říct, že uděláme všechno, abychom tomuhle zabránili," uvedl.

Představitelé španělské ligy minulý týden oznámili partnerství s nadnárodní společností Relevent, v jehož rámci by mohli v budoucnu odehrát některé zápasy v USA. Zatím však není jasné, kdy by k tomu mělo dojít a kolika utkání či klubů by se to mělo týkat.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Šéf německého fotbalu Keller kvůli výrokům s nacistickým podtextem rezignoval

Prezident Německého fotbalového svazu (DFB) Fritz Keller dnes podle očekávání rezignoval na svou funkci. Čtyřiašedesátiletý funkcionář tak učinil kvůli skandálu, kdy svého viceprezidenta Rainera Kocha přirovnal v dubnu k nacistickému soudci Rolandu Freislerovi. Ten za vlády Adolfa Hitlera poslal mnoho odpůrců režimu na smrt. Koch a druhý místopředseda Peter Peters by měli vedení svazu dočasně převzít do příštího roku, než bude zvoleno nové vedení.

Keller vedl svaz jako 13. prezident a úřad zastával jen 598 dní. Jeho působení bylo od začátku poznamenáno pokračujícím bojem o moc v rozděleném vedení. Kvůli pozdějším výrokům na Kochovu adresu se pak i on sám ocitl pod palbou kritiky.

Z tohoto důvodu se stal též prvním prezidentem DFB, který stanul před disciplinární komisí své asociace. Její verdikt se očekává v dalších dnech. Vedle Kellera by měl svaz opustit i jeho rival a generální tajemník Friedrich Curtius, jemuž má být ukončena smlouva. Pokladník Stephan Osnabrügge chce zůstat ve funkci pouze do dalších voleb.

Německý fotbalový svaz je s více než 7 miliony registrovaných členů největší federací jednoho sportu na světě. Od aféry s přidělením mistrovství světa 2006 se DFB nachází v krizovém módu. Předchozí dva šéfové Wolfgang Niersbach a Reinhard Grindel museli svou pozici předčasně opustit a od Kellera se očekávalo, že situaci zklidní. Místo toho však před vypršením mandátu ve funkci skončil i on.

před 37 minutami

Seemanová postoupila na kraulařské padesátce v českém rekordu do semifinále ME

Barbora Seemanová překonala v rozplavbách na mistrovství Evropy v Budapešti na kraulařské padesátce vlastní český rekord a časem 24,93 postoupila do večerního semifinále. Blízko semifinále byl také Jan Čejka, jenž zůstal na 50 m znak první pod čarou.

Jednadvacetiletá olympionička Seemanová na nejkratší trati vylepšila rekordní čas 25,06, který zaplavala při triumfu na juniorském ME v Netanje v červenci 2017. V rozplavbách byla dvanáctá, v redukovaném pořadí bez třetí nizozemské zástupkyně jde dál jako jedenáctá. Druhá česká reprezentantka, předchozí rekordmanka Anna Kolářová, zaplavala 26. čas.

Těsně uniklo semifinále dvacetiletému znakaři Janu Čejkovi ve sprintu na 50 metrů. Předloňský juniorský mistr Evropy na této trati zaplaval v rozplavbách čas 25,29, kterým společně s dvěma soupeři zaostal o setinu sekundy za dvěma závodníky na patnácté příčce. Tomáš Franta obsadil 21. místo.

Ostatní čeští reprezentanti měli v úvodní den bazénových disciplín v Budapešti k postupu už dál. Barbora Janíčková zaplavala na 100 m motýlek pětadvacátý čas, trio Ondřej Gemov, olympionik Jan Micka a Jakub Štemberk skončilo na 400 m volný způsob ve čtvrté desítce, Matěj Zábojník a Filip Chrápavý byli na prsařské stovce 41. a 42.

Další zprávy