Souček má slavného obdivovatele. Shearer vysvětlil, čím je česká hvězda výjimečná

Aleš Vávra Aleš Vávra
4. 1. 2021 6:55
Stopa Tomáše Součka v anglickém potažmo světovém fotbale významně roste. Úměrně tempu, jakým na jeho účet přibývají skvělé výkony, góly, naběhané kilometry, vyhrané hlavičkové souboje, odebrané míče a další impozantní statistiky.
Tomáš Souček.
Tomáš Souček. | Foto: Reuters

Souček už se definitivně ocitl v pozici, kdy si jeho výjimečně komplexní práce odváděně ve prospěch West Hamu United nelze nevšimnout. Přínos českého středopolaře je naprosto markantní, prakticky ve všech důležitých statistikách je mezi třemi nejlepšími hráči svého týmu.

Pro kouče Davida Moyese je nepostradatelný a nestřídatelný, v dosavadních sedmnácti duelech aktuálního ročníku Premier League odehrál pokaždé plnou porci minut a Kladivářům výrazně pomohl k pohodlné pozici ve středu tabulky, na dostřel pohárovým příčkám.

Zpočátku Součka na ostrovech prvoplánově řadili do škatulky vysokých defenzivních záložníků, štítů a dříčů, kteří mají primárně pomáhat obranné linii a čistit klíčový nebezpečný prostor. Jenže exslávista se přes počáteční nedůvěru spoluhráčů svou houževnatostí dostal k podobnému vůdcovství, jež ho zdobilo během jeho předchozího angažmá.

Dnes už jeho roli všestranného box-to-box středopolaře s několika výraznými nadstavbami - zejména pak tou v podobě nastřílených gólů - chápou snad všichni angličtí odborníci a osobnosti.

Obdivovatelů Tomáše Součka přibývá i v první lize ostrovních fotbalových celebrit, jak se ukázalo po poslední bitvě na hřišti Evertonu.

"Souček je vynikající, je to nejlepší střelec West Hamu, to ale v žádném případě není všechno. V obranné fázi toho udělá strašně moc," chválila ho v BBC jedna z největších legend anglického fotbalu, proslulý kanonýr Alan Shearer.

West Ham v pátek večer v Goodison Parku vyhrál 1:0, když několik minut před koncem rozhodl právě neúnavný Souček. Ačkoli odehrál tři náročné duely během pouhých šesti dnů, znovu a znovu z defenzivnější pozice ve středu pole vyrážel až před branku soupeře. V 86. minutě se to vyplatilo.

Čech nejprve zaujal šikovným technickým uvolněním a pohotovým volejem, o pár vteřin později stál přesně tam, kde bylo třeba, a usměrnil ránu spoluhráče Aarona Creswella do sítě Toffees.

Ačkoli by Souček měl nárok být vzhledem ke svému fyzicky náročnému hernímu stylu v závěrečných minutách unavený a nikoho by ani nenapadlo vyčítat mu, pokud by se v tu chvíli soustředil výhradně na plnění obranných povinností, dokáže se právě v koncovkách zápasů vybičovat k ještě mocnější aktivitě. 

Patrné to bylo i v úterním bezbrankovém duelu na hřišti Southamptonu, kde ho v závěrečné desetiminutovce bylo plné hřiště. Sám Souček po zisku cenného bodu na St. Mary's Stadium přiznal, že prostě toužil po vítězství.

Tahle zarputilá vůle přitom není v dnešním fotbale žádnou samozřejmostí. Naopak, jde o vlastnost, která odděluje výborné hráče od těch nenahraditelných.

Všiml si toho i Shearer, když vysvětloval, proč je podle něj Souček výjimečný.

"Nejvíc na mě zapůsobil právě tímhle. Je jedinečný tím, jak je připravený riskovat. A za to, jak jde po hlavě za vítězstvím, pravidelně sklízí odměnu," prohlásil s 260 brankami historicky nejlepší střelec Premier League.

Fanoušci Hammers už se začínají obávat zájemců z řad nejvyznamnějších anglických velkoklubů. 

"České eso musí být považováno za nejlepší nákup v celé lize za poslední roky, co se týče poměru cena - výkon. Můžeme jen doufat, že zůstane na London Stadium až do konce kariéry," napsal server Hammers News.

Tohle přání momentálně vypadá jako nesplnitelné.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Vesmírný teleskop Jamese Webba dnes dosáhl své konečné pozice zhruba 1,5 milionů kilometrů od Země

Na twitteru to napsal americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Dosud největší a nejvýkonnější zařízení svého druhu do kosmu vynesla raketa na konci loňského prosince, fungovat začne asi za čtyři měsíce.

Teleskop se na svou pozici dostal pomocí trysek při operaci, která trvala zhruba pět minut. Inženýři ze zemského střediska v americkém Baltimoru je aktivovali ve 20:00 SEČ, napsala agentura AFP.

Sedmitunové zařízení bude pozorovat vesmír z takzvaného druhého Lagrangeova bodu (L2), kde se vyvažují gravitační síly Země a Slunce. Díky tomu může teleskop udržovat stabilní pozici a zároveň je dostatečně daleko od Slunce na to, aby dokázal zachytit velice slabé infračervené záření, které dorazí na jeho zrcadla z prvních hvězd a galaxií, jež vznikaly před 13,5 miliardami let.

První pozorování se od zařízení, které je nyní od Země zhruba čtyřikrát dál než Měsíc, očekávají letos v červnu. Předcházet jim bude nastavení zrcadel a ochlazení detektorů infračerveného záření.

Další zprávy