Slavný čínský fotbalista kritizoval režim. Jeho syna vzápětí v Srbsku vyhodili z týmu

Sport ČTK Sport, ČTK
10. 6. 2020 15:31
Srbský prvoligový tým Radnički Niš se brání nařčení, že rozvázal smlouvu s čínským fotbalistou pod politickým tlakem poté, co jeho otec kritizoval čínskou komunistickou vládu.
Chao Chaj-tung v době, kdy hájil dres čínské reprezentace
Chao Chaj-tung v době, kdy hájil dres čínské reprezentace | Foto: Reuters

Propuštěným hráčem je obránce Chao Žun-ce, syn čínské fotbalové legendy Chaa Chaj-tunga.

Nyní padesátiletý Chao Chaj-tung minulý týden při příležitosti výročí událostí na pekingském náměstí Tchien-an-men v roce 1989 tvrdě v online videu kritizoval čínskou komunistickou stranu. Označil ji mimo jiné za teroristickou organizaci, která pošlapává demokracii.

Podle tchajwanských médií právě kvůli tomu následně skončil v Radnički Niš jeho syn Chao Žun-ce. Srbsko totiž navázalo s Čínou těsné politické a ekonomické vztahy, Peking této balkánské zemi v posledních letech poskytl miliardové půjčky v dolarech.

Chao Chaj-tung se synem:

Představitelé Radnički ale tvrdí, že klub se s hráčem rozloučil poté, co mu vypršela smlouva. Třiadvacetiletý Chao Žun-ce přišel do Niše z třetiligového španělského týmu Recreativo Granada a koncem května při svém debutu v srbské lize vstřelil jediný gól mužstva při remíze 1:1 s Kruševacem.

"Radnički se stará o fotbal, ne o politiku. Nikdo nám nevolal, nikdo klub nenutil, aby (Chao Žun-ce) odešel," uvedl klub.

Chao Chaj-tung je s 41 vstřelenými góly historickým rekordmanem čínské reprezentace a s 96 brankami nejlepším střelcem nejvyšší soutěže.

Sportovní deník Titan ho za jeho vyjádření z minulého týdne zkritizoval a uvedl, že už o něm nikdy nebude informovat.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 16 minutami

Německá CDU zahájila sjezd, zvolí na něm nového předsedu

Německá vládní Křesťanskodemokratická unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové zahájila druhý a zároveň závěrečný den volebního sjezdu, na kterém vybere nového předsedu, který se bude moci ucházet o kancléřskou kandidaturu. Delegáti, kteří se kvůli pandemii nemoci covid-19 sešli on-line, vybírají z trojice uchazečů. Dosluhující šéfka CDU Annegret Krampová-Karrenbauerová o funkci neusiluje a svůj post dala loni v únoru k dispozici.

Za favorita průzkumy mezi straníky označují někdejšího šéfa poslanců vládní konzervativní unie CDU/CSU Friedricha Merze, příslušníka konzervativního křídla, za kterým následují s mírným odstupem liberální ministerský předseda Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet a šéf zahraničního výboru Spolkového sněmu Norbert Röttgen. Kdo z nich ale opravdu usedne do předsednického křesla, rozhodne 1001 delegátů.

Kandidáti na stranického předsedu se nejprve straníkům představí a poté budou odpovídat na případné dotazy, okolo 11:00 bude následovat volba. Pokud žádný z trojice nezíská více než 50 procent hlasů, bude se konat druhé kolo. Výsledek by mohl být znám ještě před polednem.

Ačkoli jméno nového předsedy bude jasné již dnes, oficiálně bude potvrzeno až v pátek 22. ledna. Delegáti totiž z právních důvodů musí svou elektronickou volbu potvrdit korespondenčně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy