Manchester United je v čele tabulky. V dohrávce porazili Burnley a unikli Liverpoolu

12. 1. 2021 21:56
Fotbalisté Manchesteru United zvítězili v dohrávce 1. kola Premier League 1:0 v Burnley a vystřídali v čele tabulky mistrovský Liverpool, před nímž vedou o tři body. Jediný gól zápasu vstřelil z voleje Paul Pogba.
Victor Lindelöf
Victor Lindelöf | Foto: Reuters

Francouzský mistr světa rozhodl zápas v 71. minutě tečovanou střelou bez přípravy z hranice pokutového území po obloučku Marcuse Rashforda. Devět minut po Pogbově brance přišel na trávník v domácím dresu český útočník Matěj Vydra.

United vyhráli sedmý z osmi posledních zápasů a po Novém roce vedou tabulku poprvé od sezony 2012/13, kdy získali titul. První místo budou svěřenci Oleho Gunnara Solskjaera hájit v nedělím šlágru na hřišti Liverpoolu.

Na čtvrté místo se posunul Everton díky vítězství 2:1 ve Wolverhamptonu. Rozhodující branku vstřelil v 77. minutě hlavou Michael Keane a tým Carla Ancelottiho se bodově dotáhl na třetí Leicester. Na Liverpool ztrácí bod.

Sheffield United ukončil v 18. zápase čekání na první výhru v sezoně Premier League. Poslední tým tabulky díky gólu z penalty zdolal 1:0 oslabený Newcastle a mohl po 186 dnech slavit ligové vítězství. Hostující Newcastle hrál o deseti celý druhý poločas poté, co byl krátce před přestávkou vyloučen Ryan Fraser. Sheffield byl v utkání lepším týmem a dočkal se odměny v 73. minutě, kdy střídající Billy Sharp proměnil penaltu za ruku. "Blades" jsou po první výhře stále poslední s pěti body, na záchranu ztrácejí devět bodů.

Anglická fotbalová liga:

1. kolo: Burnley - Manchester United 0:1 (71. Pogba).

18. kolo: Sheffield United - Newcastle 1:0 (73. Sharp z pen.), Wolverhampton - Everton 1:2 (14. Neves - 6. Iwobi, 77. Keane).

Biden se pustil do boje se změnami klimatu, zastavil pronájem půdy k těžbě ropy

Americký prezident Joe Biden ve středu podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu postavit se změnám klimatu a učinit z "klimatické krize" téma pro velkou část federální vlády. Nařídil například ministerstvu vnitra, aby v co největší míře pozastavilo uzavírání nových smluv o pronájmu federální půdy k těžbě ropy a plynu. Podle nového šéfa Bílého domu Spojené státy nemohou v souvislosti s ekologickými výzvami dál otálet.

Americká média před vystoupením prezidenta psala o zahájení "frontálního útoku" proti klimatickým změnám nebo o rychlém startu ambiciózního projektu nové administrativy. Během povolebního přechodného období Biden avizoval například rozsáhlé investice do "zelené infrastruktury" včetně vyčlenění dvou bilionů dolarů (43 bilionů Kč) na projekty kolem obnovitelných zdrojů.

Prvními konkrétními kroky na cestě za klimatickými cíli je sada dekretů, které podle Bidena pomohou nejen snížit emise skleníkových plynů, ale i vytvořit nová pracovní místa. Média si všímala především ohlášené "přestávky" od nových pronájmů federální půdy či pobřežních vod k těžbě ropy a zemního plynu. S tímto krokem se pojí také "důkladná revize" všech existujících nájemních kontraktů souvisejících se zpracováváním fosilních paliv.