Připadám si jako Kolumbus, směje se Coufal. Zázemí West Hamu ho ohromilo

ČTK ČTK
9. 10. 2020 16:33
Obránce Vladimír Coufal je rád, že se mu o víkendu povedla premiéra za fotbalisty West Hamu. Úvodní zápas ale nechce přeceňovat a ví, že mnohem těžší bude v anglické lize výkony potvrzovat. V londýnském klubu ho překvapila velmi pečlivá zdravotní prohlídka i milé přijetí od všech spoluhráčů.
Tomáš Souček a Vladimír Coufal.
Tomáš Souček a Vladimír Coufal. | Foto: Instagram West Ham United

Coufal stihl v novém působišti jen dva tréninky, přesto pouhé dva dny po příchodu ze Slavie hned nastoupil za West Ham v základní sestavě a přispěl k nečekané výhře 3:0 v Leicesteru.

"Snažil jsem se odevzdat tomu maximum a hrát to, co umím. Že se to všem líbilo nebo že se to povedlo, jsem rád. Ale o hodně těžší bude ty výkony potvrzovat, než zahrát jeden zápas. Tohle byla nějaká první vlaštovka," řekl Coufal novinářům při videokonferenci z Larnaky, kde se s národním týmem chystá na nedělní zápas Ligy národů v Izraeli.

Po povedené premiéře slyšel chválu ze všech stran. "Samozřejmě jsem nějakou chválu zaregistroval. Když vás najednou v příspěvku (na sociální síti) označí pět tisíc lidí, tak vám to tam pořád skáče. Ale nechci si to dávat do hlavy, protože nejtěžší bude to potvrzovat," podotkl.

Zpočátku nepředpokládal, že hned nastoupí. "Nebylo moc času na to být překvapený. Po prvním tréninku jsem si úplně nemyslel, že budu hrát, protože se mnou nikdo nemluvil. Navíc manažer Moyes byl v izolaci (kvůli koronaviru). Ale měl jsem nějaké signály, že přestože se mnou zatím nikdo nemluví, mohl bych nastoupit," uvedl.

"A to se potvrdilo na předzápasovém tréninku, kde jsem šel nacvičovat standardky s klukama. Trenér si mě večer zavolal na video, abych věděl, kde mám stát, a dal mi nějaké taktické pokyny. Třeba že budeme hrát v pětičlenné obraně. Myslím, že to bylo v pohodě. Nehraju fotbal první den, abych si s tím neporadil," dodal osmadvacetiletý pravý bek.

Hned po prvním utkání si troufl na rozhovor pro klubovou televizi. "Anglicky něco umím. Někdy mám problémy, když na mě mluví hodně rychle nebo když angličtí kluci mluví mezi sebou. Musím si zvyknout na ten akcent. Ale na nějakém levelu angličtinu umím. Myslím, že se zlepšuji, i tady na reprezentaci chci každý den aspoň dvě hodiny strávit nějakými cvičeními. Že to v Anglii berou, je jasné, protože prokážete v té zemi nějaký respekt. Chcete se naučit jejich řeč, oni pak snahu vezmou. I kdybych třeba něco neřekl dobře, nebude se mi nikdo smát," řekl Coufal.

Jako Kryštof Kolumbus

Z prostředí v klubu je nadšený. "Příjemně mě překvapilo tréninkové centrum. Je fantastické, moderní, čtyři hřiště, jídelna. Úplně bomba. Příjemně mě také překvapilo, že kluci jsou hodně pozitivní. Snažili se na mě být hned od prvního dne milí, i když mě mohli brát jako někoho, kdo jim přišel vzít práci nebo místo v sestavě," uvedl Coufal.

Zaskočila ho délka zdravotní prohlídky. "Byla opravdu dlouhá a vyčerpávající. Byl jsem tam snad od 9 od rána do tří nebo čtyř odpoledne. Proklepávali mě od hlavy až k patě, snad tři hodiny jsem byl na magnetické rezonanci. Doktor se mě ptal na zranění, která jsem měl čtyři pět let zpátky v Liberci a už jsem si ho ani nepamatoval," líčil Coufal.

V začátcích mu hodně pomáhá český záložník a další bývalý slávista Tomáš Souček. "Je vidět, že ve West Hamu má velké jméno a dost dobrou pozici. Všichni ho tam berou. Hodně mi ten vstup ulehčil, snaží se mi pomoci, jak může. Za to jsem mu vděčný," řekl Coufal.

V posledních dnech prožil hektické období. Do Anglie odletěl hned po vyřazení Slavie v kvalifikaci Ligy mistrů v Dánsku, následně se přesunul na sraz reprezentace do Prahy a další cesty absolvuje s národním týmem. Mužstvo se v sobotu přesune z Kypru do Izraele a poté ještě do Skotska.

"Připadám si jak Kryštof Kolumbus," žertoval Coufal. "West Ham pro mě poslal soukromé letadlo do Dánska, letěl jsem sám bez lidí, jen steward a kapitán. To bylo v pohodě. Zpátky s Tomášem Součkem z Anglie víceméně to samé. A teď FAČR dělá vše možné i nemožné, abychom se nedostali do kontaktu s ostatními lidmi. Na letištích máme VIP salonky, kde nás rychle odbaví. Nejhorší bude přelet z Izraele do Skotska, to bude dlouhé. Ale všichni už jsme něco zažili, tak si s tím poradíme," uvedl Coufal.

Na zápas ve Skotsku se hodně těší i proto, že v září kvůli koronaviru v českém týmu musel proti Ostrovanům nastoupit narychlo složený nový výběr, který v Olomouc prohrál 1:2. "Ve Skotsku bude aspoň normální počasí než tady na Kypru a v Izraeli to vedro. Navíc tam bude dost hráčů z anglické ligy. Doufám, že teď poznají pravou sílu naší reprezentace, že vyhrajeme a oplatíme jim to," doplnil Coufal.

Fotbalová republika, díl čtvrtý: Tak bojovali s covidem i Prasekem ve Stěžerech | Video: Sport
 

Právě se děje

před 2 minutami

Křeslo v britském parlamentu po doplňovacích volbách získali konzervativci

Křeslo v britském parlamentu ve čtvrtečních doplňovacích volbách v severoanglickém Hartlepoolu získala kandidátka Konzervativní strany Jill Mortimerová. Informoval o tom zpravodajský server BBC. Je to poprvé, co konzervativci v tomto tradičně levicovém volebním obvodu zvítězili.

Mortimerová v Hartlepoolu, jednom z nejchudších anglických měst, a jeho okolí získala 52 procent (přes 15 500) hlasů, kandidát opoziční Labouristické strany 29 procent (okolo 8500 hlasů). O křeslo se celkem ucházelo 16 politiků. "Labouristé příliš dlouho Hartlepool považovali za samozřejmost… Lidé už toho mají dost. A nyní skrze tyto výsledky promluvili a dali najevo, že je čas na změnu," uvedla Mortimerová, která zveřejněné výsledky označila za "historické".

Analytik BBC Chris Mason výsledek nazval zemětřesením, které sice nezmění poměr sil v parlamentu, zato změní náladu. Prohra labouristů podle něj povede k vzájemnému obviňování uvnitř britské levice. Konzervativní premiér Boris Johnson má po předloňských volbách v parlamentu pohodlnou většinu.

Zdroj: ČTK
před 14 minutami

Twitter zablokoval účet, který na platformě sdílel Trumpova vyjádření

Sociální síť twitter zablokovala účet, který sdílel příspěvky, jež začal před několika dny zveřejňovat na svých webových stránkách americký exprezident Donald Trump. Ten byl přitom z twitteru nadobro vykázán letos v lednu, když vyjádřil podporu svým přívržencům, kteří násilně vtrhli do budovy Kongresu. Mluvčí twitteru uvedla, že účet porušil pravidla společnosti ohledně obcházení zákazů. Server BBC však napsal, že Trumpova sdělení na twitteru sdílí nadále řada dalších podobných účtů.

Zablokovaný účet nesl název @DJTDesk a jeho popisek zněl "příspěvky kopírované (…) jménem 45. prezidenta Spojených států. Původně napsané přes DonaldJTrump/Desk".

Trump v úterý představil novou sekci na svých stránkách, kam posílá svoje krátká vyjádření, jež nese název "ze stolu Donalda J. Trumpa" (From the Desk of Donald J. Trump). Vzhled stránky i formát jeho sdělení je podobný twitteru, uživatelé však nemohou na jeho příspěvky nijak reagovat. Mají však možnost je pomocí dvou tlačítek sdílet na twitteru i na facebooku, kde jsou Trumpovy účty rovněž pozastaveny.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Čína vypustila poprvé více skleníkových plynů než všechny rozvinuté země

Čína vypustila do vzduchu poprvé více skleníkových plynů než všechny rozvinuté země dohromady. V roce 2019, ze kdy jsou poslední vyhodnocené údaje, jich z této země pocházela více než čtvrtina. Vyplývá to z nové studie, kterou zveřejnil americký institut Rhodium Group.

Nejlidnatější země světa přispěla v roce 2019 k celosvětovým emisím ekvivalentů CO2 sama 27 procenty, odhaduje americká společnost. Spojené státy na druhém místě byly zodpovědné jen za 11 procent skleníkových plynů a třetí Indie za 6,6 procenta emisí. Ještě o dvě desetiny procentního bodu méně činil příspěvek Evropské unie na čtvrtém místě.

Podle studie vypustila Čína do vzduchu více než 14 gigatun (jedna gigatuna je miliarda tun) ekvivalentu CO2. Ve srovnání s rokem 1990 je to trojnásobek, a za uplynulé desetiletí nárůst o 25 procent. Celosvětově se emise skleníkových plynů v roce 2019 zvýšily o 11,4 procenta na 52 miliard tun. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy