Z komické postavičky opět hrdinou. Součkova parťáka drtil posměch i deprese

Aleš Vávra Aleš Vávra
23. 4. 2021 18:27
Obrovský talent Manchesteru United se v posledních letech změnil ve zdroj velkého zklamání, později dokonce v terč všeobecného posměchu, k němuž se časem připojili i sami fanoušci Red Devils. Královsky placený fotbalista se stal spíše komickou postavičkou a málokoho skutečně zajímalo, co prožívá uvnitř. Teď už se nesměje nikdo a Jesse Lingard může vyprávět.
Jesse Lingard a Tomáš Souček.
Jesse Lingard a Tomáš Souček. | Foto: Reuters

Lingard píše příběh hollywoodského střihu. Jeho vzkříšení po odchodu na hostování do West Hamu United udivuje celý fotbalový svět.

Angličtí odborníci se chytají za nos. Přiznání, že něco takového nečekali ani v nejdivočejších snech, jsou plná britská média. Lingard byl odepsán prakticky všemi, přesto teď pochybovačům i posměváčkům vytírá zrak.

A přitom stačilo tak zdánlivě málo: bezmezná důvěra kouče Davida Moyese, stejně jako plná podpora od nových spoluhráčů v dresech s kladivy na hrudi. Lingard se stal součástí unikátní party, která ho bez jakýchkoli předsudků okamžitě přijala mezi sebe.

Revanšoval se za to tak, jak se nikomu ani nesnilo. Gólové "kladivo" s číslem 11 na zádech teď vládne Anglii.

Vraťme se ale do loňského léta. Probíhá poslední kolo specifického koronavirového ročníku Premier League, United hrají doma s Leicesterem, oba soupeře v tabulce dělí jediný bod, hraje se o účast v Lize mistrů.

Rudí ďáblové vedou těsně 1:0 a trenér Ole Gunnar Solskjaer v závěru ukazuje na překvapeného Lingarda.

Jdi se rozhýbat, půjdeš na hřiště.

Pro všechny je to tak trochu šok, Lingard dostával od norského šéfa minimum šancí a spoustu zápasů strávil dokonce na tribuně. V 77. minutě přesto bývalý anglický reprezentant vstupuje na hrací plochu, v samotném závěru osmiminutového nastavení pak po hrubce brankáře Kaspera Schmeichela střílí do prázdné brány druhý gól United.

To, co se děje potom, ilustruje esenci pádu, který Lingard za poslední roky prožil. Spoluhráči mu gratulují, ale jen stěží zadržují smích, něco si šeptají a dobře se baví.

Lingard v posledních vteřinách ročníku dává svůj jediný gól sezony. Velká legrace pokračuje, když se na světlo dostává příběh sázkaře, který před začátkem ročníku vsadil deset liber na to, že si v něm Lingard nepřipíše žádnou branku ani asistenci a o slušnou výhru přišel vskutku bizarním způsobem.

I tenhle dílčí Lingardův úspěch tak končí posměchem i s přihlédnutím k tomu, o jak snadný gól vlastně šlo. Místo zvýšení sebedůvěry znamená spíš pravý opak. 

Nový ročník znamená další fázi pádu. Lingard dostane pár drobných šancí v anglických pohárech, v Premier League mu Solskjaer nedává během podzimu ani jedinou minutu.

Za jeho nejlepší výkon označují pichlavé komentáře instagramové video, kde Lingard zdařile imituje svého kamaráda a parťáka Paula Pogbu.

Na jeviště anglické nejvyšší soutěže se odepisovaný fotbalista vrací až 3. února tohoto roku. Není to v dresu Manchesteru, ale již v barvách West Hamu.

"My potřebujeme Jesseho a Jesse naléhavě potřebuje nás," vysvětluje nečekané angažmá Moyes, muž, který rovněž dobře ví, jaké to je být odepisovaný a podceňovaný.

Přestože kolem Lingardova přesunu do východního Londýna vládne pesimismus, hned jeho premiéra zapůsobí jako rána kladivem. Na hřišti Aston Villy dává dvě branky a o dva a půl měsíce později se honosí spektakulární bilancí: 10 duelů, 9 gólů, 3 asistence. 

Najednou tuší i kouč Albionu Gareth Southgate, že nevzít tahového, rychlého, v koncovce klinického a chladnokrevného plejera na Euro by i přes obrovskou konkurenci ofenzivních anglických hvězd mohla být osudová chyba. Pro mnohé, kteří se mu smáli, je teď "J-Lingz" nejlepším hráčem ligy.

Najednou je o něj zájem. Najednou každého zajímá jeho zázračná proměna i to, jak se v těžkých časech vlastně cítil.

"Uvažoval jsem, že si dám od fotbalu pauzu," odhaluje Lingard. V Manchesteru se prý dostal do fáze, kdy byl šťastný, že sedí na lavičce. "Nechtěl jsem hrát, protože jsem byl duchem jinde. Vůbec jsem se nesoustředil. Myslel jsem na jiné věci."

Tou nejzásadnější, jež ho odváděla od fotbalu, byly psychické problémy jeho maminky. Celý život bojuje s depresemi a minulý rok se její stav zhoršil, v Londýně musela nastoupit léčbu.

Osmadvacetiletý Lingard se musel starat o mladší sourozence, bratra a sestru. "Byl to boj," přiznává fotbalista.

"Ovlivnilo mě to, věci se nahromadily. Cítil jsem, že už nejsem tatáž osoba. Že už nejsem Jesse Lingard. V zápasech jsem měl pocit, že mě hra jen míjí, že vlastně na hřišti ani nechci být. Bylo to šílené," vypráví.

Jeho přístup nakonec změnil příchod covidu. Bylo to buď, a nebo. Nejprve měl chuť se na všechno vykašlat. Desítky minut jen ležel na gauči, s pohledem upřeným do zdi.

"Tehdy bylo snadné všechno vzdát, já ale místo toho začal bojovat. Pořád jsem byl ve fitku, pořád jsem běhal. Lockdown mě změnil. Díval jsem se na své zápasy z té dobré éry a říkal si: to je opravdový Jesse Lingard. Chtěl jsem se vrátit silnější a rychlejší. A to se mi také povedlo."

Lingard pořád není fotbalistou pro každého, což dokládají třeba ohlasy na jeho okázalé gólové oslavy. Nevypočitatelná povaha a občasné sklony k manýrům fotbalové primadony jsou tady pořád.

Do kladivářské DNA ale takové věci nepatři a Lingard to dobře ví.

"Když hrál v Manchesteru, působil na mě jako frajírek, který má peníze, žije si v luxusu a na vysoké noze. Když přišel k nám, změnil jsem názor. Je to skvělý kluk a vynikající fotbalista," básní o něm český spoluhráč Vladimír Coufal.

"Nechte mě to vyřešit." Petr Čech se snažil uklidnit rozzlobené fanoušky Chelsea. | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 20 minutami

Odbory se s ministerstvem zdravotnictví neshodly na růstu platů zdravotníků

Odbory se s ministerstvem zdravotnictví na růstu platů zdravotníků pro příští rok zatím nedohodly. Znovu se mají sejít v pondělí příští týden, řekla v pondělí předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Dagmar Žitníková. Zástupci zdravotníků žádali růst platů o 3000 korun a u lékařů o deset procent, celkově by mělo jít asi o 8,6 miliardy korun. To už dříve odmítli zástupci soukromých lékařů i vedení nemocnic v radě poskytovatelů. Vyjádření ministerstva ČTK zjišťuje.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Tým Fakulty elektrotechnické ČVUT obsadil na „olympiádě robotů“ druhé místo ve virtuálním prostředí

Finálové kolo DARPA Subterranean Challenge pořádané agenturou amerického ministerstva obrany vyneslo českému týmu vystupujícímu pod hlavičkou CTU-CRAS-NORLAB pódiové umístění v souboji robotů ve virtuálním prostředí - v robotickém simulátoru. Mezi deseti nejlepšími robotickými týmy světa obsadil druhé místo, za což mu přísluší odměna 500 000 dolarů. Výsledky agentura DARPA vyhlásila v pátek 24. září při slavnostním ceremoniálu v Kentucky ve Spojených státech

Soutěž softwarových řešení probíhala v osmi podzemních virtuálních světech,
které reprezentují různá prostředí. V nich se s veškerou dynamikou a kinematikou pohybují trojdimenzionální modely robotů, kteří v simulovaném prostředí ve vzájemné spolupráci plní stejné úkoly záchranářů jako jejich reálné předobrazy.

„Soustředili jsme se především na hlavní soutěž s reálně existujícími roboty, proto je pro nás druhé místo ve virtuálním závodu příjemné překvapení. Výsledek totiž ukazuje možnosti technického řešení, do kterého jsme investovali zejména díky subvenci agentury DARPA. To, že naše řešení funguje takto dobře ve virtuálu, nám dává slibnou perspektivu i pro práci s reálným systémem,“ říká prof. Tomáš Svoboda, vedoucí týmu více než třiceti vědců a studentů z katedry kybernetiky a katedry počítačů Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze.

Zdroj: Domácí
Další zprávy