Premiéra snů. Dúbravka vychytal po přestupu ze Sparty čisté konto proti Manchesteru United

Aktualizováno 11. 2. 2018 19:41
Slovenský brankář Martin Dúbravka se v anglické Premier League zapsal tím nejlepším možným způsobem. Po přestupu ze Sparty do Newcastlu vychytal "Strakám" vítězství 1:0 nad Manchesterem United.
Martin Dúbravka zvládl první utkání po přestupu ze Sparty bravurně.
Martin Dúbravka zvládl první utkání po přestupu ze Sparty bravurně. | Foto: Reuters

Londýn - Brankář Martin Dúbravka zažil snový debut za Newcastle a ve 27. kole anglické fotbalové ligy nováčkovi pomohl k překvapivé domácí výhře 1:0 nad druhým Manchesterem United. Slovenský reprezentant, který v lednu přišel do Newcastlu na hostování z pražské Sparty, předvedl několik výborných zákroků, působil jistým dojmem a byl zvolen nejlepším hráčem utkání.

"Byl to úžasný zápas a je pro nás důležité, že jsme získali tři body. Každý z nás je super šťastný. Snažil jsem se soustředit na hru a myslet jen na to, abych týmu pomohl v klíčových momentech," řekl Dúbravka v rozhovoru pro BBC. "Uvidíme, co se stane v létě. Snažím se ukázat lidem, že si zasloužím být v Newcastlu," přidal devětadvacetiletý gólman.

V prvním poločase Dúbravka zneškodnil Lingardovu tečovanou střelu a vykopl i pokus Anthonyho Martiala. Na začátku druhé půle sice Romelu Lukaku dostal míč do sítě Newcastlu, ale gól nebyl uznán kvůli útočnému faulu.

"Straky" rozhodly v 65. minutě. Po standardní situaci Dwight Gayle přiklepl míč volnému Mattu Ritchiemu a ten nekompromisně propálil gólmana Davida de Geu. Závěrečný nápor hostů fotbalisté Newcastlu ustáli, Dúbravka ještě vychytal Ashleyho Younga a Michaela Carricka.

"Dúbravka byl klidný a přenesl sebevědomí na celý tým. Všichni tvrdě makali, takže by nebylo spravedlivé říct, že jenom brankář hrál dobře," uvedl trenér Newcastlu Rafael Benítez.

Jeho svěřenci doma v anglické lize zvítězili poprvé od října a poskočili na třinácté místo. Naopak Manchester United po druhé venkovní porážce za sebou v tabulce ztrácí 16 bodů na městského rivala City.

"I kdybychom tady hráli deset hodin, tak bychom nedali gól. Hráči Newcastlu bojovali jako zvířata, což myslím jako kompliment. Dali do toho všechno a fotbaloví bohové byli na jejich straně," konstatoval kouč "Rudých ďáblů" José Mourinho, který se ani na sedmý pokus nedočkal ligové výhry na stadionu St. James' Park.

Liverpool zvítězil v Southamptonu 2:0 a vrátil se na třetí místo tabulky, na druhý Manchester United ztrácejí "Reds" jen dva body. Výběr trenéra Jürgena Kloppa rozhodl zápas už v prvním poločase, kdy se trefili útočníci Roberto Firmino a Mohamed Salah.

Anglická fotbalová liga - 27. kolo:

Huddersfield - Bournemouth 4:1 (27. a 66. Mounié, 7. Pritchard, 90.+5 Van La Parra z pen. - 13. Stanislas), Newcastle - Manchester United 1:0 (65. Ritchie), Southampton - Liverpool 0:2 (6. Firmino, 42. Salah).