Potupný ústup. Boj o podobu fotbalu Liverpool s Manchesterem prohrály v jediné bitvě

Marek Janoš Marek Janoš
17. 10. 2020 18:41
Proti reformě anglického fotbalu z dílny zástupců Liverpoolu a Manchesteru United se zvedl silný odpor, který ji smetl dřív, než se oficiálně vůbec dostala na stůl.
Mark Noble a Nemanja Matič
Mark Noble a Nemanja Matič | Foto: Reuters

Nejkontroverznějším bodem navrhovaných změn bylo posílení pozice tradičních klubů. Devět mužstev nejdéle hrajících Premier League mělo mít větší pravomoci rozhodovat v důležitých otázkách než ostatní kluby.

Posílení svého postavení Liverpool a United - tzv. Big Picture - hodlaly vyměnit za aktuální velkorysou finanční pomoc klubům ze druhé nejvyšší soutěže ze záchranného balíčku, plus závazkem dělit se více o příjmy Premier League i s nižšími anglickými soutěžemi.

Klíčová bitva se odehrála ve středu, jen tři dny před dalším ligovým kolem. Setkání zástupců všech dvaceti týmů Premier League se mělo odehrát v napjaté atmosféře. Výsledkem bylo, že projekt Liverpoolu a Manchesteru nejbohatší fotbalová liga pustila k vodě.

"Liverpool s Manchesterem byly donuceny k potupnému ústupu," konstatoval komentátor David Hytner.

Proti sobě se zformovaly dva tábory. Zastánci Big Picture na jedné straně, reprezentováni šesti tradičními kluby (Liverpool, Manchester United, Manchester City, Tottenham, Chelsea, Arsenal). Na druhé straně se společně ocitly ostatní kluby Premier League, společně s fotbalovou asociací a vedením ligy, navíc s podporou ministerstva kultury a sportu.

Oddechl si například trenér Southamptonu Ralph Hassenhüttl. "Liga by pak byla nudná. Prakticky by zmizela šance, že tady najdeme druhý Leicester," řekl BBC. Podle něj by pak začal na ostrovech vznikl jediný národní šampion, jako je tomu v případě Bayernu v Německu nebo Juventusu v Itálii.

Kouč Arsenalu Mikel Arteta se přidal. "Musíme dojít k řešení, které bude dobré pro všechny," uvedl smířlivě.

Šéf ligy Gary Hoffman se během samotného on-line jednání snažil atmosféru utišit, ale nevyhnul se rozporům mezi kluby. Výkonný ředitel Evertonu Denise Barrett-Baxendale dokonce od Liverpoolu a United vyžadoval omluvu, čímž také opepřil atmosféru mezi Reds a Toffees před sobotním Merseyside derby.

Anglické deníky se shodují, že kluby přímo na jednání společnou řeč nenašly. Shodly se ale, že projekt Big Picture pouští k ledu, a to za překvapivého mlčení zástupců Citizens, Tottenhamu, Chelsea a Arsenalu. Liverpool s Manchesterem zůstaly osamoceny a musely skousnout diplomatickou porážku.

Mezi poraženými jsou i druholigové kluby a šéf této soutěže Rick Parry, který stál na straně rebelů. Championship žádal 250 milionů liber, které mu projekt Big Picture přislíbil, nyní se jedná o pomoci v hodnotě 50 milionů liber.

"Samozřejmě, kluby z druhé ligy jsou frustrované, ale chceme s nimi mít dobré vztahy. Nemáme mezi sebou žádnou zlou krev," ujistil po jednání jeden ze zástupců Premier League Richard Masters.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy