Polské Blšany? Malá vesnice kope Ekstraklasu, prezidentka klubu vyhání chuligány do kukuřičných polí

František Typovský František Typovský
28. 1. 2018 7:10
O vesničce Nieciecza kousek od Krakova se v Čechách příliš nepíše. Přesto si ale tato obec se 700 obyvateli pozornost zaslouží. Už jen proto, že uprostřed polí lze najít fotbalový stadion, na kterém se hraje nejvyšší fotbalová soutěž. Příběh tamního fotbalového klubu připomíná Blšany a éru, kdy Chmel zářil na mapě českého fotbalu.
Fotbalisté klubu z polské vesničky Nieciecza slaví postup do nejvyšší soutěže.
Fotbalisté klubu z polské vesničky Nieciecza slaví postup do nejvyšší soutěže. | Foto: Termalica Bruk-Bet Nieciecza

Praha - Pokud vyrazíte z polského Krakova na severovýchod, narazíte pouze na všudypřítomné nekonečné lány kukuřičných polí, které tu a tam pročísne řeka nebo rybník. Uprostřed toho všeho ale leží vesnice, která popírá vše výše uvedené. V momentě, kdy se přiblížíte k Nieciecze, už zdálky vás do očí udeří dvě stavby. Na jednom konci obrovská továrna na výrobu dlažebních kostek, na tom druhém fotbalový stadion.

Právě zde se sídlí fotbalový klub Termalica Bruk-Bet Nieciecza, který již třetí sezónou hraje nejvyšší fotbalovou soutěž v Polsku - Ekstraklasu. Podobně jako u většiny vesnických fotbalových týmů je i Nieciecza výrazně spojená se jménem místního movitého sponzora. Tím je Krzysztof Witkowski, jeden z nejbohatších lidí v Polsku, kterému patří firma Bruk-Bet, jež vyrábí dlažební kostky a stavební materiál.

Než se Witkowski ujal podpory klubu ze své domovské vesničky, hrála Nieciecza pouze regionální soutěže a nijak nevybočovala z řady celků v okolí. Pumpování financí se ale ihned začalo projevovat a tým mezi lety 2004 a 2010 prolétl celou pyramidou fotbalových soutěží jako uragán až do druhé ligy. Tam se movitý majitel rozhodl změnit strategii, na chvíli zpomalil přísun peněz do kádru a investoval do kompletní rekonstrukce místního stadionku.

Z polorozpadlé ruiny vybudoval jednu z nejmodernějších a nejútulnějších arén v Polsku, která pojme 4 595 diváků. Nieciecza se s problémy ve druhé lize udržela, takže Witkowski ihned zatoužil po postupu mezi úplnou elitu.

Za vším hledej ženu

Před sezónou 2012/2013 udělal Witkowski překvapivý, ale jak se posléze ukázalo, klíčový krok. Odstoupil z čela klubu a nechal se nahradit vlastní manželkou Danutou, velkou fotbalovou fanynkou, navíc nadanou ekonomkou. Danuta ihned rozhodla o novém směřování klubu - zacílila na fotbalisty z okolních zemí, kteří čekají na restart kariéry.

"Jsme rodinný klub, a potřebujeme podobné hráče. Ty, kteří pro nás budou dýchat, a ne žoldáky," hlásila tehdy. Sázka se vesničce vyplatila, v sezóně 2014/2015 postoupila mezi elitu. 

V Nieciecze se vytvořila silná šestičlenná slovenská enkláva. V kádru se nachází hráči jako Patrik Mišák (známý českým fandům díky působení v ostravském Baníku), či Ján Mucha, bývalý brankář slovenské reprezentace. Ty doplňují další fotbalisté ze středu Evropy, v týmu lze nalézt Maďary, Ukrajince, či Lotyše. Nejvýraznější postavou celku je pak právě Lotyš Vladislavs Gutkovskis, jehož střelecká forma poutá celky z Bundesligy, kteří o něj projevují velký zájem. Nieciecza si však svůj klenot zatím drží.

Danuta Witkowská navíc nastolila v klubu trend budoucnosti. Zaplatila moderního datového analytika, speciální tréninkové vesty, drony a další vybavení, které Nieciecze pomáhá hodnotit tréninky a vylepšovat je. "Drony samozřejmě nemohou dávat góly, ale můžete díky nim vyhrát. Teď z nás mají všichni legraci, ale jsme vizionáři. Za pár let nás budou všichni kopírovat," řekla prezidentka klubu pro polský deník Gazeta Wyborcza.

Klub navíc stále sází na rodinné a útulné prostředí, kde velký prim hraje pohodlí domácích diváků. Witkowská se proto nebojí zajít k poměrně radikálním krokům, aby ochránila bezpečí příznivců Nieciecze. Když do vesnice přijeli chuligáni Štětína a začali se dobývat mimo své vyhrazené území, nařídila prezidentka klubu zatlačit fanoušky hostí do blízkých kukuřičných polí a držet je tam pod policejním dohledem.

Polský Mourinho klubu vtiskl tvář

V debutové sezóně se vesnička vyhnula sestupu, ale jen těsně. Vedení klubu proto neváhalo, a odvolalo tehdejšího trenéra Piotra Mandrysze, který tým vytáhl na výsluní. Následovalo angažování sedmačtyřicetiletého stratéga Czesława Michniewicze, který Polákům utkvěl v paměti hlavně pečlivou defenzivní hrou a rychlými protiútoky. Ne nadarmo se tak Michniewiczovi přezdívá "polský Mourinho". 

Nový trenér v minulé sezóně přinesl svěží vítr do plachet Nieciecze. Celek po půli sezóny atakoval pohárové příčky, na jaře se však propadl na osmou příčku. I tak to ale byl naprosto unikátní úspěch a vesnice kousek od Krakova připomněla, že se s ní musí počítat.

Podle tehdejšího trenéra klubu stálo za vzestupem celku hlavně skvělá provázanost týmu s vedením. "Ve velkých klubech jsou vztahy s majiteli vždy oříškem, tady jsou nám ale všichni k dispozici. Alespoň jednou týdně se všichni neformálně potkáme s prezidentkou Witkowskou. Ona tím pádem ví o všech našich problémech a pomáhá nám. Je jako naše velká matka," řekl Michniewicz v prosinci roku 2016. 

Ani Michniewicz však na lavičce klubu z jihu Polska nevydržel dlouho. V létě loňského roku si jej jako kouče vybrala polská "jednadvacítka" a prezidentka Witkowská přání fotbalové asociace vyhověla. Rychle ale angažovala Macieje Bartoszka z konkurečního klubu Korona Kielce, který pokračuje v trendu nastaveném Michniewiczem. 

Raketový vzestup Nieciecze připomíná tažení Chmelu Blšany na počátku nového milénia. Za týmem z Ústeckého kraje stál také movitý majitel (byť kontroverzní), a vesnice na Lounsku táhla rodinným prostředím. Vesnička u Krakova ale zdaleka nemá našlápnuto k podobně neslavnému konci, svou vizionářskou koncepcí a pevnou ženskou rukou ve vedení klubu svítá na dlouhou budoucnost na polském fotbalovém výsluní.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Očkování v USA jde rychle, Universal odkládá premiéru filmu Rychle a zběsile 9 už jen o měsíc

Jen o měsíc odkládá filmové studio Universal velkorozpočtový snímek Rychle a zběsile 9, který měl také do českých kin dorazit koncem května. Nově se s premiérou počítá na 25. června, píše agentura Reuters. Podle ní se hollywoodská firma vlastněná nadnárodním konglomerátem Comcast snaží vytipovat dobu, kdy se do biografů bude moci vrátit co nejvíce lidí, aby z prodeje vstupenek zaplatila náklady. Snímek měl rozpočet přes 200 milionů dolarů, v přepočtu 4,4 miliardy korun.

Universal film odložil jen o měsíc. Podle Reuters to dokazuje, že studio vkládá naděje do rychlého průběhu očkování v USA a Kanadě, které společně tvoří největší filmový trh světa. V New Yorku se sítě biografů AMC, Cineworld či Cinemark po roční pauze způsobené pandemií znovu otevřely tento pátek. Provozovatelé doufají, že v lukrativní letní sezóně už na velkorozpočtové filmy jako Rychle a zběsile 9 přitáhnou opět davy nyní již naočkovaných diváků. Jako první má do kin 7. května zamířit Black Widow, ve které stejnojmennou superhrdinku hraje Scarlett Johanssonová.

Zdroj: Reuters
Další zprávy