Barceloně hrozí bankrot. Pokud se Messi a spol. nevzdají třetiny platu

ČTK ČTK
1. 11. 2020 14:41
Ekonomická situace Barcelony je kvůli koronavirové pandemii a vysokým platům hráčů kritická. Podle španělských médií hrozí katalánskému velkoklubu v lednu bankrot, pokud se fotbalisté v čele s hvězdou Lionelem Messim nevzdají 30 procent mzdy, což by znamenalo úsporu ve výši 190 milionů eur (5,2 miliardy korun).
FC Barcelona při zápase Ligy mistrů 2020 v Turíně
FC Barcelona při zápase Ligy mistrů 2020 v Turíně | Foto: Reuters

Podle deníku AS hráči se snížením platů nesouhlasí, ale jejich právníci už začali se zástupci klubu v pátek jednat. Atmosféru pomohla uklidnit i úterní rezignace neoblíbeného prezidenta Josepa Marii Bartomeua a celého jeho vedení.

Na jednání nicméně podle tisku příliš času nezbývá. Aby se podařilo 190 milionů eur ušetřit, musí být dohoda o třicetiprocentním snížení platů uzavřena do čtvrtka 5. listopadu.

Barcelona se dostala do finanční krize vinou koronavirové pandemie, během níž dramaticky poklesly její příjmy kvůli chybějícím financím od fanoušků.

Jednomu z nejslavnějších klubů světa se nedaří ani na hřišti. Minulou sezonu zakončil bez zisku trofeje a debaklem 2:8 ve čtvrtfinále Ligy mistrů s Bayernem Mnichov a o mnoho lepší to není ani v novém ročníku. V sobotu španělští vicemistři jen remizovali 1:1 s outsiderem Alavésem a v tabulce jsou se ziskem osmi bodů ze šesti zápasů až dvanáctí.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Erdogan navštívil strategické město, které získal Ázerbájdžán v bojích s Arménií

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes navštívil strategické město Šuša, které obsadil Ázerbájdžán v loňských bojích o Náhorní Karabach s Arménií. Erdogana přijal s vojenskými poctami ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev. Turecko a Ázerbájdžán jsou blízkými spojenci, a to také ve vojenské oblasti. Arménie označila návštěvu za provokaci, uvedla agentura AP.

Oba prezidenti podepsali ve městě společnou deklaraci, ve které se jejich země zavazují k širší spolupráci. "V tomto dokumentu je mimořádně významná naše spolupráce v oblasti obranného průmyslu a vojenské podpory," uvedl Alijev.

Erdogan je prvním zahraničním prezidentem, který navštívil město Šuša poté, co se dostalo pod kontrolou Ázerbájdžánu. Uvedl, že zde chce otevřít turecký konzulát. "Tím zajistíme, že naše aktivity budou rychlejší a efektivnější," prohlásil. Zároveň vyzval Arménii, aby se zapojila do spolupráce a budování společné budoucnosti v regionu, uvedl turecký tisk.

Arménie však návštěvu odsoudila. Její ministerstvo zahraničí ji označilo za provokaci, jež "výrazně poškozuje mezinárodní snahy o stabilitu v regionu".

před 2 hodinami

Macron: Evropa by měla mít 10 obřích technologických firem, aby konkurovala USA

Francouzský prezident Emmanuel Macron by v Evropě do roku 2030 rád viděl deset technologických gigantů s tržní hodnotou každého z nich přesahující sto miliard eur (přes 2,5 bilionu Kč). Macron dnes v Elysejském paláci hostil stovku evropských investorů a podnikatelů v oblasti nových technologií. Iniciativa Scale Up Europe, po níž akce převzala jméno, si klade za cíl narušit dominanci Spojených států v odvětví.

Podnikatelé musí vlády dotlačit k větší efektivitě, myslí si Macron, který přitom zdůraznil zejména americkou a čínskou konkurenci. Cílem zmíněné evropské iniciativy, kterou se Francie pokouší vést, je zlepšení financování start-upů, hlavně v pozdější fázi růstu, aby se dostaly do vyšší ligy, přitáhly další investice a špičkové zaměstnance.

Macron s ohledem na francouzské předsednictví Evropské unie od počátku roku 2022 apeloval na zavedení takzvaného evropského technologické ho víza, aby bylo možné do EU přilákat zahraniční talenty, a na zaměření velkých investorů na inovaci.

Francouzský prezident připomněl, že cílem Francie je mít 25 jednorožců, tedy firem s hodnotou přes jednu miliardu dolarů (zhruba 25 miliard Kč). Dnes jich má patnáct.

Další zprávy