"Pracoviště, dílny, kanceláře, třídy, všechno je rozdělené na příznivce River Plate a Boky. Pokud se tábory radikálních fanoušků potkají v ulicích, je to tvrdá řežba. Nenadávají si jako u nás, ale berou do rukou všechny možné nože, mačety, slzné plyny, někdy i střelné zbraně," říká Zíka.
"V Buenos Aires je to vždycky o ústa. Jsou mrtví, často se třeba stává, že auto někoho porazí záměrně. Oběti na životech má téměř každé derby," dodává.
Argentinští chuligáni mají přezdívku Barra Brava, tedy Divocí fanoušci. Ostatně prvnímu finále Poháru osvoboditelů, v němž se Boca Juniors s River Plate střetly v půlce listopadu, předcházela pietní minuta pro několik příznivců domácího týmu, kteří zahynuli den před zápasem.
První finálový zápas jihoamerické obdoby Ligy mistrů skončil remízou 2:2. Odveta se měla hrát v Buenos Aires v sobotu 24. listopadu, ale autobus s hráči Boky napadli cestou na stadion fanoušci River Plate.
Zaútočili na něj kameny, rozbili okna a střepy zranily šest fotbalistů. Další se nadýchali slzného plynu, který při zásahu použili policisté.
"Byl to velký průšvih. Pabla Péreze poranily kousky skla, měl zalepené oko, další zranění utrpěl jeden mladíček Boky. Ostatní chrchlali a kýchali, slzely jim oči. Přitom druhé finále se mělo hrát za pár hodin, nádherný stadion byl připravený, na zápas dorazily největší celebrity v čele s prezidentem FIFA," vypráví majitel agentury Global Sports, který dění v Argentině sleduje přes satelit na místních televizních kanálech.
How is it possible that Boca Juniors had to reach the stadium with no police around?
— Tancredi Palmeri (@tancredipalmeri) November 24, 2018
This is barely criminal from Argentinian authorities pic.twitter.com/wX2r2RmFut
Odveta byla nejprve odložena o několik hodin a nakonec přeložena na neurčito. O dalším jejím osudu rozhodovalo v úterý vedení CONMEBOL s předsedy obou klubů ve svém ústředí v paraguayském městě Luque.
"Hrát se bude 8. nebo 9. prosince a mimo Argentinu. O dějišti se rozhodne později," uvedli zástupci konfederace. Uvažuje se i o sehrání zápasu před prázdným hledištěm.
"Finále Copy Libertadores lomcuje celou Jižní Amerikou a prorůstá do nejvyšší politiky. Kvůli incidentu už odstoupil šéf bezpečnosti Buenos Aires, prezident Macri zase na tiskové konferenci tvrdě napadl policii, že zadržela pouze třiadvacet fanoušků, kteří navíc byli za pár hodin propuštěni. A nikdo to pořádně nevyšetřuje. Do parlamentu už ostatně míří podobný zákon proti agresivním fanouškům, jaký svého času zavedla Anglie," tvrdí Zíka.
Ostatně hlava státu Mauricio Macri má k rozhořčené reakci pádné důvody. I když se ve své funkci snaží vystupovat nestranně, je velkým fanouškem Boky Juniors. Už jen proto, že třináct let působil jako prezident klubu.
"Pochází z velmi bohaté rodiny, která má licenci na výrobu vozů Fiat v Argentině. Italská automobilka také v 90. letech bývala hlavním sponzorem klubu. Ale pozor, v té době byl prezidentem země Carlos Menem, velký příznivec Riveru," upozorňuje Zíka na fakt, jak je fotbal v Argentině prorostlý s politikou.
Také Zíkovy sympatie patří River Plate, k němuž se hlásí argentinská elita a větší část střední třídy. V přípravce Los Millonarios dokonce začínali s fotbalem jeho synové Filip a David.
To Boca Juniors je zapsaná jako "proletářský" klub, který ve starých docích založili námořníci, dělníci a studenti.
"Pokud se oba soupeři utkají, týden před zápasem, týden po něm celý národ nedýchá. My jsme byli třikrát na Estadio Monumental. Co si pamatuju nejvíc, taky byly konfety. Tisíce konfet, kterými fanoušci zasypali celé hřiště. A jak skandovali a skákali, tak se celý stadion pro 75 tisíc lidí rozhoupal. Bylo to jak zemětřesení. Seděl jsem na lavici a kýval se dopředu a dozadu. Jen jsem se modlil, aby bylo v tom betonu dost železa, aby to celé nespadlo," směje se Pavel Zíka.