Fotbal bez předsedy? To není ideální, ví Petr Čech. Do čela Asociace se ale zatím nechystá

David Janeczek David Janeczek
3. 7. 2017 6:10
Jeden z nejlepších brankářů české fotbalové historie Petr Čech si těsně před odletem do Londýna, kde mu začíná příprava s Arsenalem, zatrénoval s dětmi na jeho už tradiční fotbalové škole. V rozhovoru pro Aktuálně.cz se pětatřicetiletý fotbalista rozpovídal i o závažnějších tématech nejen českého fotbalu.
Petr Čech.
Petr Čech. | Foto: Reuters

Řešila se v Anglii kauza okolo bývalého předsedy Fotbalové asociace ČR?

V Anglii se to objevilo, ale nemyslím si, že by se v tom někdo dlouho šťoural. Nebo se o to zajímal, prostě přišla zpráva, že je momentálně český fotbal bez předsedy a poté už jsem to v anglických médiích nezaznamenal.

Co říkáte vy osobně na podobnou krizi?

Osobně jsem spíš sledoval, jak tak kauza dopadne a jakým způsobem se vyřeší chod fotbalového svazu. Hlavně se blížila valná hromada, takže jsem sledoval i ty volby. Nebylo ideální, že se nezvolil nový předseda.

V médiích se objevovaly hlasy, že byste v budoucnu podobnou funkci mohl zastávat vy sám…

Předsedu FAČR musí dělat člověk, který na to má čas a může se tomu věnovat na sto procent. A hlavně ten člověk tomu musí rozumět. Není to jen o tom mít předsedu, který má ve fotbale jméno. Předseda musí být samozřejmě i kvalifikovaný na vedoucí práci, musí mít znalosti a kvalitu, aby byl prospěšný. Takže momentálně to z mé strany nehrozí, protože moje brankářská kariéra pokračuje, ale někdy v budoucnu uvidíme. Samozřejmě by záleželo na možnostech a také na tom, jestli bych na podobnou funkci měl vůbec čas a jestli bych na to obecně měl.

Dříve jste naznačil, že byste možná po konci kariéry pracoval jako trenér. Je pro vás přitažlivější práce ve vedení třeba Fotbalové asociace nebo byste raději pracoval pro nějaký klub?

Určitě chci být aktivně zapojený do fotbalu. Ať už je to jakákoli forma. Ale určitě bych spíše zůstal u fotbalu, co se týče trénování nebo organizování klubu a hráčů, než řekněme řešit stanovy nebo politiku.

A co hudební kariéra? Na Youtube vás mohou fanoušci vidět sedět i bicích.

Hudební kariéra určitě není zatím na pořadu dne. Musel bych hodně trénovat na to, aby to bylo na pořadu dne, ale každopádně je to jedna z věcí, která mě hodně baví.

V Anglii a konkrétně v Londýně jste už velmi dlouho. Existuje varianta, že byste se tam usadil i po fotbalové kariéře?

Ta možnost existuje v případě, že bych třeba dostal v Anglii takovou nabídku práce ve fotbale, kterou bych nemohl odmítnout. Možností je více, vždy to záleží, jakým způsobem člověk zakončí kariéru a jaké má možnosti k další životní etapě. Momentálně ale říkám, že bych chtěl hrát, co nejdéle a až pak budu řešit další život. Musím ale říct, že když jedu do Česka, tak říkám, že jedu domů. Když se naopak vracím do Londýna, tak říkám taky, že jedu domů. Už tam jsem více než desetiletí, takže mám dva domovy.

Anglií v posledních měsících otřásly teroristické útoky. Jak tu situaci řeší Londýňané?

To vnímání teto problematiky veřejnosti je jiné než obecně v Česku. Londýn je všeobecně hodně kosmopolitní a prolévají se tam různé kultury a národy. To, že se objeví skupina lidí, která dělá problémy, Londýňané  určitě vnímají a považují to za problém. Ale na druhou stranu tam nehrozí taková panika. Lidé tam spíše hledají řešení té situace.

 

Právě se děje

Další zprávy