Čechova muka v Chelsea. První tituly protrpěl, byl připravený i na konec kariéry

jzp jzp
16. 5. 2020 12:59
Do anglické Premier League bravurně vstoupil dvěma tituly. První roky v Chelsea však bývalý fotbalový brankář Petr Čech protrpěl.
Petr Čech v dresu Chelsea.
Petr Čech v dresu Chelsea. | Foto: Reuters

Pokud zrovna nechytá za hokejový Guildford v nižší anglické lize, tráví Čech čas na Stamford Bridge, stadionu Chelsea, kde pracuje jako poradce sportovního a technického úseku.

Po etapě v Arsenalu se vrátil na místo, kde chytal dlouhých jedenáct let, během nichž čtyřikrát vyhrál Premier League, jednou Ligu mistrů a Evropskou ligu.

Nesporně patří ke klubovým legendám. Možná by se jí ale nestal, kdyby po přestupu do Anglie nezatnul zuby.

První dva tituly z let 2005 a 2006 v podstatě protrpěl, jak přiznal v rozsáhlém rozhovoru pro oficiální web Chelsea. Trápila ho pochroumaná ramena.

"Lidé o tom tehdy nevěděli," řekl Čech. "V polovině prvního ročníku jsem si poškodil chrupavku v rameni. Ale vydržel jsem až do konce ligy. Měl jsem pocit, že během léta se to zahojí. Jenže nezahojilo! Ve druhé sezoně už jsem s tím ramenem měl obrovské problémy a chránil jsem si ho."

Uplynula polovina soutěže a přišel další průšvih…

"Úplně stejně jsem si poranil i to druhé rameno, takže jsem vlastně chytal s polámanými rameny," vzpomíná 37letý funkcionář. "Snažil jsem se bolest tlumit a celkově trénovat tak, abych každý den necítil neuvěřitelnou bolest. Ale bylo těžké se tomu vyhnout."

Čech dokonce přemýšlel, že už v průběhu ročníku půjde na operaci, ale pak mu problesklo hlavou: "Co když nestihnu mistrovství světa v Německu?"

"Nechtěl jsem to riskovat. Nikdo pořádně nevěděl, za jak dlouho bych se vrátil," líčí.

Úlevu tak pocítil až po šampionátu, kdy konečně zamířil na operační sál. Sportovní úspěch ho sice nehřál, jelikož s Českem skončil už ve skupině, ale v Chelsea vyhlížel po dvou titulech další blyštivé zářezy.

Místo toho se už v říjnu 2006, pár měsíců po mistrovství, bál o vlastní život.

Hned v první minutě zápasu na hřišti Readingu lapil míč ve vápně, ale z trávníku už se nezvedl. Kolenem ho sestřelil rozběhnutý Stephen Hunt. Český klenot musel být s frakturou lebky převezen do nemocnice, kde podstoupil operaci, po níž mu v hlavě zůstaly dvě kovové destičky. Dodnes si z hrozivého incidentu nic nepamatuje.

Brzy po probuzení mu ale došlo, že má možná po kariéře.

"Nikdo nevěděl, jestli budu schopný se vrátit," vykládá Čech. "Byla kolem toho spousta otázek, ale ne moc odpovědí. V hlavě jsem byl připravený na konec kariéry. Pro návrat jsem chtěl udělat všechno, to byl můj cíl, ale zároveň jsem se připravoval na nejhorší. Pokud by to nešlo, tak by to zkrátka nešlo."

Plán B se však nekonal. Čech, nově vybavený ikonickou helmou, tři a půl měsíce po srážce znovu chytal. Byť ho okolí nabádalo, ať se radši soustředí na další sezonu a tu rozběhlou vynechá. 

Chytrý Rooney

V obsáhlém rozhovoru se legendární fotbalista pozastavil také nad nejtěžším soupeřem, kterému jako brankář čelil.

Vybral jediné jméno: "Wayne Rooney. Při zápasech proti United jsem se vždycky měl na pozoru, když měl míč, protože byl hodně nepředvídatelný a velmi chytrý."

"Je to chlápek, který umí vybojovat míč, běhat a chytře střílet," dodal Čech. "Dokázal dát gól z půlky hřiště. Když jste si moc vyběhli, zkusil vás přelobovat. Tyhle souboje jsem si užíval."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 55 minutami

Odvolací soud míní, že manažeři záložny Metropolitního spořitelního družstva spáchali závažnější trestné činy

Pražský vrchní soud je přesvědčený, že manažeři vytunelovaného Metropolitního spořitelního družstva se dopustili závažnějších trestných činů než porušení povinnosti při správě majetku. Rozsudek, který trojici posílal na pět až šest let do vězení, proto dnes zrušil a skutky mužů vrátil k dalšímu dokazování. Naopak pravomocně rozhodl o nastrčených podnikatelích, kteří se podíleli na vyvádění peněz ze záložny. Většině zpřísnil tresty odnětí svobody.

Obžaloba tvrdí, že Petr Jánský, Daniel Tureček a Jan Zavřel umožnili v letech 2010 až 2013 vyvádění peněz z družstva, a to tak, že schvalovali podnikatelské úvěry pro firmy bez historie. Za tyto společnosti jednali další obžalovaní, kteří byli nastrčení jako tzv. bílí koně. Peníze ze záložny pak přes tyto firmy putovaly do zahraničí. Podle státní zástupkyně způsobila skupina škodu ve výši přes 1,2 miliardy korun. Manažeři vinu odmítají.

"Podle výsledků dosavadního dokazování nabýváme konkrétního podezření hraničícího s jistotou, že se tito obžalovaní nedopustili porušení povinnosti při správě cizího majetku, ale že se dopustili - buď ve formě pachatelství, organizátorství či pomoci - zvlášť závažného zločinu úvěrového podvodu jako členové organizované zločinecké skupiny," prohlásil předseda odvolacího senátu Pavel Zelenka.

Upozornil, že v takovém případě by trojice mohla dostat trest nad horní desetiletou hranicí příslušné trestní sazby.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zahraniční obchod Česka skončil v říjnu schodkem. Bilanci ovlivnil obchod s ropou a plynem

Zahraniční obchod Česka vykázal v říjnu schodek 18,2 miliardy korun, meziročně tak byl výsledek o 49,4 miliardy horší. Bilanci negativně ovlivnil zejména větší deficit obchodu s ropou a zemním plynem. Vyplynulo to z předběžných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ), který je dnes zveřejnil na webu.

"Vyšší dovoz táhne celkovou obchodní bilanci za letošní rok stále blíže k červeným číslům. V říjnu, obdobně jako v září, skončila bilance zahraničního obchodu se zbožím v minusu. Dovoz byl nepříznivě ovlivněn zejména meziročním růstem cen fosilních paliv, ale i zvyšováním zásob zemního plynu před zimou," uvedl k říjnové obchodní bilanci vedoucí oddělení obchodní bilance ČSÚ Stanislav Konvička.

Vývoz zboží v říjnu meziročně klesl o 7,5 procenta na 331,6 miliardy korun, zatímco dovoz stoupl o 6,9 procenta na 349,8 miliardy Kč. Letošní říjen měl o jeden pracovní den méně než loňský. V meziměsíčním srovnání po sezonním očištění se vývoz zvýšil o 2,7 procenta a dovoz o 2,3 procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy