Pavlenka s Gebrem Selassiem pomohli Brémám k remíze ve Frankfurtu

Aktualizováno 31. 10. 2020 21:12
Werder Brémy s českými fotbalisty Jiřím Pavlenkou a Theodorem Gebre Selassiem v sestavě remizoval v 6. kole německé ligy 1:1 s Frankfurtem. Bayern Mnichov vyhrál v Kolíně nad Rýnem 2:1 a má v čele soutěže 15 bodů stejně jako Dortmund, který zvítězil 2:0 v Bielefeldu. O první příčku přišlo Lipsko, které prohrálo 0:1 na hřišti Mönchengladbachu.
Jiří Pavlenka
Jiří Pavlenka | Foto: Reuters

Brémy se v souboji sousedů v první polovině tabulky ujaly vedení v 51. minutě po trefě Joshe Sargenta, v 65. minutě ale překonal Pavlenku z bezprostřední blízkosti André Silva. O chvíli později mohl dokonat obrat Bas Dost, tentokrát ale českého gólmana zachránila tyč.

Brémy se minulou sezonu zachránily v bundeslize až v baráži, po šesti kolech ale prožívají povedený vstup do nového ročníku. Neprohrály popáté v řadě a bez bodu zatím odešly pouze z úvodního duelu s Herthou Berlín.

Bayern nastoupil bez nejlepšího bundesligového střelce Roberta Lewandowského, v Kolíně se ale už v první půli ujal dvougólového vedení. Ve 13. minutě proměnil pokutový kop Thomas Müller a krátce před pauzou zvýšil technickou střelou Serge Gnabry.

Domácí po změně stran ožili a v 82. minutě snížil Dominick Drexler, to ale bylo vše. Kolín stále čeká na premiérovou výhru v sezoně.

Také Dortmund se musel obejít bez největší ofenzivní hvězdy Erlinga Haalanda, norského kanonýra ale zastoupil Mats Hummels. Zkušený stoper se prosadil dvakrát hlavou a navázal na gól z minulého ligového utkání v derby se Schalke.

Lipsko po středečním debaklu 0:5 v Lize mistrů od Manchesteru United prohrálo poprvé v sezoně i v bundeslize. Utkání v Mönchengladbachu rozhodl po hodině hry svým prvním bundesligovým gólem Hannes Wolf, jenž v Borussii od léta hostuje právě z Lipska. Vítězný tým se v tabulce posunul na čtvrté místo o dva body za svého dnešního soupeře.

Německá fotbalová liga - 6. kolo:

Augsburg - Mohuč 3:1 (80. a 90.+1 Hahn, 40. Vargas - 64. Onisiwo), Bielefeld - Dortmund 0:2 (53. a 71. Hummels), Eintracht Frankfurt - Brémy 1:1 (65. Silva - 51. Sargent), Kolín nad Rýnem - Bayern Mnichov 1:2 (82. Drexler - 13. Müller z pen., 45.+1 Gnabry), Mönchengladbach - Lipsko 1:0 (60. Wolf).

Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí zmírnila pokles na pět procent

Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí zmírnila podle zpřesněných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) meziroční pokles na pět procent. Ve druhém čtvrtletí klesl hrubý domácí produkt (HDP) kvůli koronaviru o 10,7 procenta, což byl nejhorší výsledek od vzniku samostatné České republiky. Mezičtvrtletně HDP ve 3. čtvrtletí vzrostl o 6,9 procenta.

K meziročnímu poklesu české ekonomiky přispěla podle statistiků hlavně situace v obchodu, ubytování, pohostinství a průmyslu. "Negativně se vyvíjela domácí poptávka. Poklesly podnikové investice do strojů, zařízení a dopravních prostředků a také investice domácností do obydlí. O téměř čtyři procenta se snížily i spotřební výdaje domácností," uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet.

První odhad statistiků z konce října hovořil o meziročním poklesu HDP ve 3. čtvrtletí o 5,8 procenta. Mezičtvrtletní výsledek statistici odhadovali na nárůst o 6,2 procenta.